TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu: “Kabotaj bayramlarımızı, denizcilikteki büyük başarılarımızla taçlandıracağız”


01.07.2011 / Ankara1 Temmuz Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin, denizcilik alanında son yıllarda önemli başarılar elde ettiğine işaret ederek, “Bu alanda dünyanın yıldızı parlayan ülkelerinden birisiyiz. Öyle de olmak zorundayız” dedi.​ ​

 

Hisarcıklıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkı en tabii ve önemli haklarındandır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz de, 1926 yılında çıkarılan Kabotaj Kanunu ile birlikte karasularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan etmiş ve bu alanda sağlayacağı önemli gelişmeler için temel atmıştır.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Temmuz’da, bu önemli hakkın elde edilişini ve denizciliğimizin önünün açılışını büyük bir gururla kutluyoruz.

Türk denizcilik sektörü hem taşımacılık hem de gemi inşa alanlarında önemli başarılara imza atmaktadır. Cumhuriyetimizin 100.yılı için hedeflediğimiz, ihracat ve ekonomimizi büyütme anlamında çok önemli rakamlar var. Bunu gerçekleştirmek için hem gemi inşa sanayini, hem deniz taşımacılığını, hem de limanlarımızı genişletmeye ve büyütmeye mecburuz. Türk özel sektörü olarak, ülkemizin el ele vererek bütün ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşacağına inancımız sonsuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk özel sektörü adına denizcilerimizin ve halkımızın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutlar, saygı ve sevgilerimi iletirim.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA