TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB KOBİ’ler için ‘Dijital Dönüşüm Hareketi’ başlattı


05.04.2018 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ’leri geleceğe hazırlamak amacıyla başlattığı ‘Dijital Dönüşüm Hareketi’ projesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda tanıtıldı.​
İş dünyasının en büyük çatı kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye ekonomisinin yüzde 90’dan fazlasını oluşturan KOBİ’lerin hızla dijitalleşen dünyaya ayak uydurmalarını ve rekabet güçlerini artırmalarını sağlamak amacıyla ‘Dijital Dönüşüm Hareketi’ başlattı. 

KOBİ’leri geleceğe hazırlamak amacıyla başlatılan proje ile TOBB, dijitalleşme süreçlerini hızlandırmak için KOBİ’lerin ihtiyaçlarına özel çözümleri Vodafone işbirliği ile Türkiye’de ilk kez aynı platformda buluşturmuş oldu. Yapılan işbirliği kapsamında ilk olarak, Vodafone’un katkılarıyla hayata geçirilen Dijital Skor sayesinde, TOBB’un temsil ettiği işletmelerin dijitalleşmedeki durumları ortaya konulacak ve dijital ihtiyaçları belirlenecek. Ardından Vodafone danışmanları tarafından gerçekleştirilecek ziyaretlerle, işletmelere özel çözümler sunulacak. İşletmeler ayrıca, 7 ilde düzenlenecek e-ticaret ve dijitalleşme eğitimlerine katılarak, dijital mentorluk desteği de alabilecek.

Ülke ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerine katkı sağlayabilmek hedefiyle gerçekleştirilen işbirliğinin tanıtım toplantısı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in katılımlarıyla düzenlendi. 

-"Değişime ayak uyduramayanlar, kaybetmeye mahkum kalacak"

Toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına konuşan GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, 
teknolojinin iş yapma biçimlerini ve karar alma süreçlerini hızla değiştirdiğine dikkati çekerek, değişime ayak uyduramayanların kaybetmeye mahkum kalacağını söyledi.

Teknolojinin, en çok girişimcileri etkilediğini anlatan Parmaksız, eskiden zengin olmak için büyük yatırımlar ve sermayeler gerekirken, bugün artık fikir, bilgisayar ve iyi bir ekibin yeterli olacağını bildirdi.

Müşteri, pazar, tedarikçi gibi bütün unsurların tek bir bilgisayara bağlı olduğuna dikkati çeken Parmaksız, "7 milyar insan, 20 trilyon dolarlık dünya pazarı tek tuşla elinizin altında. Bugün en hızlı büyüyen şirketlerin ortak bir özelliği var, teknolojiyi kullanmak." değerlendirmesinde bulundu. 

Şirketlerin başarı hikayelerinin arkasında, gelişim ve dönüşüm süreçleri, azim ve doğru teknolojiyi doğru yerde kullanmanın bulunduğunu vurgulayan Parmaksız, "Türkiye olarak biz de bu yeni ekonomik düzene ayak uydurmalıyız. İşte bunu sağlamanın en önemli yolu dijitalleşmektir." dedi.

Parmaksız, 81 il ve 160 ilçedeki 365 oda ve borsada bunu başardıklarının altını çizerek, şöyle devam etti: "Artık üyelerimiz evinden, ofisinden hiç çıkmadan, tüm belgeleri cep telefonuyla alabiliyor. Teknolojiyi kullanarak şirket kurma süresini de 1 haftadan 1 saate indirdik. Artık girişimcilerimiz, gece karar verip ertesi sabah şirket kurabiliyor. Şimdi hedef online şirket kuruluşu. İnşallah bunu da yapacağız."

Dünyanın önde gelen telekom şirketi Vodafone ile KOBİ'ler için Dijital Dönüşüm Hareketi başlatıldığını anlatan Parmaksız, şirketlerin dijitalleşme konusunda kendilerini değerlendirmelerine imkan sağlayan bir araç ortaya konulduğunu, bununla KOBİ'leri buluşturacaklarını söyledi.

Parmaksız, "Teknoloji laf üretmek için değil, iş üretmek için kullanılırsa Türkiye dünyanın en büyük ekonomileri arasına girecektir." diye konuştu. 

-Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, TOBB Konferans Salonu'ndaki "Dijital Dönüşüm Hareketi Projesi" tanıtım toplantısında, dünyanın dijitalleşme yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini söyledi.

Dünyada ilk sıralardaki şirketlere bakıldığında çoğunun yeni kurulan teknoloji firmaları olduğuna işaret eden Çelik, bilgi ve teknolojinin çok iyi kullanılması halinde geleceğin yakınlaşacağını bildirdi.

Ülkelerin ve KOBİ'lerin büyümesi ve ilerlemesinin, bilgi ve teknolojiyi iyi kullanmak, onlardan yararlanmak ve geleceğe iyi bakmaktan geçtiğini anlatan Çelik, bu nedenle TOBB ve Vodafone iş birliğiyle gerçekleştirilen bu faaliyete çok değer verdiğini ifade etti.

Çelik, Türkiye'de ve dünyada işletmelerin çok önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ'lerin ekonominin bel kemiği olduğunun altını çizerek, bu firmalarla iş birliği yapmanın ülke ekonomisinin kalkınmasına ve büyümesine katkı sağlamak anlamına geldiğini vurguladı.

Geleceğin sanayileşme hareketi içinde, gelecekle ilgili faaliyet içinde olmak için iletişim ve bilişimin daha fazla kullanılmasının önemine dikkati çeken Çelik, dijitalleşmeye ilişkin bilginin olduğunu ancak ilgi ve uygulamada eksikliklerin bulunduğunu, bu nedenle daha fazla adım atılması gerektiğini dile getirdi.

Çelik, geleceğin makine-insan ilişkilerinin ötesine geçerek, makine-makine ilişkilerine giden bir gelişimde olduğunu belirterek, "Bugün atılan adımı sadece KOBİ'lerin büyümesine değil, ülkeye ve insanlığa katkı olarak görüyorum." diye konuştu.

Yerli üretimi desteklemenin, yerli ürün kullanmayla olacağını ifade eden Çelik, "Yerli üretimi biz benimsemezsek başkasına benimsetemeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

-"KOBİ'lerimizin yanlarında olmayı sürdüreceğiz"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin ise TOBB ile gerçekleştirilen iş birliğiyle toplam girişim sayısının yüzde 90'dan fazlasını, istihdamın yüzde 73,5'ini, ülkede elde edilen toplam cironun ise yüzde 62'sini oluşturan KOBİ'lere çok daha yakından temas edebilme fırsatı yakalamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

İşletmelerin dijital iş ortağı olma iddialarını bir adım ileri taşıdıklarını vurgulayan Şahin, "İş birliğimiz Türkiye'deki tüm KOBİ'leri kucaklayan bir yapıya sahip. Rekabetin büyük olanın değil, dijital olanın kazanacağı doğrultusunda yeniden şekillendiği bu süreçte Vodafone olarak KOBİ'lerimizin ihtiyaç duydukları noktalarda geliştirdiğimiz çözümlerle yanlarında olmayı sürdüreceğiz." ifadesini kullandı. 

Şahin, "Dijital Skor" uygulamasını kurumsal müşterilerin daha iyi bir dijitalleşme hedefine ulaşmalarını sağlamak için geliştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu uygulama, Türkiye'de liderliğini yapmaya aday olduğumuz dijitalleşmenin en somut adımlarından biri olma özelliğini taşıyor ve daha rekabetçi, yeni nesil bir özel sektörün oluşmasına katkı sağlıyor. Buna göre Vodafone abonesi olan işletmeler, dijital skorlarını hesaplayarak, profillerine göre teknoloji ihtiyaçlarını belirleyerek verimliliklerini artıracak çözümlere ulaşabiliyorlar. Bu çözümleri, tüm işletmelerin dijitalleşmeye eşit oranda erişimini sağlayabilmek hedefiyle önemli avantajlarla sunmaya özen gösteriyoruz."

-7 ilde eğitim ve mentorluk verilecek

TOBB, KOBİ’lerin Dijital Skor’larının hesaplanmasının ardından ihtiyaçlarının ortaya konulmasıyla  danışmanlık, eğitim ve mentorluk alabilecekleri işbirliği kapsamında 7 ilde eğitim serisi düzenleyecek. Eğitimlerin ilki, projenin tanıtımının da yapıldığı 5 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirilecek. 

-TOBB’un temsil ettiği KOBİ’lere dijital dönüşüm yolunda dev avantajlar 

İşbirliği kapsamında Vodafone şirketlere dijital skor hesaplama, ihtiyaç haritası belirleme, dijital çözümler sunma ve danışmanlık desteği verecek. TOBB’un temsil ettiği ve Vodafone abonesi olan işletmeler, Vodafone’un Güvenli Net hizmetinden 1 yıl boyunca ücretsiz yararlanacak. Ayrıca Vodafone KOBİ’lere iletişim ve sabit çözüm hizmetlerinde yaklaşık 1.000TL’lik indirim fırsatı sunacak. 


GittiGidiyor ise işbirliği kapsamında Vodafone abonelerine ihtiyaca göre yıllık 5.400 TL’ye varan Pro ya da Mega Mağaza aboneliğini ücretsiz sunacak. Diğer yandan, yine GittiGidiyor’dan 1.000 TL değerinde ücretsiz Geleceğim E-Ticaret eğitim hakkı, rehberlik hizmeti ve Günün Fırsatı alanına hızlı teklif gönderip uygun fiyatlı ürünlerin fırsatlar arasında görünebilmesi gibi imkânlar da Vodafone abonelerine özel olarak sunulacak. Ek olarak GittiGidiyor’da listelenen ürünler, GittiGidiyor ana sayfasında da yer alacak ve Vodafone’lu KOBİ’ler özel sayfasından alıcılara sunulabilecek.
 
İşbirliği kapsamında ayrıca Google ise Vodafone abonelerine özel olarak dijital pazarlama konusunda destek sağlayacak. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA