TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB’dan açlık felaketiyle boğuşan Afrika’ya yardım eli…


08.08.2011 / AnkaraTOBB, Afrika’daki açlık felaketi için 1 milyon TL bağışta bulunarak yardım kampanyası başlattı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, felaketin büyüklüğüne işaret ederek, “Tüm Tük iş âlemine buradan sesleniyor ve katkılarını bekliyorum. Herkesi Afrika’ya yardıma çağırıyorum” dedi.​ ​

 

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

TOBB’un Afrika’da yaşanan açlık felaketiyle ilgili olarak başlattığı yardım kampanyası, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katıldığı, TOBB Birlik Merkezi’ndeki basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Afrika'da 40 milyonun üzerinde insanın, özellikle de çocukların, kuraklığın da etkisiyle kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu hatırlattı.

-40 milyona yakın insan açlıkla savaşıyor

Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi'de büyük bir insanlık dramı yaşandığına değinen Hisarcıklıoğlu, 21. yüzyılı yaşadığımız bir dönemde 40 milyona yakın insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anlattı.

Hisarcıklıoğlu “Bu ülkeler Doğu Afrika'nın en yoksul ve en az gelişmiş ülkeleridir. Neredeyse çeyrek yüzyıldır devam eden ve son zamanlar daha da genişleyen iç savaşlar, bu ülkelerin kaynaklarını büyük ölçüde tahrip etmiştir.

Türkiye olarak bu bölgeyle Osmanlı’dan gelen ve 3 asırdan uzun süren bir yakınlığa, tarihi birliğe sahibiz. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz şu rahmet ve mağfiret ayında bizlere düşen bir görev bulunuyor” diye konuştu.

-Yardım, tarihi sorumluluk ve insani gereklilik

Sefalet içinde ızdırap çeken onbinlerce çocuk, kadın ve yaşlıya karşı hem tarihten gelen sorumluluğumuzun ve insanlığın gereği olarak yardımda bulunmak gerektiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Peygamber Efendimizin "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" Hadis-i Şerîfini hatırlamalıyız. İşte bu çerçevede TOBB olarak, Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte yardım kampanyası başlatıyoruz.
TOBB olarak 2004 yılında Endonezya’nın Sumatra ve Java adalarında yaşanan tsunami felaketinde ve 2005 ile 2010 yıllarında Pakistan’da meydana gelen deprem ve sel felaketlerinde, nakdi yardımda bulunmuştuk.

Şimdi Afrika halkının yanında yer almak, acılarını paylaşmak ve destek olmak istedik. Bu çerçevede Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte bir kampanya başlatıyoruz. Tüm Tük iş alemine burandan sesleniyor ve katkılarını bekliyorum. Herkesi Afrika’ya yardıma çağırıyorum.
Türkiye İş Bankası TOBB Şubesi nezdinde bugün itibariyle açılan “TOBB – Afrika Açlık Felaketi Yardım Hesabı” tüm hayırseverlerimizin katkılarını beklemektedir.” 

-TOBB kampanyayı 1 milyon TL yardımla başlattı

Kendilerinin de üzerlerine düşen görevi yerine getirmek adına TOBB Yönetim Kurulu’nda bir karar aldıklarını belirten Hisarcıklıoğlu “ Kampanyaya 1 milyon TL tutarındaki ilk nakdi yardımı TOBB olarak yapıyoruz” dedi.

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Geçen hafta kavuştuğumuz Mübarek Ramazan ayı ve Oruç, dinî inanç ve ibadet özelliklerinin yanısıra, sosyal adalet ve dayanışma konusunda toplumun bağlarını güçlendirir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, gönderilecek yardımların fitre yerine geçeceğini açıklaması da ayrıca isabetli ve olumlu olmuştur. Zamanında alınan bu karar yardım kampanyasına da desteği artıracaktır.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez’e de Türk iş dünyası adına teşekkür etmek istiyorum. Diyanet İşleri Başkanı olarak iş dünyası ile oldukça yakından ilgileniyor.

Şimdi de Diyanet İşleri Başkanlığı ile yakın işbirliğimizi güçlendiriyor ve Afrika’ya yardım elimizi uzatıyoruz. Bu kampanya kapsamında toplanan yardımlar, Başbakanlık’ın 2011/9 genelgesi kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığına aktarılacak ve resmi kanallar üzerinden Afrika’ya ulaştırılacaktır.

Bizler tarihimiz boyunca yardımlaşma ve paylaşma geleneğimizle tanınmış bir milletiz. Bu yüzden de Afrika’da yaşananlara karşı kayıtsız kalmamalıyız.

Bizler, nefsimizle ve açlık ile susuzlukla mücadele içine girerken, çok daha güç koşullar altında hayat mücadelesi veren Afrika halkını unutmayacağız.

Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Türk iş alemi olarak Ramazan ayının rahmet ve bereketini, Afrika’ya yardım elimizi uzatarak göstereceğiz.”

 

-Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise Ramazan ayından önce ''Her Evden Bir Fitre, Bir İftar Afrika'ya'' kampanyasını başlattıklarını hatırlatırken, bu kapsamda kampanyaya destek olmak amacıyla gönderilen SMS sayısının 1 milyona ulaştığını söyledi.

Görmez kampanya kapasımında bugüne kadar toplanan yardım miktarının da bu akşam saatlerinde Diyanet İşleri Başkanlığının resmi web sitesinde açıklanacağını kaydetti.BANKA HESAP NUMARASI

Türkiye İş Bankası TOBB Şubesi

TOBB – Afrika Açlık Felaketi Yardım Hesabı : 4375 - 333  
IBAN numarası TR88 0006 4000 0014 3750 0003 33

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA