TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan, ‘ekonomideki yapısal reformlara devam edelim’ mesajı


27.09.2011 / AnkaraTOBB Ticaret Odaları Konseyi Toplantısı’nın açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisindeki sıkıntılardan söz ederken, zorluklardan fırsat çıkarılabileceğini anlattı. Cari açığa ve kırılgan yapıya karşı tedbirler geliştirmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesine dönük tedbirlere de devam edilmesini istedi.​ ​

 

TOBB Ticaret Odalır Konseyi Toplantısı Ankara’da TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmasının başında, göreve geldiğinden bu yana özel sektörün yanında olan Bakan Yazıcı’ya teşekkürlerini iletti

Dünya ekonomisinin çok zor bir dönemden geçtiğini dile getiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “2008 küresel krizine yol açan sistemdeki sorunların çözülemediği görülüyor. Finans sisteminde başlayan kredi ve likidite krizi, ülke bazında kamu maliyesi krizine dönüşüyor. AB içindeki özellikle Yunanistan sorunu çözülemedi” diye konuştu.

AB’de bir liderlik sıkıntısı bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Zor kararları alabilecek irade ve azim gözükmüyor. Sıkıntıları zamana yayarak çözme girişimleri, sonuç vermediği gibi, maliyetleri daha da artırıyor.

Bu noktada temkinli olmak şart. Ancak temkinli olmakla panik olmayı karıştırmayalım. Türk özel sektörü olarak ekonomideki temellerimizin sağlam olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin kamu maliyesinin sağlam duruşu ve özel sektörün dış borç çevirme konusundaki tecrübesi bizim artılarımızdır.

Zorluklardan fırsat çıkarılabileceğini de en iyi bizler biliyoruz. Temkinli bir şekilde ilerlemeye kararlıyız. Gelişmiş ülkelerle aramızdaki mesafeyi kapatmak için bundan daha iyi bir fırsat olamaz. O yüzden bu dönemi doğru kavramalı, doğru kararlar vermeli ve reformlara kararlılıkla devam etmeliyiz.”

-“Cari açığa ve kırılgan yapıya karşı tedbirler geliştirmeliyiz”

Ekonomideki olumlu gidişatın kuvvetlendirilmesi için iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik reformlara devam edilmesini isteyen TOBB Başkanı, istihdamı cezalandıran prosedürlerin değiştirilmesini gerektiğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, “İşsizliği daha da azaltmak için kamu ve özel sektör işbirliği ile bir seferberlik başlatmalıyız. Cari açığa ve bunun sonucu ortaya çıkan kırılgan yapıya karşı politikalar ve tedbirler geliştirmeliyiz. Cari açığın en büyük nedeni olan dış ticaret açığını azaltmak için yeni bir yatırım teşvik sistemi oluşturulmalı ve ülke içindeki üretimi desteklemeliyiz” dedi.

Özellikle KOBİ’ler açısından haksız rekabet yaşanan perakende sektöründeki adil olmayan uygulamaları önleyecek düzenlemelerin hayata geçirmesi talebinde bulunan Hisarcıklıoğlu, “Lojistik maliyetlerimizi azaltacak, böylece Anadolu’daki Kobilerimizin ihracatını kolaylaştıracak tedbirler düşünmeliyiz” diye konuştu.

 

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise konuşmasında, Gümrük ve Ticaret Konseyi oluşturacaklarını belirterek, ''İkincil düzenleme çalışmalarımızı yakında tamamlayacağız. Bu konseyde, gümrük ve ticaret alanında faaliyet gösteren sektörler temsil edilme imkanına kavuşacak'' dedi.
Bakan Yazıcı, bu tür toplantıları çok önemsediğini, çünkü sorunları çözebilmenin en etkin yolunun katılımcı ve paylaşımcı bir anlayıştan geçtiğini belirtti.

Türkiye'nin giderek büyüdüğünü, bu büyümenin altında yatan en temel faktörün ise güven ve istikrar olduğunu ifade eden Yazıcı, ekonomik olarak büyümenin, rekabet edebilme kapasitesinin geliştirilmesine bağlı olduğunu vurguladı. Bakan Yazıcı, bu anlamda iş dünyası ile hükümet arasında son derece uyumlu bir çalışma sürdürdüklerini kaydetti.
Dünyada yaşanan ekonomik krize de değinen Yazıcı, Türkiye'nin bu konuda her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olduğunu söyledi.

Meyve Ve Sebzeler İle Yeterli Arz Ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun, 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğini anımsatan Yazıcı, meyve ve sebze üretimi ve ticaret potansiyelinin kayda alınması, üreticinin, tüccarın ve tüketicinin hukukunun bir arada değerlendirilmesi açısından bu kanunu son derece önemsediklerini söyledi. Yazıcı, bununla ilgili Hal Kayıt Sistemi yazılım programının da bitmek üzere olduğunu anlattı.

-Yeni Ticaret Kanunu Temmuz ayında yürürlükte

Önümüzdeki yılın temmuz ayında ayrıca Türk Ticaret Kanununun da yürürlüğe gireceğine dikkati çeken Bakan Yazıcı, böylece ticaret hayatında var olan bütün kesimlerle ilgili yeni düzenlemelerin hayata geçirileceğini belirtti. Şirketlerin kuruluşuna ve denetimine ilişkin bir çok alanın yeniden düzenleneceğini ifade eden Yazıcı, söz konusu kanunun yürürlüğe girmesini sağlayacak 20'yi aşkın ikincil düzenleme çalışmalarının da uzman ekiplerce yürütüldüğünü kaydetti.

Yeni teşkilat kanununda Gümrük ve Ticaret Konseyi oluşturacaklarını ifade eden Yazıcı, ''Konsey, ilk kez Gümrük ve Ticaret Bakanlığının teşkilat kanununda yer aldı. Bu konseyin yapısının oluşturulması için ikincil düzenleme çalışmalarımız sürüyor. Konseyde, gümrük ve ticaret alanında faaliyet gösteren sektörler temsil edilme imkanına kavuşacak. Çalışmalarımızı yakında bitireceğiz'' diye konuştu.


-Ticaret Odaları Konsey Başkanı Hasan Ali KilciTicaret Odaları Konsey Başkanı Hasan Ali Kilci de, Ticaret Odaları olarak Bakan Yazıcı’nın bilgi ve birikimiyle iş dünyasına gösterdiği ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kilci, “Başkanımızın önderliğinde iş dünyamız çok önemli mesafeler katetti. Hükümet ile TOBB nasıl çalışılması gerektiğini ve Türkiye’nin dünyaya örnek teşkil edecek büyümesinin altında yatan gerçeği yansıttılar” ifadesini kullandı.

Terör olayları, coğrafyamızdaki değişiklikler ve Avrupa’daki sıkıntıların etkileri olsa da Türkiye’nin dünyaya örnek teşkil edecek bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Kilci, “Yürürken, depar atan pozisyona geldik” dedi. Hasan Ali Kilci, iş dünyasının bütün sıkıntıların üstünden gelebilecek bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin önü açık. Genç ve birikimli nüfusuyla büyük avantajımız var” diye konuştu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA