TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, ‘vergi ve ihracat rekortmenleri’ plaketini Başbakan Erdoğan’dan aldı


18.05.2011 / AnkaraAnkara Ticaret Odası'nın (ATO), 2009-2010 yılında en çok vergi ödeyen ve ihracat yapan üyelerine Kongre Merkez'inde düzenlenen törenle plaket verildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden plaket alanlar arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Salih Bezci ve Rahmi Koç adına oğlu Mustafa Koç yer aldı.​ ​


Törene TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Ali Babacan, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek katıldı. Diğer rekortmenlere de plaketleri Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından verildi.

Plaket töreninde bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ankara, bugün artık sadece Hakkari'nin, Edirne'nin, Muğla'nın, Iğdır'ın değil, Bağdat'ın Kabil'in, Trablus'un, Kudüs'ün, Saraybosna'nın dahi yanı başında, bir el uzatımı mesafesinde duruyor. Bugün Ankara, sadece Türkiye'nin değil, bütün mazlum ve mağdur coğrafyaların, yoksul milletlerin umudu, umut ışığı olmak gibi bir misyonu taşıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, her denklemde Ankara hesaba katılıyor. Her konuda artık Ankara'nın ne diyeceği bekleniyor'' dedi.

Ankara'nın 1923 yılında adeta bir kasaba görünümünde olduğunu, şu anda ise her alanda bir Avrupa kentine dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:


''Ankara, 2002 yılı sonuna kadar, yanı başındaki Kırıkkale'ye, Çankırı'ya, Konya'ya, Eskişehir'e dahi binlerce kilometre uzaklıkta bir başkentti. Ne vatandaşın ne sanayicinin ne tüccarın sesi, Ankara'nın o aşılmaz duvarlarını geçip, başkentin koridorlarına ulaşabiliyordu. Bugün ise, Ankara'yı, hem fiziken, hem manen, bu ülkenin bir çözüm merkezi, üretim merkezi, ihracat merkezi haline getirdik. Ankara'yı hızlı trenin de bir merkezi haline getiriyoruz. Ankara-Eskişehir hattını tamamlayarak 2009 yılında hizmete açmıştık. Eskişehir-İstanbul ve Eskişehir-Bursa hatlarının inşası devam ediyor. Ankara Konya hızlı tren hattımız tamamlandı, deneme sürüşleri yapılıyor, birkaç hafta içinde, belki de bu ay sonuna kadar o hattı da artık hizmete açıyoruz. Böylece Konya-Ankara arası 1 saat 15 dakikaya düşüyor. Ankara Sivas hattının da çalışmaları devam ediyor. Devam eden çalışmalara, Erzurum, Erzincan, Trabzon, İzmir gibi yeni projeleri de ekleyerek, inşallah demir ağlarla ülkeyi örmüş, Ankara'yı da bunun merkezine koymuş olacağız. Havayolu aynı şekilde. Anadolujet merkez olarak Ankara'yı kullanıyor ve yurtiçi, yurtdışı birçok merkeze Ankara'dan ulaşılabiliyor.''

-ATO Başkanı Salih Bezci

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitap ederken, ''Eserler insanların izidir. Denir ki (Sıra dışı projeler cesur adamların işidir.) Biz sizin cesaretinizine inanıyor ve saygı duyuyoruz'' dedi.
Başbakan Erdoğan'nın açıkladığı ''Kanal İstanbul'' projesine değinen ve bir mimar olarak ''heyecanlandığını'' belirten Bezci, projeyi desteklediğini ve buradan doğacak katma değerin tüm Türkiye için faydalı olacağını söyledi.  

ATO Başkanı Salih Bezci törende yaptığı konuşmasına sözlerine seçim arefesinde olunmasına rağmen törene katılmasından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek başladı. Törenin yapıldığı Kongre Merkezi'yle ilgili bilgilerde veren Bezci, Kongre Merkezi'nin toplam 80 bin metrekarelik alana sahip ve yaklaşık 80 milyon liraya mal olduğunu kaydetti.


-ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür

ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli krizlerden geçtiğini hatırlatarak Allah'tan bir daha hiç kimseye böyle kaotik bir ortam yaşatmamasını diledi.
Konuşmasında Türkiye'nin cari açık sorununa da değinen Gürgür, Türkiye'nin cari açık problemini en kısa sürede aşacağını ve ekonominin kararmasına izin vermeyeceğin söyledi. Görgür, konuşmasında Ankara'nın gelişimine de değindi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA