TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Cari açığı kapatmada turizmin rolü çok önemli


22.09.2011 / AlanyaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Alanya’da önemli mesajlar verdi. Turizmciler için vergi indirimi isteyen Hisarcıklıoğlu, yabancıların Türkiye’den gayrimenkul almalarının önünü açacak düzenlemeye de destek verdi. TOBB Başkanı, Alanya’nın marka şehir olması için Gazipaşa Havaalanının uluslararası uçuşa açılması gerektiğini vurguladı.   ​


Haber Videosu için tıklayınız.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Alanya’da Akdeniz Üniversitesi Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meslek Yüksek Okulu’nun açılışı ile Akdeniz Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi protokolünün imza ve temel atma törenine katıldı. Hisarcıklıoğlu törenlerin ardından da “İş dünyasına öneriler” konulu bir konferans verdi.


M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada cari açığın kapatılmasında en önemli unsurlardan birisinin turizm olduğuna işaret ederek, markalaşmanın önemini anlattı.


Turizmi 12 aya yayabilmek için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Turizm sektöründe çalıştırılan kişilerin kış aylarında istihdamına turizm sektöründe devam edilebilmesi için istihdam üzerindeki vergi yüklerinin indirilmesi lazım'' dedi.


-Gazipaşa Havaalanı uluslar arası uçuşa açılmalı


Hisarcıklıoğlu, “Eğer Alanya’yı daha çok kazanan, daha zengin yapmak istiyorsanız,uluslar arası havaalanı olan bir kent  yapmak zorundayız” diye konuştu. Alanya’nın olmazsa olmazının Gazipaşa Havaalanı’nın uluslar arası uçuşa açılması olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, Gazipaşa Havaalanı’na farkındalık yaratmak için kendisinin de orayı kullandığını belirtti.


Alanya’nın bugün 2 milyon turist ağırladığını anlatan TOBB Başkanı, “Antalya’dan Alanya’ya gelirken para harcama kapasitesi azalıyor. Direkt Alanya’ya iniş olursa para harcama oranı da artar” dedi.


İspanya’nın Akdeniz’e 840  km sınırı olduğunu buna rağmen 50 milyar dolar turizm geliri bulunduğunu bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 1144 km kıyıya sahip Türkiye’nin ise 22 milyar dolar turizm geliri olduğunu hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, bu geliri mutlaka artırmaları gerektiğini kaydetti.


-Yabancılara konut satışına destek


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yabancıların Türkiye’den konut edinmesi konusundaki çalışmaları müspet bulduklarını açıklayan Hisarcıklıoğlu, “Yabancılar gayrimenkul edinseler, buradan yürütüp götürme şansları var mı? Bırakın alsınlar kaynak gelsin” diye konuştu.


-Eğitimin önemine vurgu


Alanya’da Akdeniz Üniversitesi Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meslek Yüksek Okulu’nun temel atma törenine de katıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, eğitimin önemine değindi.” İnsanların en hayırlısı insana fayda olandır” diyen  Hisarcıklıoğlu, Alanya’da vizyon sahibi bir anlaşın en güzel örneklerinden birisini gördüklerini ifade etti.
 

-ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan

 
ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ise ALTSO Meslek Yüksekokulu'nun açılışını yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, 3 bin 500 metrekare alana sahip 21 derslikten oluşan okulun 2 milyon 600 bin liraya mal olduğunu söyledi. Aydoğan, temeli atılan Alanya Mühendislik Fakültesi'nin ise 14 bin 540 metrekare kapalı alana sahip olduğu ve 55 derslikten oluştuğunu anlattı.

Aydoğan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na da destekleri için teşekkür etti.

 

-Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe

 

Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe de konuşmasında insana yapılan yatırımın yatırımların en güzeli olduğunu vurguladı. Teknoloji geliştirmeyen, bilgi üretmeyen toplumların çağı asla yakalayamayacaklarını anlatan Kurtcephe, Alanya'nın eğitim konusundaki hevesini ve çalışmalarını övdü.


 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA