TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

‘Türkçe Konuşan Girişimciler’ sertifikalarını TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan aldı


12.05.2011 / Ankara12. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı Sertifika Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, halkların zengin olması için ticaretin gelişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Hepimiz aynı kültür ve tarihle şekillendik ve aynı kaderi paylaşıyoruz. Müteşebbis ruhumuzu ön plana çıkararak işbirliğini güçlendirmeliyiz” diye konuştu.​ ​


TOBB ve Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde Balkanlar, Kafkasya, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerindeki Türkçe konuşan girişimcilerle bağları güçlendirmek ve ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla düzenlenen TOBB 12. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’na katılanlar, sertifikalarını TOBB Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törenle aldı.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tören öncesinde, 21 ülke ve 3 özerk bölgeden gelen Türkçe Konuşan Girişimcileri kabul ederken, konuk girişimcilerin görüşlerini de dinledi. Kabul toplantısına TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar da katıldı. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Atlantik’ten Pasifik Okyanusu’na kadar Türkçe konuşarak gidilebileceğini bildirdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Hepimiz birlikteyiz. Gelecekteki kaderimiz de birlikte çizilecek” dedi.

 

Zengin olmanın yolunun ticaretten geçtiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Halkın zengin olması için ticaretin güçlü olması lazım. Sizlerle daha yakın işbirliği içerisinde olabilmek için bu programları yapıyoruz. Türkiye İtalya ile Çin’in arasındaki en önemli sanayi devi. 130 milyar dolar ihracat yapıyoruz ve bunun yüzde 92’si sanayi malı. Biz birlikte yapacağımız ticaretten de büyük memnuniyet duyarız. Bu programlar sonrasında size Köstence ile Kerkük’ün ticaret yapmasını örnek gösterebilirim. Hem bizimle hem kendi aranızda ticareti artırın. İşbirliğini mutlaka kuvvetlendirmeliyiz. Birbirimizle iletişim içinde olmamız lazım” ifadesini kullandı.

 

Konuk girişimcilere Dünya Türk İş Konseyi’ne üye olmaları çağrısında da bulunan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ekonomik yapısı ve dünya içerisinde yeri konusunda bilgiler verdi. “Bizde petrol ve doğal gaz yok ama müthiş bir müteşebbis güç var” diyen Hisarcıklıoğlu, bu gücün 200’den fazla ülkeye ihracat yaptığını vurguladı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu “Sizin gücünüz de bizim gücümüz. Ayrımız gayrımız yok. Biz büyüdükçe siz, siz büyüdükçe biz büyüyeceğiz” dedi.


Hisarcıklıoğlu konuk girişimcilere, bulundukları bölgenin odalarında aktif rol almaları tavsiyesinde de bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA