TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Avrupa Birliği, Dil Forumu’nda Öğrencilerle Buluştu


14.10.2016 / Türkiye çapında 20 ilden gelen 120 üniversite öğrencisi ve akademisyen ile dil konusuna farklı açılardan ışık tutan uzmanlar, İzmir’de düzenlenen Avrupa Birliği Dil Forumu’nda bir araya geldi. ​

Etkinliğin 14 Ekim günü düzenlenen açılışına Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Gabriel Munuera Vinals ve ESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Av. Dr. Fatma Banu Vardar Tosunoğlu katıldı.


Öğrenciler, AB’nin öne çıkan özelliği olarak çok dillilik, AB ile İlişkiler Çerçevesinde Türkiye’de Dil Politikaları, Türkiye ve Avrupa Birliği’nde dil öğrenimi, uyum ve diyalog kaynağı olarak dil çeşitliliği, medyanın dili gibi konularda atölye çalışmaları yaparak, eğitim ve etkileşimli panel oturumlarına katıldılar.


Mesut Yar'ın moderatörlüğünü üstlendiği foruma katılan öğrenciler, dil konusunda tartışarak, elektronik oylama yoluyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarını değerlendirdi. Konuşmacılar arasında şair Küçük İskender, işaret dili uygulayıcısı Neslihan Kurt, sınırları aşan bir masalcı Nazlı Çevik Azazi, eski kelimeleri gün ışığına çıkaran Lügat365’ın kurucusu Onur Ertuğrul da yer aldı.

 

Forum 1996 yılında kurulan ve AB Delegasyonu'nun mali desteği ile 20 ilde faaliyet gösteren "AB Bilgi Merkezleri Ağı" tarafından düzenleniyor. Merkezler AB, Birliğin norm ve değerleri ve Türkiye'nin katılım süreci konularında düzenli bilgi sağlamanın yanı sıra konferans, toplantı, sergi ve konser gibi kültürel faaliyetler düzenliyor.

 Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA