TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

E-ticaret Meclisi ile Fuarcılık Meclisi ortak konuları istişare etti


27.06.2019 / AnkaraTOBB Türkiye E-ticaret Meclisi, Meclis Başkanı Öget Kantarcı’nın başkanlığında, Ticaret Bakanı Başdanışmanı ve TOBB Fuarcılık Meclis Başkanı Cihat Alagöz’ün katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda bir araya geldi.​

Fuarcılık ve e-ticaret sektörleri arasındaki işbirliği olanakları hakkında bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda sektörler arası sinerjinin önemine değinildi. E-ticaretin perakende ticaret içerisindeki oranının yüzde 5.1 düzeyinde olduğu bilgisi verilerek KOBİ’lerle temasın artırılması gerekliliği üzerinde duruldu. Fuarlardaki yüksek katılımcı kitlesinin e-ticaret sektörü için de önemli bir havuz olabileceği değerlendirildi. E-ticaret sektörüyle yapılabilecek fuarlara yönelik içerik ve yol haritasının iki sektörün ortak çalışmasıyla oluşturulabileceği ifade edildi.

 

25 Nisan 2019 tarihinde TOBB ev sahipliğinde ve Türkiye E-ticaret Meclisi E-ihracat Komitesi koordinasyonunda gerçekleştirilen Sınır Ötesi E-ticaret Lojistiği Çalıştayının çıktıları paylaşıldı. Çalıştayda lojistik maliyetlerin düşürülmesine yönelik çözüm önerileri geliştirildiği dile getirildi.

 

Hızlı kargo taşımacılığında Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi ve tek pencere sistemi hakkında Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından bilgilendirme yapıldı. Kişisel Verilerin Korunması Komitesi çalışmaları hakkında komite başkanı tarafından bilgilendirmede bulunuldu.

 

Son mevzuat gelişmeleri ve sektöre yansımalarının ele alındığı toplantıda meclis danışmanı tarafından bilgilendirme yapıldı. Avrupa Birliği’nde daha öngörülebilir bir iş ortamı yaratmaya yönelik aracı hizmet sağlayıcılara yönelik regülasyonun kabul edildiği ve orta vadede benzer gelişmenin Türkiye’ye de sirayet etmesinin beklendiği aktarıldı. Ayrıca Rekabet Kurumu’nun, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetine tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınmasına yönelik kararı istişare edildi. Gerekçeli kararın açıklanmasının beklendiği belirtildi. BKM A.Ş.’nin, kararın gerekçesinin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde BKM Express hizmetini sunmayı sonlandırması gerektiği ifade edildi. Konunun sektörü etkileyecek önemli bir gelişme olduğu paylaşıldı. Düzenlemelerin sektöre etkisini asgari seviyede tutmak üzere meclis bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA