TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kıbrıs bizim gözbebeğimiz


20.04.2011 / Lefkoşa KKTCTürkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nin KKTC’deki toplantısını ve buradaki temaslarını değerlendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, temsil ettikleri her kesim için Kıbrıs'ın özellikle önemli olduğuna vurgu yaparak, ''Kıbrıs bizim gözbebeğimiz'' dedi. ​ ​TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi heyeti KKTC'de toplandı. Hisarcıklıoğlu KKTC ziyaretine ilişkin değerlendirmesinde; KKTC'deki sivil toplum kuruluşları ile işbirliğini kurumsal hale getirmeyi kararlaştırdıklarını belirterek, ''Türkiye-KKTC Karma İstişare Komitesi kurmaya karar verdik'' diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, KKTC'ye, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi'nin Türkiye kanadı olarak geldiklerini ve kendi aralarındaki toplantıyı bu kez KKTC'de yaptıklarını söyledi. Grupta TOBB, Türk-İş, TESK, TİSK, Hak-İş, Türkiye Kamu-Sen başkan ve temsilcilerinin bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin işçi, işveren, esnaf, çiftçi, memur kesimini temsil ettiklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu, ''Yani ailelerle beraber, Türkiye'nin neredeyse tamamını temsil ediyoruz'' dedi.


-Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Kasım 1995'de kuruldu


Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde üç düzeyde temas kurulduğunu; hükümetler arasında Ortaklık Konseyi, parlamentolar arasında Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve sivil toplum kuruluşları arasında da Türkiye-AB Karma İstişare Konseyi olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi'nin Kasım 1995'de kurulduğunu anımsattı. Temsil ettikleri her kesim için Kıbrıs'ın özellikle önemli olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, ''Kıbrıs bizim gözbebeğimiz'' dedi.


-“Ada’daki gelişmeleri sürecin içindekilerde konuşmak istedik”


Son günlerde Ada'da bir huzursuzluk hissettiklerini ve Kıbrıs Türkleri'nin huzursuz olmasının kendilerini de huzursuz ettiğini ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, KKTC'de yaşanılanları öğrenmek için bizzat sürecin içinde olanlarla konuşmak istediklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu, KKTC ziyaretleri kapsamında, Türkiye'nin yeni büyükelçisine hayırlı olsun ziyareti yaptıklarını, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve siyasi parti liderleri ile görüştüklerini, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini dinlediklerini anlattı.

M.Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ''Bizim ilişkimiz, hukukumuz 1995 yılına kadar uzanır. AB ile ilişkilerde birlikte çalışıyoruz. En zor, en karmaşık konuları tartışıyoruz. Elbette, her birimiz temsil ettiğimiz kesimlerin haklarını korumak ve onları görüşlerini seslendirmekle yükümlüyüz. Çoğu zaman aynı şeyi söylemiyoruz. Ama her zaman konuları tartışıyoruz. Birbirimizin hassasiyetlerini öğreniyoruz. Diyaloğu koparmıyoruz. Kavga etmeden konuları tartışmayı öğreniyoruz. Birlikte çalışmak 2011 krizinin aşılmasında bize çok fayda sağladı.''

-“Hepimiz fedakarlık yaptık, gemiyi batırmadık”

Türkiye'nin 2011'de tarihin ''en büyük'' ekonomik krizini yaşadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: ''Krizden çıkış sürecinde de çok zor bir ekonomik program uyguladık. Programın uygulanma sürecinde, hepimiz kendi kesimlerimizi düşünerek ama geleceğe bakarak ekonomik programı değerlendirdik. Problemleri değerlendirdik. Problemli alanları belirledik ve hükümete birlikte aktardık. Biliyoruz ki, hepimiz aynı gemideyiz. İşte biz 2011 yılındaki krizde gemiyi batırmadık. Programı, Türkiye'nin programı haline getirdik. Hepimiz fedakarlık yaptık. Ama gemi batmadı. Kapanan fabrikalar açıldı. İşini kaybedenler istidam edilmeye başlandı. Hepimiz kazandık. Kıbrıslı Türk kardeşlerimize, AB ile ilişkilerimizin, diyalog anlamında bize sağladığı katkıyı aktardık. Bu katkıdan ekonomik krizin aşılmasında nasıl yararlandığımızı anlattık. İşbirliğimizi kurumsal hale getirmeyi kararlaştırdık. Türkiye-KKTC Karma İstişare Komitesi kurmaya karar verdik.'' Hisarcıklıoğlu, Türkiye-KKTC Karma İstişare Komitesi'nin üç ayda bir toplanacağını da sözlerine ekledi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA