TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Antalya’nın başarılı iş insanları ödüllendirildi


01.11.2023 / AntalyaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar’ın ev sahipliğinde, gerçekleştirilen ATSO Cumhuriyetin 100. Yılı Ödül Töreni’ne katıldı. Törende Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de yer aldı.​

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Antalya’nın başarıları ile bütün ülkeye moral verdiğini ifade ederken, “Turizm’de dünya çapında bir başarı hikâyesi yazdınız. Bu sene gelen turist sayısı 15 milyona ulaştı. Geçen senenin aynı döneminde bu sayı 11 milyondu. Öte yandan Antalya sanayi ve tarımda da ismini duyurdu. Yat üretiminde, yine bir dünya markası haline geldiniz. Meyve-Sebze-Seracılık-Çiçekçilikte, lidersizsiniz. Dolayısıyla Antalya, Türkiye için, ekonomi için, çok önemli. Antalya büyüdüğünde, Türkiye’yi de büyütüyor. Antalya sıkıntı yaşarsa, Türkiye’de yaşıyor. Bu nedenle, Antalya’ya hep, özel bir ihtimam gösterilmeli” dedi.

 

-Antalya ekonomideki dönüşümün de simgesi

 

Antalya’nın, ekonomide imza attığı müthiş başarı hikâyesiyle, Türkiye ekonomisindeki dönüşümün de simgesi olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Sadece Türkiye’nin değil, tüm Akdeniz’i içine alan bu büyük coğrafyanın parlayan yıldızı ve marka şehri haline geldi. Bunu da birazdan fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak, girişimcilerimiz eliyle yaptı. Antalya’nın önemini bildiğim için, pandemi dönemi hariç her sene ve sizler davet ettikçe Antalya’ya muhakkak geliyorum. Sizlerin nabzını tutuyor, sıkıntılarınızı, görüşlerinizi dinliyorum. Oda ve Borsa Başkanlarımla birlikte öneriler hazırlıyor ve bunları hükümete iletiyoruz. Antalya Odamız ve Borsamızla da ayrıca iftihar ediyorum. Zira her ikisi de Akredite. Avrupa kalitesinde hizmet sunuyorlar. ATSO, üyelerimize destek için de önemli projeler hayata geçiriyor. ATSO avantaj kartı, İnovasyon Merkezi, Akademisi, Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme ve Kümelenme Projelerinin her biri, Antalya iş dünyamız için ok değerli. İşte şehirleri marka yapan, zenginleştiren, dünyada öne çıkaran, bu tip vizyonlardır. İnşallah burada gördüğüm birlik ve beraberlik sayesinde, Antalya, hedeflerine ulaşacaktır. Antalya’daki tüm Oda ve Borsa Başkanlarımla, TOBB’daki kurullarımızda da birlikte çalışıyorum. Ali Çandır kardeşimle TOBB Yönetiminde bir aradayız. Ali Bahar kardeşim de hem TSO Konseyimizde ve hem de TOBB Genel İdaresi Kurulunda görevler üstlendi. Onların tecrübesinden, bilgisinden, Ankara’da da istifade ediyorum. . Ben hepsiyle birlikte çalışmaktan çok memnunum. TOBB’un bugün ulaşmış olduğu noktada, Antalya Odalarımız-Borsalarımızın ve Başkanlarımızın büyük payı var.”

 

-Hisarcıklıoğlu’ndan okul müjdesi

 

TOBB olarak Antalya-Kepez’de 24 derslikli bir Fen Lisesi yapmıştıklarını hatırlatan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda ve Borsa Başkanlarının talebi doğrultusunda yeni bir adım daha attıklarını ve Alanya, Manavgat ve Kumluca’ya birer okul yapma kararı aldıklarını dile getirdi.

 

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ben ülkemin geleceğinden umutluyum. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi fikrinden görüşünden, inancından dolayı dışlamayalım. Birbirimizi sevelim ve saygı duyalım. Hatırlayın, 100 sene önce fakirdik, yorgunduk, savaşlardan bitap düşmüş bir millettik. Meclisi kuran, Cumhuriyeti getiren, bu güzel vatanı bizlere armağan eden ecdadımız asla umutsuzluğa düşmedi. Elde yok, avuçta yoktu. Ama istiklal aşkı ve gelecek için ümitleri ve hayalleri vardı. Felaketlerin ve yoklukların içinden, Milli Kurtuluş mucizesinin başarılmış olması en önemli gerçektir. İşte 100. Yaşına ulaştığımız Türkiye Cumhuriyeti, bu topraklarda kader birliği yapmış milyonların en güzel ortaklığıdır. Dünyanın karşısında dimdik durmak, biz Türkiye’yiz demektir. Türlü yokluklarla mücadele eden, kendilerinden katbekat üstün düşmanlarla savaşan, ama hiç pes etmeyen Türk milletinin, küllerinden yeniden doğduğunun ilanı demektir. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere canlarını ortaya koyarak bize bu vatanı kazandıran, varlığımızı borçlu olduğumuz ecdadımızı, ülkemizin istiklali ve istikbali için cansiperane mücadele edenleri, gazi ve şehit olan tüm vatan evlatlarını rahmetle ve minnetle anıyorum. Cumhuriyetimizin ikinci asrında, biz de ecdadımız gibi cesur olacağız. Büyük düşünmeye, büyük hayaller kurmaya devam edeceğiz. Vatanımızı ve Cumhuriyetimizi bize armağan ve emanet edenlerin yolundan gideceğiz. Gelecek nesillere daha müreffeh ve güçlü bir ülke bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz, Dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğiz.”

Törende Okçuluk Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu  Mete Gazoz'a 100. yıl özel ödülü de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından takdim edildi.

 


 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA