TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye dönüşecekse, bunun toplumun tüm kesimleriyle beraber olması lazım


28.07.2011 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. ​ ​

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, görüşmede yaptığı konuşmada, Bakan Bağış'ı AB Bakanlığı görevine atanması dolayısıyla tebrik etti. Bağış'a önceki dönemde özel sektöre ve meslek örgütlerine verdiği destek için teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, "Eğer Türkiye dönüşecek ve dönüştürülecekse bunun toplumun tüm kesimleriyle beraber olması lazım" dedi.

AB Bakanlığının kurulmasının Türkiye'nin AB kararlılığını ortaya koyduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Avrupa Birliği Bakanlığı deyince aslında AB standartları diye ele almamız lazım. AB standartlarına baktığımız zaman, bugün iş yapma biçiminden, insanlarımızın, vatandaşlarımızın yaşama biçimine kadar yedikleri gıdadan soludukları havaya kadar bunların kalitesinin standartlarının konduğu bir yer. Yani önümüzdeki dönem hep beraber Türkiye olarak bu bakanlığın ortaya koymuş olduğu dünyanın en yüksek standartları olan AB standartlarına ulaşma noktasında hepimizin yardımcı olması lazım" diye konuştu.

-AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, Hisarcıklıoğlu'nun aynı zamanda Eurochambers'ın başkan yardımcısı olduğunu ve kendilerine AB sürecinde her zaman destek verdiğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde de kendisiyle TOBB ve Eurochambers ile yakın işbirliği içerisinde daha da önemli projeleri gerçekleştireceğimize inanıyorum. Başta vize konusu olmak üzere, Türkiye ile AB arasındaki bütün konularda tam bir fikir birliği içerisinde olmaktan da büyük memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

TOBB ile Türkiye'de ortak projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Bağış, "gelecek dönemde de başta Brüksel olmak üzere AB ülkelerinin başkentlerine de birlikte önemli çıkarmalar yapacaklarını" söyledi.

Bağış, gazetecilerin Güney Kıbrıs Rum kesiminde hükümetin istifa etmesine ilişkin görüşlerini sorması üzerine, Karşıyaka basketbol takımına Kıbrıs Rum kesiminde yapılan saldırıyı hatırlatarak, şöyle konuştu: "Bir basketbol takımımız Güney Rum yönetiminin misafiriyken 5 tane oyuncumuzun üzerine 2 bin kişiyle saldıran fanatikleri durduramayan bir zihniyetin devlet olamayacağını daha o zaman söylemiştim ben. Karşıyaka basketbol takımımızın uğradığı saldırı sonrası 'bunlar devlet değil, kabile bile olamaz' demiştim. Daha geçen hafta Sayın Başbakanımız Kıbrıs'ta, Kıbrıs'ta böyle bir devlet olmadığını özellikle vurguladı. KKTC vardır, Kıbrıs Rum yönetimi vardır. Bizim umudumuz görüşmelerin başarıyla sonuçlanması ve Ada'da gerçekten iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı iki kurucu devletin oluşturduğu tek bir yönetimin artık göreve gelmesidir. Olursa ne ala, olmazsa Kıbrıs'ın kaybı olur Türkiye ilerlemeye devam eder."

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA