TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

‘BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’ özel sektörü ve devlet adamlarını İstanbul’da buluşturacak


08.05.2011 / İstanbulBirleşmiş Milletler 4. En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı, 9-13 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Konferansın özel sektör boyutunda 3 ana etkinlik düzenlenecek.​ ​


10 yılda bir düzenlenen Konferansa, bu yıl, Birleşmiş Milletlere üye 192 ülkeden, Devlet-Hükümet Başkanları, Bakanlar, parlamenterler, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ile sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan, yaklaşık 10.000 kişinin katılımı bekleniyor. Konferans, Türkiye’nin katılımcı ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve Türkiye’nin uluslararası platformlardaki itibarı açısından büyük önem taşıyor.

Konferans beş farklı boyuttan oluşuyor. Bunlar; Hükümetlerarası Boyut,  Parlamenterler Boyutu, Sivil Toplum Boyutu,  Özel Sektör Boyutu ve Akademisyenler- Entelektüeller Boyutu.

Özel Sektör Boyutunda 3 ana etkinlik düzenlenecek. Bu ana etkinlikler: Yatırım ve Ortaklık Üst Düzey Toplantısı, Küresel Ortaklık İş Forumu ve Ticaret Fuarı.

Konferansın resmi açılış töreni 9 Mayıs 2011 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katılımıyla gerçekleştirilecek. Resmi açılış törenine, devlet başkanları, bakanlar, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un yanı sıra TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da iştirak edecek.

-Yatırım ve ortaklık üst düzey toplantısı

9 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirilecek Yatırım ve Ortaklık Üst Düzey Toplantısı,
EAGÜ’de özel sektörün gelişimi için öncelikli önem taşıyan konuları görüşmek üzere, EAGÜ’den ve diğer ülkelerden gelen CEO, Devlet Başkanları, Bakanlar ve Delegasyon Başkanlarını buluşturacak. Yatırım ve Ortaklık Üst Düzey Toplantısı,  devletlerin ve özel sektör liderlerinin, EAGÜ’ler için büyüme stratejisi oluşturmalarını ve işbirliği yapmalarını teşvik ediyor.

Toplantıya, 65. Genel Kurul Başkanı Joseph Deiss ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon katılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığında düzenlenecek toplantıda, TOBB/DEİK Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu bir konuşma yapacak.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, TOBB Yönetim Kurulu üyelerinin ve üst düzey işadamlarının iştirak edeceği toplantıda, Devlet Başkanları, üst düzey özel sektör temsilcileri ve diğer katılımcılar bir araya gelerek, EAGÜ’lerde yatırım ve rekabet edebilirliğin önündeki engellerin tespitine yönelik olarak, iyi yönetişim, barış ve istikrar, üretim kapasitesi ve girişimcilik, finansmana ve pazarlara erişim, iklim değişikliği, altyapı temaları ve tarım, turizm, telekomünikasyon, enerji hizmetleri, madencilik sektörlerinden birini yuvarlak masa formatında tartışacaklar.

Toplantının sonunda, hazırlanan raporlar çerçevesinde, EAGÜ’de özel sektörün gelişimini nasıl sağlayabilecekleri yönünde CEO’ların önerilerini içerecek bir bildiri, 10 Mayıs 2011 Salı günü bir basın toplantısı ile duyurulacak.

-Küresel Ortaklık İş Forumu

İş Forumu, 9-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında EAGÜ’de ortaklık ve özel sektörün gelişimi için otuzdan fazla etkinlik içerecek. Bu etkinlikler, özellikle iyi yönetişim ilkeleri, barış ve istikrarın sağlanması, üretim kapasitesinin arttırılması, girişimcilik, finans sektörü, pazara erişim, iklim değişikliği ve altyapı konuları üzerine yoğunlaşacak.

TOBB tarafından Özel Sektör Etkinlikleri kapsamında 10 Mayıs 2011 Salı günü saat 13.00’de
“Özellikle EAGÜ’leri harekete geçiren ve özel ekonomik faaliyetlerini sürdürmesine olanak sağlayan ideal kurumsal oluşum nedir?”, saat 15.30’da “Binyıl Kalkınma Hedeflerine (BKH) katkı sağlanması: BKH’nin gerçekleştirilmesinde Odaların rolü” ve 12 Mayıs 2011 Perşembe günü saat 15.30’da “EAGÜ’lerin özel sektörünün kurumsallaşmasının desteklenmesi: Türkiye’nin en iyi uygulamaları” adlı paneller gerçekleştirilecek.

Bu panellerle, TOBB ve Türkiye deneyimlerinin EAGÜ’lere aktarılması ve paylaşılması hedefleniyor.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA