TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

59 sektör meclisi istişare toplantısında buluştu


26.09.2011 / AnkaraTOBB çatısı altında faaliyet gösteren 59 sektör meclisi istişare toplantısında biraraya geldi. TOBB Birlik Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sektör meclislerinin gücünü Kanun’dan aldığını belirterek, ‘çatışan değil tartışan, ayrışan değil uzlaşan’ bir yapı oluşturduklarını vurguladı.​ ​


HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.​


Konuşmasında, sektör meclislerinin misyonuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, istişareye büyük önem verdiklerinin altını çizerek, “Sizlerden gelen görüşleri çok önemsiyoruz” ifadesini kullandı. Sektör meclislerinin meselelerin arkasından giden değil, gündemin önünde koşan, yönlendiren ve gündemi belirleyen yapılar olması gerektiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, meclislerin birçok sorunun çözümünde rol oynadığını bildirerek, çalışmalar için teşekkür etti.

TOBB Başkanı, “Bulunduğunuz sektörlerde söz sahibi sizlersiniz. Sektör meclisleri olarak sorunları ortaya koyarken, çözüm önerilerini de anlatıyoruz. Bu çok önemli” dedi.


TOBB’un yapısı ve faaliyetlerine ilişkin bir sunum gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu, TOBB’un yıllık 120 milyar dolar yatırım yapan, Türkiye ihracatının yüzde 95’ini gerçekleştiren bir kitle olduğunu anlattı.Türkiye’nin en demokratik kurumunun Odalar ve Borsalar Birliği olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu,OECD’nin oda sistemlerinin güçlenmesi için TOBB’u dünyaya örnek model olarak gösterdiğini açıkladı.


-Kamu-özel sektör işbirliği mekanizmaları


Kadın ve genç girişimcilere verdikleri önem üzerinde duran TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türkiye zengin olacak ve işsizliği çözeceksek bunun yolu girişimci sayısını artırmaktan geçer. Onun için kadın ve genç girişimcilerimize büyük önem veriyoruz. Peygamber Efendimizin hanımı tüccarken siz neden onu örnek almıyorsunuz? Ne olur kadın ve genç girişimcilerimize destek olun” diye konuştu.

Birkaç ülke hariç kıta Avrupa’sının tamamında tıpkı Türkiye’de olduğu gibi oda sistemine üyeliğin zorunlu olduğu bilgisini veren Hisarcıklıoğlu sunumunda, kamu-özel sektör işbirliği mekanizmalarını anlattı.


İşadamlarını, UMEM Beceri’10 istihdam projesinden yararlanmaya çağıran Hisarcıklıoğlu, bu proje ile eleman alanların istihdam maliyetlerini yüzde 20 oranında düşüreceklerini hatırlattı. TOBB Başkanı ABİGEM, Kredi Garanti Fonu ve KOBİ AŞ gibi oluşumların KOBİ’lerin önünü açmak için inanılmaz fırsatlar sunduğunu belirterek, girişimcileri bu imkânlardan yararlanmaya çağırdı.
TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak da Türkiye ekonomisine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Sak, Türkiye’nin son 3 yılda en iyi performans gösteren ülkeler arasında 7. sıraya yükseldiğini belirtirken, sektörlerin hedef pazarlara göre strateji geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı’nda sektör meclislerinin başkanları tek tek söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Toplantıda TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak da kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA