TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Peygamberimizin eşini girişimcilik konusunda ‘rol model’ alın


25.07.2011 / Tokat



Tokat Sanayi ve Ticaret Odası Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, genç ve kadın girişimci sayısının artırılmasının önemine işaret ederek, Hz. Muhammed’in eşini örnek gösterdi ve “Peygamber efendimizin eşi Mekke’nin en büyük tüccarlarındandı. Peygamberimizin eşini rol model alın. Kadınlarımız tabi ki iyi birer eş olacaklar ama şu masayı kaldıracaksak herkes etrafından tutacak” dedi.​

  
TOKAT TİCARET ve SANAYİ ODASI VERGİ ÖDÜL TÖRENİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Haber videosu için tıklayınız.


Tokat Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen ödül töreni Tokat Atatürk Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi. Törende bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, zengin olmanın yolunun girişimci sayısını artırmaktan geçtiğini belirterek “Genç ve kadın girişimcileri heveslendirmemiz lazım” dedi. 100-150 yıllık firma sayısının azlığına işaret eden TOBB Başkanı, çocuklar arasında ayrımcılık yapılmamasını isteyerek şöyle konuştu:  “Arkanızda haksız ve adaletsiz bir düzen bırakmayın. Haksızlık ve adaletsizlik üzerine kurulan düzenler mutlaka yıkılmaya mahkûmdur. Haksızlık yaparsanız, bıraktığınız servet yıkılır. Öbür tarafta rahat uyumak ve sınıfı geçmek istiyorsan, bırakacağın mirası hak ve adaletle pay etmelisin”
 
-Büyüme özel sektör ile geldi
 
Türkiye’nin ilk çeyrekte büyümede dünya rekoru kırdığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bu büyümenin gerçek kahramanları sizlersiniz. Hepinize madalya verilse, özel sektörümüzü sırtımızda taşısak yeridir” diye konuştu.
İthalatla ihracat arasındaki farkın giderilmesi için hızla tedbir alınması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, işsizlik sorununa da değindi. İşsizlik rakamlarının yüzde 9.9’a gerilediğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, işsizliğin altındaki temel etkenin mesleksizlik olduğunu ifade etti.
  
-“Meslek liseleri imam hatip liselerine kurban edildi”
  
Meslek liseleriyle ilgili sıkıntılara değinen Hisarcıklıoğlu, meslek liselerinin imam hatip liselerine kurban edildiğini söyledi. Meslek liselerinde okuyanların mutsuz olduğunu bildiren M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kendilerini  ikinci sınıf vatandaş gibi görüyor. Önlerini kapattık.
 
Beceri’10 meslek edindirme ve istihdam projesi hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, işverenleri ve işsizleri bu imkandan yararlanmaya çağırdı. Hisarcıklıoğlu, Beceri’10 projesiyle işverenlerin maliyetlerini yüzde 20 düşürme imkanına kavuştuğunu, işsizlerimizin de mesleki eğitim alarak, iş sahibi olduğunu dile getirdi.
 
-Cari açık sorunu
 
Hisarcıklıoğlu, cari açık sorunuyla ilgili olaraksa sanayi malını yüzde 13 daha fazla satarken, ara malı ithalatının yüzde 33 arttığına işaret etti. İhracatçıların dövizin düşüklüğüne takılıp kalmak yerine üretim girdilerine dikkat etmelerini istedi.
 
Para kazanmanın yolları üzerinde de duran Hisarcıklıoğlu,ortaklık kültürü, kurumsallaşma, markalaşma ve yenilikçiliğin para kazanmak için en önemli unsurlar olduğunu dile getirdi.
 
İnsanımızın yokluk dönemlerinde ortaklık kültürüne önem verdiğini, ancak para kazanılmaya başlanmasıyla beraber herkesin kendi yoluna gitmek istediğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Ya çok üreten, ya çok alan ya da çok satan olacaksın. Bir avuç kumla bir camı kıramazsınız ama o kumu bir torbanın içine koyar cama fırlatırsanız o cam kırılır” diye konuştu.
 
Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’na değinen TOBB Başkanı milletvekilleriyle milet arasındaki bağın güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu konuşmasında, adalet sistemindeki gecikmelere de vurgu yaparak “Gecikmiş adalet, adaletsizliğin ta kendisidir. Bugün en haklı davanın bitişi 2 seneyi buluyor” dedi. Hisarcıklıoğlu, yargıdaki gecikmeler nedeniyle karşılıksız çeklerle ilgili meselelerin yargıya ancak yüzde 5’inin yansıdığını anlattı.

-Yeni anayasa

2023 hedefine ulaşabilmek için devletin tüm kurum ve kuruluşlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini savunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bunun başlangıcının da anayasa değişikliği olduğuna işaret ederek, "Bütün siyasi partiler yeni anayasa noktasına mutabakatı var. 'Ben yaptım oldu', bu işte olmaz. Anayasa işi hep beraber 72 milyonun ortaklık sözleşmesi aynı zamanda. Hepimizin ortaklık sözleşmesi. Onun için birlikte ve beraber hepimiz katkıyı yaparak önümüzdeki dönemde hızla seçilmiş olan
parlamentonun gündemine alması gereken bu. Yeni bir anayasa, Türkiye'yi 2023 hedeflerine götürecek bir anayasa. Devamında siyasi partiler ve seçim kanunu. Demokrasinin tabana inmesini istiyorsak, siyasi partiler ve seçim kanunlarında değişikliğe gitmemiz lazım. Milleti ile vekili arasındaki bağı güçlendirmemiz lazım. Eğer milleti ile vekili arasındaki bağı güçlendiremezsek burada milletvekilini şikayet etme şansınız olmaz" diye konuştu.

-Tokat ekonomisi

Tokat ekonomi ile ilgili verileri de değerlendiren Hisarcıklıoğlu, Tokat’ın odaklanması gereken iki konunun tren yolunu Turhal’dan Tokat merkeze kadar getirmek ve Tokat’ı Karadeniz’e bağlamak olduğunu belirtti.

Tokat’ın tarım, hayvancılık ve turizm alanında önemli potansiyeli bulunduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, dünya mermer rezervinin yüzde 6’sının Tokat’a bulunmasının da çok önemli bir şans olduğunu kaydetti. TOBB Başkanı Tokat’ta eksik olarak altyapıyı gösterdi. Kentin hayvancılıkta Türkiye’nin ilk 10 şehri arasında bulunduğuna işaret eden Hisarcıklığlu, “Ot olmazsa süt olmaz, süt olmazsa et olmaz. Bunu unutmayın” dedi. Tokat’ın bankalarda 1.2 milyar TL parası olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, kentin geleceğinin parlak olduğunu vurguladı.

-Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat

Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat ise konuşmasında, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun “İşin hilesi dürüstlüktür” sözüne atıfta bulunarak, “Umarım bütün bireyler bir gün buna uyar” ifadesini kullandı.

Tüccar ve sanayicinin sorunlarının Türkiye’nin sorunları ile paralellik gösterdiğini belirten Tokat TSO Başkanı Arat, işletmeler üzerindeki yüklerin fazlalığından şikayet etti. Üretim planlamasının bölgesel özelliklerin ön plana çıkarılarak yapılmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, sanayinin ithal ara malı bağımlılığın azaltılması gerektiği üzerinde durdu.

Ahmet Arat, Hisarcıklıoğlu’ndan Tokat’da Kredi Garanti Fonu Şubesi kurulması talebinde de bulundu.

-"Kentin ayağa kalkması için müteşebbisler başarılı olmalı"

Daha sonra Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün ile AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel, konuşma yaptı. Ardından konuşma yapan Vali Şerif Yılmaz, 17. yüzyılda Osmanlı'nın bakır ve tekstilde 3'ncü ihracat merkezi olan Tokat'ın aradan geçen zaman içerisinde gerilediğini, kentin tekrar ayağa kalkması için alt yapının dışında müteşebbislerinde başarılı olması gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların sonunda kentte 2008, 2009, 2010 yılı vergi rekortmenleri, 50 yıllık üyeler ile yatırım özel ödülleri sahiplerine verildi.









Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA