TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Her yıl 750 bin kişiye iş bulmak zorundayız


10.06.2011 / Niğde​ ​

 

Haber videosu için tıklayınız 

 

Hisarcıklıoğlu, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, dünyanın giderek değiştiğini, Niğde'deki üniversiteden mezun olan bir gencin Almanya'nın mühendisleriyle, Hindistan'ın yazılımcılarıyla veya Çin'in girişimcileriyle rekabet etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Küreselleşen dünyada Türkiye'nin en büyük ihtiyacının girişimciler olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: ''Bu ülkenin en büyük ihtiyacı genç girişimcilerdir. Türkiye'de her yıl 750 bin kişi istihdam nüfusuna katılıyor. Bu 750 bin kişiye her yıl iş bulmak zorundayız. Bununda tek bir formülü var. Bu da ülkenin girişimcisini arttırmakla mümkün olabilir. Onun için benim sizlerden ricam girişimci olmaya heveslenin. Girişimcilik bizlere göre bizim çağımıza göre daha da kolaylaştı. Eskiden girişimci olmak için ne lazımdı diye sorduğunuz zaman tek bir cevap vardı. Para lazımdı. Artık bu devirde paraya gerek yok. Başarılı olmak istiyorsanız 3 şey çok önemli. Hayal kurmaktan sakın vazgeçmeyin. Hayalinizi hedefe döndürün ve sakın hedefinizden de şaşmayın. Zaman zaman inişler çıkışlar olsa da hedefe ulaşmakta zaman zaman kaybetseniz de sakın çalışmaktan vazgeçmeyin.''

-Dünya Odalar Kongresi

Mezuniyet töreninin ardından Niğde Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, burada da gazetecilere açıklama yaptı.

Niğde'ye Meksika'dan geldiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, ''Dünyada 14 bin yerel oda var. Bugüne kadar 7 kez Dünya Odalar Kongresi düzenlendi. Türkiye olarak 5, Dünya Odalar Kongresi'ne ev sahipliği yapmıştık. Şimdi de Meksika'daki kongreye katıldık'' dedi.

Meksika'nın çok büyük bir ekonomi olduğunu ancak Türkiye ve Meksika ilişkilerinin yeterli olmadığını bildiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ''Eğer dünyada 10. büyük ekonomi olacağız diyorsak, dünyanın gelişmiş ekonomileriyle ticaret yapamayan ülkelerin ilk 10'a girebilme şansı yok. Onun içinde ekonomik ilişkilerimizi nasıl geliştirebiliriz diye baktık. Kongrenin açılışına Meksika Cumhurbaşkanı katıldı. Kendisi, bir tek standı ziyaret etti, o da Türkiye'nin standıydı. Kendisi orada Türk ve Meksika bayraklı rozet taktı. Önümüzdeki zamanlarda da Türkiye'ye geleceğini ifade etti. Bizim açımızdan da çok önemli bu.

Meksika zengin bir ülke, bu zengin ülkede (biz neden yokuz) diye kendi kendime hayıflandım. Ben ilk defa gittim, bizim Türk iş adamlarımız fırsatı iyi bilirler. Çünkü orası fırsatlar ülkesi. Hemen yanıbaşında ABD var. Ne satarsan orada pazarlayabilirsin ve maliyetler düşük. İş adamlarımızın bu fırsatları değerlendirmesini istiyoruz.''

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, daha sonra iş adamlarıyla toplantı yaptı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA