TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Azerbaycan ile ticaret hacmi büyüyecek


08.05.2024 / AnkaraTOBB’da düzenlenen Türkiye – Azerbaycan İş Forumu’nda iki ülke arasındaki ticareti artırmak için neler yapılabileceği masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Ali Esedov ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ikili ekonomik ilişkileri güçlendirmek için kararlılık mesajı verdiler.​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  ile DEİK işbirliğinde düzenlenen Türkiye – Azerbaycan İş Forumu Ankara’da TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Ali Esedov, DEİK Başkan Yardımcısı Erdal Eren, AZPROMO Başkanı Yusif Abdullayev, KOBİA Yönetim Kurulu Başkanı Orxan Mammadov ve iş insanları katıldı.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Karabağ’ın azatlık zaferiyle Kafkaslar'da kanayan bir yara kapanmış, bölgede kalıcı barış ve huzur için büyük bir fırsat doğmuştur. Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte bölgenin gelişmesi, bölgede huzurun kökleşmesi için üzerimize düşenleri yapmaya hazırız” dedi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan ekonomisinin hızla geliştiğine vurgu yaparak, cazip iş ve yatırım imkânları sunulduğunu dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in belirlediği inkişaf konsepti ve politikalar sonucunda Bakü’nün dünyanın en güzel başkentlerinden biri haline geldiğini vurgulayarak, “Azerbaycan bölgenin ticaret ve kültür merkezine, turizm mekânına dönüştü. Türk dünyası olarak Azerbaycan’ın gösterdiği bu çarpıcı ilerlemeden gurur duyuyoruz. Şimdi sıra Karabağ’da. Karabağ’ın azatlık zaferiyle Kafkaslar'da kanayan bir yara kapanmış, bölgede kalıcı barış ve huzur için büyük bir fırsat doğmuştur. Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte bölgenin gelişmesi, bölgede huzurun kökleşmesi için üzerimize düşenleri yapmaya hazırız” diye konuştu.

 

-“Zengezur Koridoru, bölgemiz ticaretinin gelişmesine büyük katkılar sağlayacaktır”

 

Karabağ’ı tarım, turizm, gıda, sanayi ve bilişim için bir çekim merkezi haline getirmeleri gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Karabağ’ın kalkınmasını sağlayacak projelerin biz iş insanlarıyla paylaşılmasını çok önemsiyorum. Bu kapsamda Nahçıvan’la Bakü’yü birbirine bağlayacak Zengezur Koridoru, bölgemiz ticaretinin gelişmesine büyük katılar sağlayacaktır. Bu projenin hayata geçirilmesiyle doğudan batıya herkesin istifade edebileceği yeni bir orta koridor açılacaktır” açıklamasında bulundu.

 

-“Yatırımcıları ülkelerimize çekmek için uluslararası standartta bir ‘tahkim’ imkânı sağlayalım"


Türk dünyasının 1,5 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 1 trilyon dolara yaklaşan dış ticaret hacmine ve 185 milyonluk nüfusa sahip olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, var olan potansiyel gücü harekete geçirmek için iktisadi entegrasyonu artırmaları gerektiğini aktardı. Hisarcıklıoğlu, iktisadi entegrasyonu arttırmanın daha fazla ticaretle mümkün olacağını belirterek, “Son yıllarda karşılıklı ticaret hacmimiz artıyor. 15 milyar dolar hedefine doğru ilerliyor. Ancak, daha hızlı davranmalıyız. Ticaretimizin kapsamını genişletmeliyiz. Bu konuda gidilecek ciddi bir mesafe var. Bildiğiniz gibi ülkelerimiz arasındaki Tercihli Ticaret Anlaşması, 1 Mart 2021'de yürürlüğe girdi. İlk aşamada anlaşmanın kapsamını genişletmemiz lazım. Daha sonra da serbest ticaret anlaşmasını hedeflemeliyiz. Karşılıklı yatırımlarımız 30 milyar doların üzerindedir. Biz bu amaçla Türkiye-Azerbaycan Ticaret ve Sanayi Odası’nı kurduk. Öztürk Oran ve Vugar Abbaso bu odanın eş başkanlarıdır. Yatırımcıları ülkelerimize çekmek için uluslararası standartta bir ‘tahkim’ imkânı sağlayalım” ifadelerini kullandı.

 

-“Gümrük işlemlerinde ortak standartlar belirlemeliyiz”


İki ülke arasında iyileştirilmesi gereken diğer konunun gümrük prosedürleri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu konuda iyileşmeler olsa da gümrük işlemlerinde ortak standartlar belirlemeli, süreçleri basit ve daha hızlı hale getirmeliyiz. Hazar Denizi gibi çok önemli bir geçiş noktasını daha aktif ve daha az maliyetli şekilde kullanmalıyız. Öte yandan Trans-Hazar Doğalgaz Boru Hattı'nın inşasına bir an önce başlamamız gerekli” şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin birbirine yönelik geçiş kotalarını da kaldırması gerektiğini söyleyerek, daha fazla ticaretin daha fazla girişimciyle ve daha güçlü özel sektörle sağlanacağını kaydetti.


-Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da  Türkiye ile Azerbaycan'ın tarihi, kültürü, dili, inancı bir, derdi ve sevinci ortak iki kardeş ülke olduğunu, Azerbaycan'ın Ulusal Lideri Haydar Aliyev'in, "Tek millet iki devlet" diyerek iki ülke arasındaki ilişkiler için yüzyıllar boyunca yankılanacak bir istikamet belirlediğini dile getirdi.

 

Yılmaz, protokolün hayata geçmesiyle, TTA'nın kapsamının genişleyeceğini ve iş insanlarının karşılıklı olarak Türkiye ve Azerbaycan pazarlarına daha uygun koşullarda erişim sağlayabileceğini anlatarak, şöyle devam etti: "Tercihli ticareti ilk etapta genişletmek ama bir taraftan da esas yapmamız gereken orta uzun vadede Serbest Ticaret Anlaşması'nı sağlamak. Bugün de bu konuda zaten bir uzlaşma sağladık. Müzakerelerin, buna dönük görüşmelerin başlatılması konusunda. Türkiye-Azerbaycan Karma Ekonomik Komisyonu, KEK dediğimiz platformun 11. Dönem toplantısı kapsamında 120 maddelik bir eylem planını bugün kabul etmiş olduk ve karşılıklı olarak bunu imzaladık. Bunlar içinde iş insanlarımızın beklentilerine cevap veren, yine onlar için fırsatlar barındıran pek çok madde olduğunu belirtmek isterim. Az önce TOBB'dan, DEİK'ten ve yine Azerbaycan tarafından ifade edilen birçok iş dünyasının beklentisinin bu eylem planına da yer aldığını özellikle ifade etmek isterim. Ülkelerimiz arasındaki ticareti kolaylaştırmak adına gümrük ve lojistik işlemlerini iyileştirme konusunda mutabıkız. Sadece ticaret anlaşmaları veya fiziki yollar yetmiyor. Kapıları iyileştirmemiz, gümrüklerindeki işlemleri basitleştirmemiz de karşılıklı ticaretimiz ve ekonomik ilişkilerimiz açısından son derece önemli. Basitleştirilmiş Gümrük Hattı'nın kurulması için gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından Basitleştirilmiş Gümrük Hattı'nı en kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyoruz."

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, bugün TOBB ile Azerbaycan Cumhuriyeti İhracat ve Yatırım Teşvik Ajansı (AZPROMO) arasında imzalanan mutabakat zaptı ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Ticaret Temsilcisi Ofise arasında imzalanan İşbirliği Eylem Planı'nın hayırlara vesile olmasını diledi.

 

- "Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamı genişletilmeli"

 

DEİK Başkan Yardımcısı Erdal Eren de "Bir millet, iki devlet" Türkiye ve Azerbaycan olarak, dostluğun getirdiği birliktelikle, ekonomik ilişkilerin de güçlü şekilde ilerlediğini söyledi. İkili ticaret hacminin yaklaşık 4,5 milyar dolara yaklaştığını bildiren Eren, 15 milyar dolar hedefi için yeni adımlar atıldığını belirtti.

 

Müteahhitlik firmalarının bugüne kadar Azerbaycan'da, 19,3 milyar dolar tutarında 527 proje üstlendiklerini kaydeden Eren, gelecek dönemde de müteahhitlik firmalarının Azerbaycan'ın kalkınmasına katkıda bulunacak projelerde yer almaya hazır olduğunu dile getirdi.

 

- "Karşılıklı ticaret hacmi hedefi 15 milyar doları yakalamak için çalışıyoruz"

 

Azerbaycan İhracat ve Yatırım Teşvik Ajansı (AZPROMO) Başkanı Yusif Abdullayev de Türkiye ile karşılıklı ticaret hacmi hedefi olan 15 milyar doları yakalamak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

 

Geçen yıl aralık ayında düzenledikleri yatırım forumunun sonuçlarının çok güzel olduğunu dile getiren Abdullayev, Türk şirketlerinin Azerbaycan'a yatırım yapmak istediğini ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti.

 

Azerbaycan Küçük ve Orta İş Geliştirme Ajansı (KOBİA) Yönetim Kurulu Başkanı Orxan Mammadov ise 2018 yılında KOSGEB ile bir mutabakat zaptı imzaladıklarını anımsattı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA