TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’nun Simav ziyaretinde Bakanlardan Simavlılara yol ve faizsiz kredi sözü


22.06.2011 / Simav KütahyaBir süre önce yaşadığı deprem felaketi nedeniyle birçok bina ve işyeri kullanılamaz duruma gelen Kütahya’nın Simav ilçesine ziyarette bulunan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Simavlıların yol ve faizsiz kredi talepleri için cep telefonuyla aracı oldu.​ ​

 

Haberin videosu için tıklayınız. 

 

Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu ile birlikte Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan’ı makamında ziyaret eden Hisarcıklıoğlu,  ziyaret sırasında Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yıldırım, Hisarcıklıoğlu aracılığıyla Simav-Bursa yolunun yapımı için Simavlılara söz verdi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile yaptığı telefon görüşmesinde de tüccar ve sanayiciler için faizsiz kredi sözü aldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan’ı ziyareti sırasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile cep telefonundan bir görüşme gerçekleştirdi. Konuşmayı bütün salona dinleten Hisarcıklıoğlu’na Binali Yıldırım şu görüşleri iletti: “Oradaki herkese selamlarımı sunuyorum. Simav; önemli bir tehlike geçirdi.Geçmiş olsun dileklerimizi tekrarlıyoruz.Allah başka, kaza, bela, keder vermesin. Sayın Başkan, bize düşen ne varsa, onu da yapmaya hazır olduğumuzu, Simavlı kardeşlerimize hatırlatırsanız, memnun olurum. Simav’ın bir yol problemi olduğunu biliyorum. Çalışmaları devam eden, bir yol problemi var. Ağırlıklı olarak, onun üzerinde çalışacağız. Bunun içinde, tüm Simavlılara buradan söz veriyorum ki, yolları yapılacaktır”
Hisarcıklıoğlu ise Simavlılara verilen yol sözünün ardından yaptığı konuşmada “Bugüne kadar, 10 yıllık Odalar Birliği Başkanlığımda, inanmadığım hiçbir şeyi söylemedim. Simav, arada kalmış, dünyaya açılması lazım. İşte onlardan bir tanesi karayolu, bir tanesi de havayolu” diye konuştu.

-“Her kötü günün aydınlığı var”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Simav’da çok büyük bir deprem yaşandığını dile getirerek, “Hergün bizden daha büyük deprem tehlikesi olan Japonya’da, bizden daha fazla deprem olmasına rağmen, insan kaybı, bina kaybı daha az oluyor, ama işte bunların hepsinin bize ders olması lazım. Allah beterinden saklasın. Allah bir daha bize bu günleri yaşatmasın” dedi.

Her kötü günün, bir de iyi günü olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Günün en karanlık noktası, bir saniye sonra, yavaş, yavaş aydınlığa geçer. Krizleri, kötülükleri; fırsat bilerek, bunları fırsata çevirmek lazım. Simav böyle yapıyor. Bu açıdan hepinizi kutluyorum, tabi Simav’ı da kutluyorum. Simavlılar, akıllı insanlar.  Ticaretten gelen, bizim camiadan gelen bir Başkanı, Belediye Başkanı yaptıkları için. Bu da bizim Simav’ın ne kadar, öngörüsünün yüksek olduğunun, en güzel göstergesi. Burada bir sürü talepler geldi. Sera’da organize sanayi bölgesi ki, Allah, bize aşağıda sıcak suyu vermiş. Bugün sera demek, sıcak su demek. En önemli iş sıcak su”

-Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün’den faizsiz kredi sözü

Simavlıların ikinci talebi de oda aracılığıyla faizsiz kredi talebi oldu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile kurduğu telefon bağlantısıyla Simavlıların taleplerini anında görüşerek, Bakan Ergün’den deprem felaketi yaşayan bölge için faizsiz kredi sözü aldı.

-Hisarcıklıoğlu depremzedelerin geçici olarak yaşadığı, çadır kentte konuştu

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, depremzedelerin geçici olarak yaşadığı çadır kentte bir konuşma yaptı. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, “Buradaki krizi, fırsat haline çevirirsek, Simav kazanır, Kütahya kazanır, Türkiye kazanır. Ben geçmiş olsun diliyorum. Başkanınızın makamında da söyledim, Japonların güzel bir sözü var, ‘’Deprem öldürmez, bina öldürür. Şimdi bir deprem olduğu zaman, bizden kaç kişi rahmetli oluyor, onlarda kaç kişi ölüyor. Tunceli’de veya Simav’da, deprem olduğu zaman, herkes kenetleniyor. Bu müthiş bir dayanışma öyküsüdür. İşte bu çok önemli” ifadesini kullandı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA