TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında turizmin önceliği olmalı


28.07.2011 / AnkaraKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı makamında ziyaret eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni bakanlık döneminde başarılar dilediği Günay'ın, ilk bakanlık döneminde de çok başarılı hizmet verdiğini belirtti. ​ ​


Turizmin hem ülke hem de temsil ettiği kitle açısından çok önemli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, özellikle ülke ekonomisine sağlamış olduğu katkıdan dolayı Türkiye'nin bir numaralı sektörü olduğu görüşünü dile getirdi. Bu sektörün 30 milyar dolarlık döviz girdisiyle, Türkiye'nin cari açığının aşağı indirilmesi noktasında büyük imkanlar sunduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Turizm sektörü sizin döneminizde büyük patlama yaptı. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye'nin potansiyeli daha da yükselir'' görüşünü dile getirdi.

Bugüne kadar kullanılmayan daha birçok sektör olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, özellikle sağlık turizmi, gelişen üniversitelerle beraber eğitim turizmi, dünya çapındaki sağlık tesislerinin kurulmasıyla beraber sağlık turizmi gibi potansiyeller olduğunu anlattı. Kış ve kültür turizminin yapılacak ortak çalışmalar arasında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin zenginleşmesi ve 2023 hedeflerine ulaşmasında turizm sektörünün önceliğinin olması gerektiğini vurguladı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk özel sektörü arasında sağlanan diyalog ortamında en iyi hizmetleri vermeye hazır olduklarını söyleyerek, Türk özel sektörü adına Bakan Günay'a teşekkür etti.

-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, bir önceki bakanlık döneminde TOBB ile beraber güzel işler yaptıklarını ve sıkıştıkları bazı konularda TOBB'un dayanışmasını gördüklerini söyledi.

Turizm sektöründe bulunanların çoğunun TOBB'da değişik birimlerde üyeler olduğunu hatırlatan Günay, yeni dönemde de Türkiye turizminin ulaşmış olduğu bugünkü seviyenin hep birlikte daha üstüne çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Turizmin, girdi maliyeti en az ve bu açıdan katma değeri en yüksek olan Türkiye'deki ekonomiyle ilişkili sektörün en başında olduğuna işaret eden Bakan Günay, ''30 milyon civarında insan ağırlıyoruz ve çok ciddi bir biçimde cari açığın kapatılmasında önemli bir ekonomik katkı da sağlıyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'de Doğu Akdeniz, Mersin gibi kitle turizmi açısından yeni bölgeler oluşturmaya çalışırken, iç bölgelerde de yeni destinasyon yaratmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Günay, ''Bu konudaki çalışmalarımız da olumlu sonuçlar vermeye başladı'' dedi.

Geçen dönemdeki işbirliğinin artarak sürmesi gerektiğini ifade eden Günay, özel sektörle içiçe çalışmanın bir anlamda kendilerinin verimini artırdığını, ülkenin de ekonomik potansiyeline çok büyük katkı yaptığını söyledi. Bakanlıkta da son yıllar içinde özel sektörle işbirliği yapmayı temel politikalardan birisi haline getirdiklerini anlatan Günay, ''Özel sektörle çalışmak bizim için önemli, uygulanabilir bir ilke haline geldi. Bu sayede müzelerimizin kalitesi, hizmet kalitesi, gelirimiz, ürünümüz ve verimimiz arttı'' diye konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA