TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Özel sektörün ve girişimciliğin olmadığı yerde müreffeh bir gelecek kurulamaz


20.05.2011 / Amman ÜrdünTOBB Başkanı, M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ürdün’nun başkenti Amman’da gerçekleşen, İslam Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ICCI) 12. Yönetim Kurulu Toplantısı ile 27. Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. İslam Odası üyelerinden 28 ülkenin katılımı ile gerçekleşen toplantıların açılışı Ürdün Maliye Bakanı Dr. Mohammed Abu Hamour tarafından yapıldı. ​ ​TOBB Başkani M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, 2009 yılında, İKT üyesi 57 ülkenin, dünya nüfusunun yüzde 22,5’ini, dünyanın toplam GSMH’sinin yüzde 7,5’ini, toplam mal ihracatının da yüzde 4’ünü oluşturduğunu bildirdi. 

Hisarcıklıoğlu ticaretin, özel sektörün, girişimcilik ruhunun, eğitimin, ve mesleki eğitimin olmadığı yerde yolsuluğun hakim olacağını ve müreffeh bir geleceğin kurulamayacağını söyledi.

-Ürdün Maliye Bakanı Dr. Abu Hamour

Ürdün Maliye Bakanı, Dr. Abu Hamour da konuşmasında İslam ülkelerinin ekonomik ve finansal krizden etkilendiklerini belirterek, bunu aşmak için aralarındaki yatırımları teşvik edip, ilişkileri geliştirmelerinin gerekli olduğunu vurguladı.
 
2005 yılındaki İKT toplantısında alınan, İslam ülkeleri arasındaki ticaretin yüzde 20’ye çıkarılmasına ilişkin karara değinen Dr. Abu Hamour, bu hedefin ulaşılmaz olmadığını ve ortak projeler ile gerçekleşebileceğini ifade etti.

Ürdün’deki reform sürecinden de söz eden Abu Hamour, Ürdün hükümetinin ticareti artırmak ve yatırım ortamını daha da çekici bir hale getirmek için anayasada ve düzenlemelerde değişiklikler gerçekleşeceğini bildirdi.

-TOBB ile Ürdün TSO ve FGCCC arasında işbirliği

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, genel kurulun ertesi günü, İslam Ülkelerinde Yatırım Konferansı’na katıldı. Konferansta bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, En Az Gelişmiş Ülkelerin 22 tanesinin İslam ülkesi olduğunu, dünyadaki ekonomik gelişmelere ayak uydurulmasının gerekliliğini vurguladı.

Konferansta ayrıca, TOBB ile Ürdün Ticaret ve Sanayi Odası ve Körfez İşbirliği Konseyi Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FGCCC) arasında iki ayrı eylem planı imzalandı. ​

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA