TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Fethiye iş dünyasını dinledi


29.09.2022 / FethiyeTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TSO) ziyaret ederek meclis üyeleri ile düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Uyum ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.​

Fethiye TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, öncelikle açılışını yaptıkları Uyum ve Arabuluculuk Merkezi’nin önemine değindi. TOBB Başkanı, “Biliyorsunuz, ortalama bir dava, yıllar sürer. Arabuluculuk sayesinde aylar ve hatta yıllar süren davaların, burada birkaç hafta içinde sonuca ulaştığını görebileceksiniz. Artık tüm ticari ihtilaflarınızı burada, hem daha hızlı, hem de daha ucuza çözebileceksiniz. Sizler de, Odamızın ayağınıza getirdiği bu imkânı muhakkak kullanın” dedi.

 

-Mesleki eğitim projesi

 

Özel sektörün ilk defa, Odalar vasıtasıyla mesleki eğitimin içinde yer almasını sağladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu meslek lisemizin hamiliğini Fethiye Odamız üstlendi. Bu sayede gençlerimiz, sizlerin ihtiyaç duyduğu becerileri edinerek yetişecek, ara eleman değil, aranan elemanlar olacaklar, nitelikli çalışan bulma sıkıntınıza da çözüm getirecekler. Odamız, gemi inşa sektörünün talebi doğrultusunda okul bünyesinde, bir de Gemi yapım atölyesi projesi başlattı. Hem gençlerimizi meslek sahibi yapacak, hem de ihracat gelirimizi artıracak bu girişimi de çok değerli buluyorum” diye konuştu.

 

Fethiye Ticaret Odası’nın yerel değerlere de sahip çıktığını bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu markalaşmanın ancak böyle sağlanacağını vurguladı. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bu kapsamda, Fethiye Kaya İnciri’ni, Fethiye Tahini’ni, Seydiler Kilimi’ni coğrafi işaretle tescil ettirerek, koruma altına aldı. Seydikemer Tarım OSB projesiyle, hayvan yetiştiriciliğini destekleyip, geliştirmeyi hedefledi. Bölgede ivme kaybeden dalış turizmini yeniden canlandırmak amacıyla Fethiye Sualtı Tarih Parkı projesini hazırladı. Esasında tüm bu hizmetler ve projeler, bir vizyonun göstergesidir. Üyesine en iyi şekilde hizmet sunmayı ve şehrini zenginleştirmeyi hedefleyen, çağdaş bir yönetim anlayışının eseridir. Odamızın Fethiye’ye en iyi, en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan, projeleriyle gurur duydum. Osman Çıralı Başkanımızı, yönetim kurulunu ve meclisini yürekten tebrik ediyorum.”

 

-Fethiye TSO’dan beş yıldızlı hizmet

 

Fethiye TSO’nun akredite oda olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu,  Oda’nın üyelerine beş yıldızlı hizmet sunduğunu ifade etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Osman kardeşimle, Ankara’da, TOBB’da da birlikte çalışıyorum. Kendisi TSO Konseyimizde görev üstlenmiştir. Sizleri de, Ankara’da en iyi şekilde temsil etmektedir. Hem Fethiye’ye değer katan çalışmalar yapmak, hem de sizlerin her sıkıntısını Ankara’ya getirip, çözüm aramaktadır. İşte en son, geçen ay, Ankara’da TOBB’da, düzenlediğimiz, Finansmana Erişim İstişare Toplantısında, Osman Başkanımız, sizlerin krediye ulaşmakta yaşadığınız sorunları, 3 kamu bankamızın genel müdürlerine iletti. Pandemi döneminde de, dertlerinize tercüman oldu. Sıkıntılarınızı ve taleplerinizi topladı. Hep birlikte bunları, icra makamında olan hükümete ilettik. Bunların önemli bir kısmından da sonuç aldık. Pek çok destek ve düzenleme hayata geçti. Ama sıkıntılarımız bitmedi, sorunlar elbette var. Bunları da devamlı dile getiriyor, ilgili Bakanlara aktarıyor, çözüm sağlamak için uğraşıyoruz.”

 

Konuşmasının sonunda birlik ve beraberliğin önemi üzerinde duran Hisarcıklıoğlu, “Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım. Ortak akıl ve diyalogla her sorunu aşabileceğimizi bilelim” dedi.

 

-Fethiye’ye okul müjdesi


Fethiye TSO Başkanı Osman Çıralı’nın talebiyle Fethiye’de de bir okul yapma kararı aldıklarının müjdesini veren Hisarcıklıoğlu, ikinci müjde olarak da TOGG otomobil fabrikasının 29 Ekimde açılacağını açıkladı.

 

-Çıralı’dan teşekkür

 

Fethiye TSO Başkanı Osman Çıralı da Hisarcıklıoğlu’na ziyareti için teşekkür ederken, ilçenin beklentilerini ve sıkıntılarını detaylı olarak anlattı. Çıralı, bölge için turizm sektörünün çok önemli olduğuna işaret ederken, ülke ekonomisine ciddi döviz kazandıran sektör için yeni pazarların kritik hale geldiğini ifade etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA