TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB – TOBB ETÜ ve ASELSAN’dan teknolojide güç birliği


23.11.2022 / AnkaraCumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın koordinasyonunda, TOBB – TOBB ETÜ ve ASELSAN güç birliğine gitti. TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi’nde, Kuantum Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı hizmete girerken, TOBB ile ASELSAN, KOBİ’ler için Millileştirme ve Tedarikçi Geliştirme Programı ile Teknoloji Merkezi Ar-Ge Laboratuvarı tahsisine ilişkin protokollere imza attı.​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) ve ASELSAN,  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın koordinasyonunda teknolojik alanda güç birliği yaptı. TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen törenle; Kuantum Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı hizmete girdi.  Ayrıca TOBB ile ASELSAN, KOBİ’ler için Millileştirme ve Tedarikçi Geliştirme Programı ile Teknoloji Merkezi Ar-Ge Laboratuvarı tahsisine ilişkin protokollere imza attı. Törene; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay ve TOBB UYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek katıldı.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu işbirliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, bir dünya markası haline gelen Aselsan ile birlikte yeni işbirlikleri başlattıklarına işaret ederken, “Biz millet olarak önce tarım devrimini sonra da sanayi devrimini ıskaladık. Bunun sıkıntısını da on yıllar boyunca yaşadık. Şimdi dünya, yeni bir teknoloji devriminin eşiğinde. Biz de artık geç kalmadan bunu yakalamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

Hisarcıklıoğlu, ASELSAN’ın kuantum ve ileri haberleşme laboratuvarını TOBB ETÜ’de açarak; Ar-Ge ve yenilik çalışmalarının ivme kazanmasını, insan kaynağının güçlendirilmesini, uluslararası işbirliklerinin ve rekabet güçlerinin artırılmasını ve üniversite-sanayi işbirliğinin perçinlenmesini amaçladıklarını ifade etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, imzaladıkları iki protokolle de savunma sanayi sektöründe, Aselsan’ın tedarik zincirine katılabilecek KOBİ’lerin sayısını artırmayı amaçladıklarını, böylelikle daha çok KOBİ’nin Aselsan’ın yerlileştirme ve millileştirme programlarına katkı sunmasını istediklerini belirtti.  Hisarcıklıoğlu, “Bu protokol ile ASELSAN’ın gelişiminde üye firmalarımızın savunma sanayi ekosistemine kazandırılmasını hedefliyoruz. Ülkemizin bağımsız savunma sanayi seferberliğinde yer alacak firmalara daha fazla teşvik ve destekler sağlamasını da arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

 

-Stratejik alanlarda millileştirme ve yerlileştirme

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir törende yaptığı konuşmada, özellikle stratejik alanlarda millileştirme ve yerlileştirmeden taviz vermediklerine vurgu yaptı.

 

Kuantum teknolojileri alanındaki adımları çok önemsediklerini anlatan Demir, Türkiye'nin bütüncül ve kapsayıcı bir yaklaşımla bu tür teknolojilerde yol alabileceğini söyledi. İş dünyasının çatı kuruluşu TOBB’un desteğini de çok önemsediklerini bildiren Prof. Dr. İsmail Demir “Hep birlikte yürüyeceğiz, başarmaktan başka şansımız da yok” diye konuştu.

 

Demir üniversitelerden devlet kurumlarına, araştırma kuruluşlarına kadar kapsayıcı bir yürüşü esas aldıklarını ve bu konuda hep beraber çalıştıklarını sözlerine ekledi.

 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de bu işbirliği ile üniversite – sanayi ortaklığının önemli bir örneğini gerçekleştirdiklerini ifade ederken, Anadolu’da TOBB’un geniş bir networkü bulunduğunu, ASELSAN’ın kuantum alanındaki teknolojik projelerini TOBB ETÜ’nün gücünü bir araya getirdiklerini anlattı. Görgün, “TOBB işbirliği ile Türkiye’nin her yanından firmaya ulaşmayı, bağımsız savunma sanayi yolunda değerli buluyoruz” dedi.

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA