TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: ''Ergene Nehri’ni düzelteceğiz''


27.04.2011 / Çorlu TekirdağTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Dağınık sanayileşme, maliyeti ve çevre kirliliğini artırmasının yanı sıra verimli tarım arazilerinden yeterince faydalanılamamasına yol açar. Ergene Nehri'ndeki kirlilik buna örnek olarak gösterilebilir'' dedi.​ ​


Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine gelen Hisarcıklıoğlu, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı Kredi Garanti Fonu Çorlu Şubesi'nin açılışını yaptı.

Hisarcıklıoğlu, TSO Konferans Salonu'nda yaptığı konuşmada, Çorlu'nun sanayinin başkenti olduğunu söyledi.Sanayileşen bölgelerin göç aldığını belirten Hisarcıklıoğlu, bu bölgelerin gelişmesi için vatandaşların kentlilik düşüncesinin gelişmesi gerektiğine dikkati çekti.

Çorlu'da fabrikaların dağınık bulunmasının önemli bir sorun olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ''Çorlu'da bütün fabrikaların bir araya getirilmesi gerekiyor. Dağınık sanayileşme, maliyeti ve çevre kirliliğini artırmasının yanı sıra verimli tarım arazilerinden yeterince faydalanılamamasına yol açar. Ergene Nehri'ndeki kirlilik buna örnek olarak gösterilebilir. Ergene Nehri'nden birçok ürün yetişiyor ve biz bunları tüketiyoruz. Bu da insanların sağlığını tehdit ediyor. Ergene'yi düzelteceğiz.''

Çorlu Havaalanı'nın istenilen düzeyde kullanılamadığını belirten Hisarcıklıoğlu, planlanan düzeyde kullanılığında Çorlu'nun çehresinin değişeceğini söyledi.

Bu havaalanının özellikle kargo için yapıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, ''Çorlu havaalanı kargo için kullanıldığında potansiyel yatırım artacak. Çorlu, dünyayla buluşan bir kent haline gelecek'' diye konuştu.

-Kredi Garanti Fonu

Türk ekonomisinin 2010 yılında yüzde 8,9 büyüdüğünü belirten TOBB Başkanı, Türkiye'nin bu büyüme ile dünyada ilk 5 arasına girdiğini söyledi.

Bu büyümenin arkasında yatan en büyük faktörün Türk özel sektörü olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün 2010'da 72 milyar dolarlık makine ve teçhizat yatırımı yaptığını bildirdi.

Bu yatırımların büyümeyi artırdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:''Yatırım işsizlik sorununun çözülmesi için gerekli. Türkiye'de 3 milyon kişi işsiz ve her yıl 800 bin genç, istihdam nüfusuna katılıyor. Bu gençlere iş bulmak durumundayız. Bunlara ancak yatırım ve üretimle iş bulabiliriz. Ayrıca büyüme için finans ve bankacılık sektörü de kullanılmalı. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullandığı kredi oranı 2010'da yüzde 46 arttı. Bu bağlamda Kredi Garanti Fonu çok önem arz ediyor.''

Kredi Garanti Fonu'nun toplam 19 bankanın vereceği kredi için kefil olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, kredi verildiğinde ise riskin yüzde 85'inin Kredi Garanti Fonu'na, yüzde 15'inin ise bankaya ait olduğunu söyledi.

Bunun vatandaşların iş sahibi olması için yapıldığını belirten Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Kredi Garanti Fonu'nun kefil olması için sunulan projenin beğenilmesi, hayalci değil gerçekçi olması gerekiyor. Bu zamanda baba oğluna bile kefil olmuyor. Ama biz vatandaş iş sahibi olsun diye kefil oluyoruz. Trakya'daki ilk şubeyi de Çorlu'ya açıyoruz. Devir hızlı büyüme devri. Hızlı büyümek için başkalarının tasarruflarından faydalanmak lazım.''

-''BECERİ 10'' Projesi

''Beceri 10'' Projesinin Türkiye'deki en önemli projelerden biri olduğunu belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, bu projenin işsizlik sorunun çözülmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Birçok kurumun birleşerek projenin hayata geçirildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, proje kapsamında meslek sahibi olunmasını sağlayan kurslar verildiğini bildirdi.

Kursa başlayanlara günlük 15 TL verildiğini ve sigorta yapıldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, ''3 aylık kurs dönemi tamamlandıktan sonra kursiyerleri bir iş yerine işi öğrenmesi için yerleştirerek, 15 TL ile sigortasını ödemeye devam ediyoruz. İşi öğrendikten sonra da kursiyerin istihdam edilmesini sağlıyoruz. İstihdam eden iş verenler için ise 4,5 yıla kadar istihdam vergisinde yüzde 20 oranında indirim yapıyoruz. Bu projeyle işçide iş verende kazanıyor'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Güleroğlu, Hisarcıklıoğlu'na katılımlarından dolayı teşekkür ederek, plaket verdi.

Ardından Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu Çorlu Şubesi'nin açılışını yaptı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA