TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB depremzelere yardım elini uzattı


26.03.2010 / ELAZIĞTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Elazığ’da meydana gelen deprem felaketinin yaralarının hızla sarılabilmesi için, 500 bin lira katkıda bulundu. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl ve beraberindeki heyet, Elazığ Valisi Muammer Erol'u makamında ziyaret ederek, yardım çekini sundular.​
Ziyarette, Kuseyri ve Akyıl’ın yanı sıra, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Polat Şaroğlu ve Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Dumandağ hazır bulundular.


TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, ziyarette TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu adına depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu.


Yaşanan acının herkesin acısı ve sorumluluğunda olduğunu, böylesi doğa olaylarının önlemenin şüphesiz mümkün olmadığını belirten Kuseyri, ''Niçin benzer felaketler bazı ülkelerde çok daha büyük yıkımlara yol açmaktadır?'' sorunu sormanın da herkesin en doğal hakkı ve görevi olduğunu kaydetti.


Kuseyri, şunları söyledi: ''Türkiye doğal afet riski yüksek olan bir ülkedir. 1999 Marmara Depremi sonrasında yapılan çalışmalar yapıların bir çoğunun sorumsuzca, insan hayatını hiçe sayarak inşa edildiğini ortaya koymuştur. İmar kanunundaki eksiklikler ve deprem riski göz ardı edilerek inşa edilen yapılar, söz konusu felaketin faturasını ağırlaştırmıştır. Fiziki ve kurumsal altyapının güçlendirilmesi, felaketlerin etkilerini azaltacaktır. Lakin bu uzun vadede başarılabilecek pahalı bir iştir. Bu noktada, hazırlanan aksiyon planları derhal, vakit kaybedilmeksizin uygulamaya konulmalıdır. Bu işin şakası yoktur. Her felaket sonrasında yapılan konuşmalar can ve mal kaybını önlemiyor. Konuşmaların icraata dönüştürülmesi şarttır.''-“Yaralar, el birliğiyle sarılacaktır”Kuseyri, Elazığ'da meydana gelen depremle oluşan yaraların milli birlik ve beraberlik duygularıyla el birliğiyle sarılması gerektiğine inandıklarını belirtti.


Devletin bu konuda gereken gayreti gösterdiğine işaret eden Kuseyri, iş dünyasının temsilcisi TOBB'un da bu alanda yapılması gerekenin sadece devlete ait olmadığı düşüncesiyle yakınlarını kaybeden, evlerini yitiren ve zor günler geçiren bölge halkının yaralarının daha çabuk sarılabilmesi adına TOBB olarak taşıdıkları sosyal sorumluluk bilinciyle 500 bin TL katkıda bulunduklarını kaydetti.


Kuseyri ayrıca Valilik koordinasyonunda Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası öncülüğünde açılan yardım kampanyasına da TOBB'a bağlı 365 oda ve borsanın geniş katılımının sağlandığını bildirdi.-Erol: “İş dünyamıza şükranlarımızı sunuyoruz”Ziyarette bir değerlendirmede bulunan Elazığ Valisi Muammer Erol da yaşanan deprem felaketinin ardından, iş dünyası başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin kenetlendiğini belirterek, “Üzüntüler, acılar, sevinçler insanlar tarafından paylaşılmak isteniyor. Bu bir ihtiyaç. Bu doğrultuda halkımızın depreme gösterdikleri ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Bu doğrultuda İş dünyamız da gerekli duyarlılığı ve hassasiyeti göstermektedir. İşadamlarımızın ferdi desteklerinin yanı sıra iş dünyamızın temsilcisi TOBB’nin de bu duyarlılığına Sayın Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu şahsında tüm Yönetim Kurulu üyelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.”dedi.


Konuşmaların ardından Kuseyri, 500 Bin TL tutarındaki çeki Vali Muammer Erol'a verdi. Vali Erol da Kuseyri'ye plaket sundu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA