TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türk-Arap ekonomik ilişkilerini daha ileriye taşımalıyız


26.04.2011 / İstanbulTürk - Arap Ekonomi Forumu vesilesiyle İstanbul’da düzenlenen çalışma yemeğinde konuşan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Arap dürnyası ile ticaretin artması ve yatırımların canlanması için çalıştıklarını ifade etti. ​TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Arap Ülkeleri Ticaret Endüstri ve Tarım Odaları Birliği (GUCCIAAC) Başkanı Adnan Kassar  ile Türk ve Arap dünyasından çok sayıda işadamı İstanbul’da çalışma yemeğinde buluştu. TOBB ve DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu, Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Proje Direktörü Veyis Toprak birer konuşma yaptılar.
Hisarcıklıoğlu konuşmasında seçkin işadamlarının biraraya gelmesiyle oluşan platformun Türk Arap ekonomik ilişkilerinin daha ileri seviyelere ulaşması açısından önem taşıdığını anlattı.

Türkiye’nin ekonomik yapısı hakkında bilgi veren TOBB ve DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “İtalya ve Çin’in arasındaki en büyük sanayi üretim kapasitesine sahip olan Türkiye, Dünya’nın en büyük 17’inci ve Avrupa’nın en büyük 6’ncı ekonomisidir. Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye, aynı zamanda G-20 ülkelerinden biridir.
2010 yılında yüzde 8,9’luk büyüme performansı ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olan Türkiye, 2009-2010 döneminde dünyada kredi notu artan 7 ülkeden birisidir.
Türk özel sektörü olarak, 200’den fazla ülkeye 20 bin çeşitten fazla mal ihraç etmekteyiz. İhracatımızın tamamına yakını sanayi ürünüdür. Sanayi ürünü ihracatımızın yarısından fazlasını, gelişmiş batı ülkeleri pazarlarına yapıyoruz.
Lojistik alanında, ABD’den sonra en büyük karayolu nakliye filosuna sahibiz. Turizmde dünyanın en çok tercih edilen 7 destinasyonundan birisiyiz. Dünyanın ikinci büyük müteahhitlik gücü olarak, 81 ülkede toplam 200 milyar dolarlık 6 bine yakın projeyi başarıyla tamamladık.
Son 5 yılda  Türkiye’ye 80 milyar dolar civarında küresel sermaye yatırımı yapılırken,  Türk özel sektörünün yurt dışı yatırımları da 25 milyar dolara ulaşmıştır.”

-"350 milyonluk Arap dünyasına özel önem veriyoruz"

Türk iş dünyası olarak, tüm ekonomik bloklar ile güçlü entegrasyon politikası çerçevesinde, Atlantik Okyanusu’ndan Basra Körfezi’ne kadar uzanan 350 milyonluk Arap Dünyasına özel önem verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Ortak geleceğimiz için birbirimize daha fazla entegre olmamız gerektiğine inanıyoruz.  Özellikle de önemi giderek artan, enerji güvenliği, gıda güvenliği ve su güvenliği konularında işbirliğimizi artırmalıyız.
TOBB ve DEİK olarak ülkemiz ile Arap Dünyası arasında ticaretin artması, yatırımların canlanması, insan hareketlerinin hız kazanması için çalışıyoruz” dedi .

-"Arap sermayesinin Türkiye'deki yatırımları artmalı"

Hızla artan karşılıklı ticaretin, yatırım ilişkilerine de yansıması gerektiğine inandıklarından söz eden Hisarcıklıoğlu, Arap sermeyesi ve Arap yatırım fonlarının Türkiye’deki yatırımlarının artmasını arzu ettiklerini bildirdi.
Asya, Avrupa, Afrika kıtalarının kesişme noktasında yer alan Türkiye’nin, coğrafi konumu ve gelişmiş yatırım ortamıyla, yabancı yatırımcılar için cazip bir yatırım merkezi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu,bunun örneği olarak, 11 farklı küresel otomotiv markasının Türkiye’de üretim yapmasını gösterdi.

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Birçok küresel şirket, özellikle Balkanlar, Doğu Avrupa, Avrasya, Ortadoğu, Kuzey Afrika pazarlarına erişim için Türkiye’de yatırım yapmaktadır. Sadece erişim açısından değil, kalite açısından da Türkiye’de yatırım caziptir.


Bugüne kadar sadece Türkiye’de üretilen otomobiller, teknik gerekçelerle hiç geri çağrılmamış, Türkiye’deki otomobil fabrikaları, küresel ölçekte en kaliteli üretim yapan yerler olarak seçilmiştir.

Ayrıca, yatırım konusunda yapabileceğimiz işbirliği Türkiye ile de sınırlı değildir. Yanı başımızdaki Avrupa yaşlanan nüfusu ve artan işgücü maliyetleri dolayısıyla rekabet gücünü kaybetmektedir. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda yüz binlerce Avrupa işletmesinin kapanması, yüzlerce Avrupa markasın sahipsiz kalması beklenmektedir. Türk ve Arap iş dünyalarının ortak girişimiyle bu markaları ve yatırımları ülkelerimize kazandırmak mümkündür. Bizdeki deneyim ve dinamizm, Arap iş dünyasındaki sermaye gücü, Avrupalı markalar ile birleşince küresel ticarette önümüzdeki 50 yılın yıldızı olmak mümkündür.  

DEİK, Arap dünyası ile kuruduğu 18 iş konseyi, ulusal ve küresel hizmet ağı, profesyonel kadrosu ile sizlere her türlü yardımı sağlamaya hazırdır.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA