TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bu sistemi kökten ele almak lazım


23.06.2011 / İzmirİzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ‘120. Yıl Borsa Söyleşileri’ toplantısına onur konuğu olarak katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkenin birlik ve beraberlik içinde, 74 milyonun mutabakatıyla yeni bir anayasa hazırlamak zorunda olduğunu söyledi.​ ​


Haber videosu için tıklayınız.

 

Avrupa Birliği‘nde ekonomik kriz, Ortadoğu’da ise siyasi çalkantılar yüzünden ülkelerin değiştiğini vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Yeni bir ekonomik model geliyor, hazırlıklı olun. Güneyimizde yeni bir siyasi dönüşüm içindeyiz. Bu tarafta ekonomik kriz, bu tarafta da siyasi dönüşüm var. Tam ortasında bizim ülke. İstikrarımızı ve beraberliğimizi koruyabilirsek, umduğumuzdan önce bütün dünyada yıldız olma şansımız var. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. 74 milyonu dışlamadan, birbirimizin fikrine hürmet ederek, hassasiyetlerimizi dikkate alarak ortak hareket edebilirsek önümüz açık. Hepimiz ayrı yönlere çekersek, her insan başka bir yolu seçerse yok olup gideriz. Onun için herkes aklını başına alsın. Tehditler, fırsatları da yanında getirir." dedi.

Türkiye‘nin, İş Yapma Kolaylığı Endeksi‘nde dünya genelinde 65. sırada yer almasını eleştiren TOBB Başkanı, "Biz koşmak istiyoruz, dünyada ilk 10‘a girmek istiyoruz ama bu sistemle ancak buraya kadar geliniyor. Bu sistemi kökten değiştirirsek, biz ilk 10‘a sokarız. Para pul istemiyoruz. Rakiplerimiz hangi şartlarla üretim yapıyorsa devlet olarak aynı şartları sağlayın, biz bu ülkeyi uçururuz." şeklinde konuştu.

Türkiye‘nin ithalat ve ihracat yönünden cari açık verdiğini, bunun giderilmesi için alınan tedbirleri desteklediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Türkiye 2010 yılında büyümede Avrupa‘da birinci, dünyada beşinci oldu. 2009‘da en hızlı daralan ilk 10 ülkeden biriydik, 2010‘da da tehdidi fırsat haline getirerek yüzde 8,9‘luk büyümeyle ilk beşe girdik. Özel sektörün bu büyümedeki payı yüzde 10,1, kamunun katkısı ise binde 8‘dir. Dış ticaret açığımızdan dolayı büyümemiz 4,4 aşağı çekiliyor. Yeni işyeri açma sayısı, geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 18, İzmir‘de ise yüzde 10 arttı." dedi.

-Tarım artık karın doyurma işi değil

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, dünya için en önemli tehdidin açlık olduğunu, tarımın öneminin hızla artırdığını, Türkiye'nin, dünyanın ekilebilir arazi büyüklüğü açısından ilk 10 ülke arasında yer aldığını, ancak bunu kullanamadığını ifade ederek, pamuğu örnek verdi.


Pamukta geçmişte ''tekstil öldü bitti, pamuğu bırakın kardeşim'' dendiğini, 1 milyon ton pamuk üreten Türkiye'nin üretimi 400 bin tona indirdiğini, ancak fiyatın 90 kuruştan 6,8 liraya fırladığını belirten Hisarcıklıoğlu, ''Bize 'Bırakın pamuğu, tekstili' dediler. Al, bıraktık kardeşim ne oldu? Dünyada hiçbir malın fiyatı bu kadar artmadı. İthalat yapıyoruz, Kimin cebinden gidiyor bu? Hepimizin cebinden. Tarım artık karın doyurma işi değil, para kazanma işi oldu.''

Hisarcıklıoğlu, tarımda ölçek ekonomisine geçilmesi, arazi toplulaştırılmasının yapılması gerektiğini belirterek, arazilerin bölüne bölüne köylerden mecburi göçlerin başladığını ifade etti.

-İzmir TB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de toplantıda yaptığı hoşgeldiniz konuşmasında, yeni bir anayasa yapılması gerektiğnini altını çizdi. Bunun uzlaşmayla olması gerektiğini belirterek, "Bu döneme uzlaşmayla yeni bir anayasa yaparak başlayabilirsek, ülkemizin önündeki en büyük psikolojik bariyerlerden birini aşmış olacağız. Bu dönemin başarısı, Türkiye‘yi bölgesel güç olmanın bir adım ötesine taşıyarak, küresel güç olma fırsatını yaratacak. Bunun için saha, seyirci, zemin, hava şartları, her şey uygun. Takım olmayı başarabilirsek, şampiyonlar ligi çok uzak değil. Yeter ki kademe hatasından ya da ofsayttan gol yemeyelim." diye konuştu.

-120. Yıl pastası kesildi

İzmir Swissotel’de düzenlenen toplantıya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir TB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve çok sayıda davetli katıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasından sonra, İzmir Ticaret Borsası’nın 120. yıl pastası kesildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA