TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türk ve Arap Odaları ‘eşleşiyor’


26.04.2011 / İstanbulİstanbul’da gerçekleştirilen ‘Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Arap Ülkeleri Ticaret Endüstri ve Tarım Odaları Birliği (GUCCIAAC) İşbirliği Toplantısı’nda ilişkilerin geliştirilmesi için 44 odanın karşılıklı olarak eşleştirilmesi kararı alındı. Toplantıya TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile GUCCIAAC Başkanı Adnan Kassar’ın öncülüğünde iş dünyası temsilcileri katıldılar.​ ​


Oda başkanları ve iş konseyi başkanlarının katılacağı Türk-Arap İş Birliği Forumu oluşturulmasına da karar verilen toplantıda, taraflar arasında işbirliği imkanlarının artırılması için yapılabilecekler konuşuldu.

Öte yandan, ulaştırma-lojistik, müteahhitlik, sağlık, turizm, bankacılık ve finans sektörlerinde sektörel çalışmalar yapılması konusunda da anlaşmaya varıldı.

-“Ortak fırsat ve hedefleri paylaşıyoruz”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcklıoğlu işbirliği toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Arap ülkelerinin, yüzyıllardır ortak tarih, coğrafi ve kültürel bağlarla birbirlerine güçlü biçimde kenetlendiğine işaret ederek “Bizler, komşu olduğumuz topraklarda, aynı zorluklara göğüs gerdiğimiz gibi, ortak fırsat ve hedefleri de birlikte paylaşıyoruz” dedi.

Türk İş dünyası olarak, Arap meslektaşlarıyla tüm ekonomik alanlarda işbirliğini çeşitlendirmek ve buna yeni boyutlar eklemek istediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Biz hep beraber, Doğu Akdeniz’i, Kızıldeniz’i, Basra Körfezi’ni bir barış ve istikrar havzası haline getirmek istiyoruz. Bizim amacımız Arap ve Türk dünyası arasındaki derin dostluk bağlarının,  sürdürülebilir, güçlü ve istikrarlı ekonomik işbirliği ile zenginleştirilmesidir. Bu da ancak, işbirliği ile mümkündür.  Zira, birlikten güç, ayrılıktan azap doğar” diye konuştu.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA