TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Türk özel sektörü ülkenin geleceğine yatırım yaptı"


27.04.2011 / Çerkezköy TekirdağÇerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni”ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün ülkenin geleceğine 76 milyar liralık yatırım yaptığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, iş yapma kolaylığında 65. sırada bulunan Türkiye’yi dünyada en hızlı büyüyen 5 ekonomi arasına sokan Türk özel sektörüne madalya vermek gerektiğini söyledi.​ ​


Haberle ilgili fotoğraflar >>>

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında “Allah bize petrol, doğalgaz vermemiş ama müthiş bir müteşebbis güç vermiş. Dili olmadığı halde adam 200 ülkeye mal satıyor. İşte buna madalya vermek lazım” dedi.

Türkiye’nin 16. büyük ekonomi durumuna gelmesine rağmen, insani kalkınmışlık endeksinde 83. sırada yer aldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bu bize yakışmıyor” ifadesini kullandı.

Zenginliğin tek yolunun girişimci sayısını artırmaktan geçtiğini anlatan TOBB Başkanı, işsizliğin çözümü için buna ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, kadın ve genç girişimcilere verdikleri önemi dile getirirken, protokolden ve basından kadın ve genç girişimcileri ön plana çıkartarak, arkadan gelenlere örnek olmaları, rol model olmaları konusunda yardımcı olmalarını istedi. 1 milyon 300 bin girişimcinin sadece 70 bininin kadın girişimci olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, kadın ve genç girişimci sayısının artırılması için TOBB bünyesinde kurulan kurulları hatırlattı.

Türkiye’de 100-200 yılılk firma sayısının çok az olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, işadamlarından çocukları arasında kız-erkek ayrımı yapmamalarını ve şirketlerinin kendilerinden sonra devamı için bir şirket anayayası belirlemelerinin yararlı olacağını kaydetti.

-Çerkezköy ekonomisi

Çerkezköy ekonomisi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, “Çerkezköy’de artık bir sanayi geleneği ve kültürü oluşmuştur” ifadesini kullandı. Türkiye’nin en büyük 1000 firmasından 37’sinin Çerkezköy’de bulunduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, tek sıkıntının şirket merkezlerin İstanbul’da bulunması ve vergilerin İstanbul’dan toplanması olduğunu belirtti.

-Çerkezköy TSO Başkanı Dursun Ali Tever

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Ali Tever ise, Çerkezköy’ün sanayileşme modellerini ilk uygulayan bölgelerden birisinin Çerkezköy olduğunu belirtirken, 5 kıtaya birden ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Çerkezköy’ün hızlı büyümesinde sanayinin büyük payı olduğunu ifade eden Tever, Türkiye’nin son dönemde dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi olduğuna değindi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA