TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Arap Ligi Büyükelçisi Al Naciri’den, Hisarcıklıoğlu’na ziyaret


25.05.2011 / AnkaraArap Ligi Türkiye Büyükelçisi Mohammed Al Naciri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede, Türkiye ve Arap Ligi’ne üye 22 Arap ülkesi arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Arap dünyasındaki ihtilafların çözümlenmesine ve yerini barış ve refah dolu bir ortama bırakmasına ilişkin dileklerini ifade etti. ​ ​

 
Hisarcıklıoğlu, Al Naciri’ye Arap Odaları ile 44 kardeş oda kurulması ve 22 Arap öğrenciye TOBB ETÜ tarafından burslu eğitim sağlanması hususunda karar aldıklarını ileterek, Al- Naciri’yi Arap Odaları Birliği ve TOBB arasındaki işbirliğini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve Arap Odaları Birliği arasında yatırımları teşvik edici mekanizmalar oluşturmanın önemini vurgulayarak, Arap ülkeleri arasında gümrük vergilerinin düşürülmesinin, bölge içi ticaret hacmine büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

Al Naciri ise Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin köklerinin tarihin derinliklerinde yattığını kaydetti. Al Naciri,  2004 yılında Türkiye’nin eski Dışişleri Bakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Arap Ligi eski Genel Sekreteri Amr Mussa tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı’nı hatırlatarak, Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştiğini ifade etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA