TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Somali’de…


19.08.2011 / SomaliTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş ile birlikte, Başbakan Erdoğan’ın açlık felaketiyle boğuşan Somali’ye yaptığı ziyarete katıldı.​ ​

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kalabalık bir heyetle birlikte Somali’ye giden Hisarcıklıoğlu, bölgedeki felaketi yakından inceledi.

Başbakan Erdoğan Somali’nin Başkenti Mogadişu'daki  Sahra Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirirken, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve heyetteki diğer isimler de, açlık felaketiyle iç içe olan Somali halkına ve çocuklara yardımlarla birlikte moral vermeye çalıştı.

Hisarcıklıoğlu, felaket bölgesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede "Buradaki tabloyu gerçekten anlayabilmek için görmek lazım. Burada hayatta kalma mücadelesi veren insanlara özellikle de çocuklara yardım elimizi uzatmak zorundayız” dedi.

 

-Çadır Hastanesi'ne ziyaret

 

Hisarcıklıoğlu daha sonra, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Çadır Hastanesi’nde incelemelerde de bulundu. TOBB Başkanı bölgeyi ziyaret ederken, kendisine uzatılan Somali ve Türk Bayraklarını birlikte tutarak, yardımlaşma ve dayanışmayı simgeleştirmiş oldu.


Hisarcıklıoğlu ve Yalçıntaş’ın da katıldığı Somali ziyaretinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Nüket Hotar, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, milletvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Hakan Şükür, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile sanatçılar;  Sertap Erener, Nihat Doğan, Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy gibi isimler yer aldı.

 

-Piste inişte tehlike atlatıldı


Bu arada TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yalçıntaş’ın da bulunduğu uçağın Somali’de Mogadişu havaalanına inişi sırasında uçağın kanadını yere sürtmesi sonucu büyük tehlike atlatıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA