TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yeni fuar alanı ile İzmir dünya markası olma özelliğini taçlandıracak


08.09.2011 / İzmir80'inci İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen tören ile açıldı. Törende bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir'in tarihiyle, kültürü, coğrafyası, beşeri ve üretim gücüyle Türkiye'nin ötesinde dünyada ismini duyuran bir kent olduğunu, bunu EXPO 2015 sürecinde çok daha yakından gördüklerini, İzmir'in yurt dışında ne kadar rağbet gördüğüne şahit olduklarını söyledi. ​ ​

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''Atatürk'ün İzmir'e ve ülkemize armağan ettiği İzmir Fuarı sadece ticari değil yeni kurulan bir devletin siyasi bağımsızlığını, ekonomik bağımsızlıkla taçlandırma kararlılığın bir göstergesiydi. 80 yıl geçti İzmir Fuarı binin üzerinde firmanın katıldığı, 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği uluslararası saygınlığı olan bir fuara dönüştü. Ülkemiz dünyanın 16'ıncı, Avrupa'nın 6'ıncı büyük ekonomisi haline geldi. Önümüzde millet olarak inandığımız daha büyük hedefler var. Ortalama yüzde 7 büyüyerek 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına gireceğiz'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, İzmir'de yapılacak olan yeni fuar alanıyla kentin dünya markası olma özelliğinin taçlanacağını kaydetti.

-“Yarış şimdi başlıyor”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, İzmir'in yatırım avantajlarıyla yurtdışında ne kadar rağbet gördüğüne şahit olduklarını belirterek, "Şimdi yeni bir yarış başlıyor. EXPO 2020 sadece İzmir'in değil, ülkemizin yarışıdır. Çünkü İzmir kazanırsa Türkiye kazanır. 80'nci yılını kutladığımız İzmir fuarı tarihimizde de ayrı bir öneme sahiptir" dedi.

Türkiye'nin her yıl ortalama yüzde 7 büyüyerek 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini de hatırlatan Hisarcıklıoğlu, küreselleşmeye ayak uyduramayan firma ve ülkelerin yarışta geri kaldığını, bu yönde fuarların da daha stratejik hale geldiğini kaydetti.

Yurtiçi fuarlara izin yetkisini elinde bulunduran TOBB'un sektöre ilişkin önemli düzenlemeler yaptığını, fuar yapma konusunda gelişmiş ülke standartlarını getirdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, her yıl periyodik olarak fuar rehberi çıkardıklarını anlattı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA