TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Zengin ve fakir ülkeler arasındaki uçurum, dünyanın geleceği açısından bir tehdit


23.05.2011 / İstanbulMilletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin 57. Genel Kurulu’nda konuşan, TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyada zengin ve fakir ülkeler arasındaki uçurumun açılmasının tehlike arz ettiğine dikkat çekti.​ ​


ICC Türkiye Milli Komitesi 57. Genel Kurulu, TOBB Hizmet Binası'nda gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada “Türkiye’de En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na ev sahipliği yaptık. Maalesef ticaretin bu kadar liberalleştiği, duvarların kalktığı dünyada fakirlik daha da arttı. 1970’li, yılların başında dünyada en az gelişmiş ülke sayısı 22 iken şu anda bu sayı 48’e çıkmış durumda ve bu 48 ülkeye ev sahipliği yaptık. Hem ticaretin önünde engeller kalkıyor, hem duvarlar yıkılıyor ama dünyada zengin ile fakir ülkeler arasında müthiş bir uçurum oluşuyor.  Dünyanın geleceği açısından da bu bir tehdit.  Eğer zengin ile fakir ülke arasında bu kadar uçurum açılırsa yarın herkesin başına bela olur” ifadesini kullandı.

-“Değişimi iyi takip edebilirsek kazananların arasında oluruz”

Yeni bir dönemin başında bulunulduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Kuzey Afrika’daki ateşi yakan, yıkılmaz Armada denilen yerleri yıkan bir tane üniversite mezunu işsiz tezgâhtar bir gencin kendisini yakmasıyla bir kıvılcım ateş aldı. Bütün Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yeni bir değişim yaşanıyor. Aynı 90’ların başında olduğu gibi yeni bir siyasi değişim özellikle yakın coğrafyamızda ve dünya da yeni bir değişim başlıyor. Aynı şekilde ekonomik olarak da yeni bir döneme başlayacağız. Şu anda sıkıntıda, küresel kriz özellikle bugüne kadar itibarı olan kredilendirme kuruluşları, bankacılık sistemi Batı’nın güven unsuru olan her şey yıkıldı. Şimdi dünyada ekonomik olarak nasıl bir düzen olacağı konusunda tartışmalar var. Siyasi olarak da bölgemizde başlayan yeni bir siyasi düzenin başlangıcındayız. Türkiye olarak 90’lı yıllardan 2001’e kadar kendi iç çatışmalarımızla yaşadık. Türkiye’deki terör sorunu ve Güneydoğu meselesinden dolayı dünyadaki değişimi fark edemedik. Dünya ticarette, siyasette nereye gidiyor fark edemedik. Sadece Avrasya’daki Türk Cumhuriyetlerinde ki,  6 tane değişimi değişim zannettik. Şimdi dünya önemli bir değişim noktasında. Geçmişte bu 10 yılı kaybettik. Eğer önümüzdeki dönemde dünyadaki değişimi iyi takip edebilirsek, iyi okuyabilirsek bu dönemde kazananların içinde Türkiye olarak biz olabiliriz.”

-Milli geliri artırmak için fırsat
 
Türkiye’nin ekonomik verilerin yıkıldığı bir coğrafya ile siyasi değişimlerin olduğu bir coğrafyanın tam ortasında olduğunu belirten TOBB ve ICC Türkiye Milli Komitesi Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye onun için içerde birlik, beraberlik ve bütünlüğü sağlayıp, esas dünyada ne değişiyor bunu farkına varması lazım. Bunu fark edeip de kazananlar içinde olabilirsek işte o zaman hedefimiz olan kişi başına geliri 10 bin dolardan 30 bin dolara çıkarabilmek için elimize müthiş bir fırsat geçer. Kendi içimizdeki zengin ve yoksul arasındaki farkı kapatabilmek için elimize bir fırsat geçer. Artı kaçırdığımız fırsatlara kadar dünyada itibarlı bir noktaya geliriz” dedi.

Milletlerarası Ticaret Odası’nın (ICC) önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, ICC’deki değişimleri ve kural değişimlerini çok iyi okumak gerektiğini vurguladı. Kanaat önderi olan oda ve borsa başkanlarının ICC’yi iyi takip etmelerini isteyen Hisarcıklıoğlu, bu hususun kendi üyelerini bilgilendirmeleri açısından büyük önem taşadığına değindi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ayrıca finans kuruluşları ve hukuk açısından da baktığımızda da altını çizerek söylüyorum iyi takip edilmesi gerekiyor. Çünkü insanları yönlendiren hukukçulardır.  Ticari uyuşmazlıklar, yatırım ihtilafları, u8luslararası nitelikli ticari işlerde uyuşmazlıklar konularında hukuk kurallarını, IOCC Tahkim kurallarını en iyi bilen hukukçulardır ve onlar olmaz dediğinde ticari işlerde kalemimiz imza atmaya gitmez.”

- TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz ise konuşmasında, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesine Citibank, Sanko Holding ve birçok önemli hukuk bürosunun üye olarak katıldığını kaydederek, ICC çalışmalarında daha fazla yerel aktörü, ekiplerine katılmaya davet etti.

Koşmaz, ICC Türkiye Milli Komitesi 57. Genel Kurulunun açılışında yaptığı konuşmada, dünyadaki refah düzeyinin yükseltilmesi için kamu idaresi ve özel sektör temsilcilerinin işbirliği içinde çalışması gerektiğini, ticaretin küresel ekonominin hayat kaynağı olduğunu söyledi.

Son 10 yılda dünya ekonomilerinin ortalama büyüme hızı yüzde 4 iken, ülkeler arasındaki ticaret hacminin yüzde 9 büyüdüğüne ve ticaretteki artışın büyümeyi beraberinde getirdiğine değinen Koşmaz, ICC'nin birçok uluslararası platformda etkin şekilde yer alarak, iş dünyasının görüşlerini ve kaygılarını dünya liderlerine ilettiğini kaydederek, bu kapsamda yapılanlara ilişkin bilgi verdi.

-Tahkim konusunda uzmanlaşmanın önemi

Koşmaz, küresel ekonominin gelişmesiyle beraber iş adamlarının giderek daha fazla ihtilafla karşı karşıya geldiğini, bu kapsamda tahkim konusunda uzmanlaşmanın önemli olduğunu belirtti. Milli komitenin 2009 yılı içinde Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü ile tahkim eğitimleri düzenlemek için imzaladığı protokol çerçevesinde tahkim eğitim seminerleri düzenlemeyi sürdürdüğünü anlatan Koşmaz, Türkiye'de 1934 yılından bu yana ICC'nin en aktif milli komitelerinden biri olarak görev yapan Türkiye Milli Komitesinin, TOBB'un desteğiyle çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bizim amacımız, dün ve bugün olduğu kadar, gelecekte de ICC camiası içerisinde güçlü bir milli komite olarak yolumuza devam etmektir. Milli komitemize Citibank, Sanko Holding ve birçok önemli hukuk bürosu üye olarak katılmıştır. Bu doğrultuda ICC çalışmalarımızda daha fazla yerel aktörü, ekibimize katılmaya davet ediyoruz.''

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA