TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Gürcistan ekonomisi yatırımcılara fırsatlar sunuyor


20.05.2011 / TiflisGürcistan Maliye Bakanı Baindurashvili’nin daveti üzerine dün Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e giden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gürcistan Maliye Bakanı Kakha Baindurashvili ve Gürcistan Ekonomi Bakanı Vera Kobalia ile görüştü.​ ​


Gürcistan Maliye Bakanı Baindurashvili ile görüşmede, Gürcistan’ın gümrük kapılarının modernizasyonu konusunda işbirliği imkanlarının araştırılması konusunda mutabakata varıldı. Buna göre, Gürcistan Maliye Bakanlığı ile TOBB tarafından kurulan Gümrük Turizm A.Ş. konuyla ilgili olarak birlikte çalışarak,  fizibilite raporu hazırlayacak.

Daha sonra, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Gürcistan Maliye Bakanı Kakha Baindurashvili tarafından bir İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokolle, Gürcistan Maliye Bakanlığı Gürcistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarına, Gürcistan’daki yasal düzenlemeler, özellikle de vergi alanındaki yasal düzenlemeler konusunda bilgi vermeyi taahhüt ederken, benzer bir çalışmanın da Türkiye’de faaliyet gösteren Gürcü firmaları için TOBB tarafından yapılması kararlaştırıldı.

İmza töreni sonrası TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gürcistan Ekonomi Bakanı Vera Kobalia’yı ziyaret etti. Görüşmeye, Gürcistan Maliye Bakanı Kakha Baindurashvili, Türkiye’nin Gürcistan Büyükelçisi Levent Murat Burhan  ile Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Jemal Iniashvili iştirak etti.

Görüşmede, İpek Yolu projesi konusunda birlikte çalışma kararı alındı. Ayrıca, Temmuz ayı içinde TOBB ve Gürcistan Yatırım Ajansının işbirliğinde, Türkiye’den Gürcistan’a bir işadamları heyetinin ziyaret gerçekleştirmesine karar verildi.

-“Gürcistan ekonomisi doğru yoldadır”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ziyaret çerçevesinde, Gürcistan Maliye Bakanlığı tarafından Türkçe olarak hazırlanan “Gürcistan Vergi Mevzuatı Rehberi” isimli yayının basın tanıtım toplantısına katıldı.

Gürcistan Maliye Bakanı Kakha Baindurashvili, Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Cemal İnaishvili ve Gürcistan’da iş yapan Türk firma temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, uzun süredir Gürcistan’a geldiğini vurgulayarak, “Gürcistan’a her geldiğimde ciddi gelişmeler görüyorum. Reform niteliğinde adımların atıldığını görüyorum” dedi.

Gürcistan ekonomisinin doğru yolda olduğunu ve yatırımcılar için fırsatlar sunduğunu belirten TOBB Başkanı şunları söyledi: “Hazırlanan bu “Rehber”i, aslında Gürcistan’da şeffaflaşma yönünde atılmış önemli bir adım olarak görüyorum. Şeffaflığın olduğu ve kuralların işlediği yerde, yolsuzluk olmaz. Gürcistan da bunu başarıyla uyguluyor. Bunu da, Gürcistan’da iş yapan iş insanlarımızın şikayetlerindeki azalmadan rahatlıkla görebiliyoruz.” 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA