TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Girişimcilik için paraya değil, cesaret ve sezgiye ihtiyaç var


23.09.2011 / Ankara13. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’na katılanların sertifikalarını TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu verdi. Hisarcıklıoğlu konuk girişimcilere, “Hayalinizi her zaman büyük tutun, korkmayın ve yılmayın tavsiyesinde bulunurken, girişimcilik için paradan önce cesaret ve sezgiye ihtiyaç olduğunu söyledi. Ankara, İstanbul, Kayseri ve Nevşehir’deki etkinlik ve eğitimlerle yoğun bir içerikle düzenlenen 13. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’na 21 ülke ve 4 özerk bölgeden Türkçe konuşabilen 42 girişimci katıldı. ​ ​

 

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.


Program katılımcılarıyla TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen toplantıda bir araya gelen ve sertifikalarını veren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bütün katılımcılarla tek tek konuşarak bilgi aldı.

-Para kazanmanın yolu ticaretten geçer

Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkçeyi kullanarak Atlantik’den Pasifik’e kadar gidilebileceğini hatırlattı. “Bizim gittiğimiz ülkelerde dilimizi bilen anlaşabileceğimiz insanlara ihtiyacımız var” diyen Hisarcıklıoğlu, bu programın adeta bir köprü oluşturduğunu anlattı.


Para kazanmanın yolunun ticaretten geçtiğini vurgulayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu katılımcılara “Ülkenizde daha güçlü olabilmeniz için bu programları hazırlıyoruz” dedi.


Türkiye’nin dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Türkiye bugün İtalya ve Çin arasında, ekonomisi en güçlü ülke haline geldi. 130 milyar dolarlık ihracatın yüzde 92’si sanayi malı. Eskiden bizde en büyük amaç bürokrat, memur olmaktı. Ama son 30 yılda bunu değiştirdik. Girişimci tarafımızı keşfettik. Dünya meteahhitlik sektöründe ikinci sıradayız. Taşımacılıkta yine dünya ikincisiyiz. Turizm’de dünyanın ilk 7 destinasyonundan birisiyiz. Yılda 30 milyon turist ağırlıyoruz. 30 yıl önce sadece 300 bin turist geliyordu. İhracatımızın yüzde 60’ını AB ülkelerine yapıyoruz. Rekabet etmeyi de, kaliteli üretmeyi de öğrendik.”


-İlk 6 ayda yüzde 10.2 büyüdük


Dünya krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin bu yılın ilk 6 ayında yüzde 10.2 büyüdüğünü anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bizden sonra Çin geliyor. 6 ayda 50 milyar dolarlık yatırım yapılmış. Bizim tecrübelerimizden her türlü istifade edebilirsiniz. Biz kardeşiz” dedi.
Para kazanmanın yolunun alıp satmaktan geçtiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, konuk yatırımcılara DEİK’le daha yakın temas kurmaları önerisinde bulundu. Hisarcıklıoğlu konukları, 18-19 Kasım 2011 tarihinde yapılacak Dünya Türk İş Konseyi’ne de davet etti.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA