TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv sektöründe teknoloji ve tasarım üssü olmayı hedefliyoruz


26.09.2022 / KonyaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 5.Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği Konferansı Ödül Töreni'nde (OSEG 2022) yaptığı konuşmada imalat sanayinde sıçrama yapabilmek için, yerli, yenilikçi ve yeşil üretime odaklanmanın şart olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Otomotiv sektöründe bir üretim üssü haline gelen Türkiye’nin, teknoloji ve tasarım üssü haline gelmesini de hedefliyoruz” diye konuştu.​

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü’nün ev sahipliğinde yapılan OSEG 2022 Konferansı Ödül Töreni'ne TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Konya Valisi Vahdettin Özkan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk, Milletvekilleri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında ödül almayı hak eden sanayicileri kutlayarak başarılarının devamını diledi.

 

Türkiye’nin ilk kümelerinden birisini otomotiv yan sanayinde başlatan, sektörün ilk Ur-Ge Projesini hayata geçiren Konya Sanayi Odası ile iftihar ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Başta Sayın Memiş Kütükçü Başkanım olmak üzere, yönetimini, meclisini, genel sekreterini ve çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Sizler sadece sektörel bir iş yapmanın ötesinde, milli bir mücadele de veriyorsunuz. Zira içinde bulunduğumuz çağda, güçlü ülke olmanın yolu, bilimde, sanayide ve teknolojide güçlü olmaktan geçiyor” dedi. Bugün dünyada etkili olan ülkelerin hepsinin, bu alanda öne çıkmış ülkeler olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, imalat sanayinin kıymetini artık herkes anladığını söyledi.

 

-Kendine güvenen bir iş yapma kültürümüz var

 

Zamanında hem yerli otomobil, hem de yerli uçak konusunda, kendi ayağımıza çelme taktığımızı bildiren TOBB Başkanı şunları söyledi: “Çok şükür bugün hem kamuda, hem özel sektörde, daha bilinçli, daha özgüvenli yöneticilerimiz var. Biz bunu yapamayız diyen o eski zihniyetin yerini, yapabiliriz, daha da iyisini üretiriz diyen, kendine güvenen bir iş yapma kültürü aldı. İşte bunun sonucu, hem Konya’da, hem de Türkiye’de ortada. Otomotiv, Türkiye’nin bir numaralı ihracatçı sektörü haline geldi. İhracat şampiyonları otomotiv sektöründen çıktı. Otomotiv sanayimiz, ihracatının çok büyük kısmını Avrupa’ya yapmaya başladı. Avrupa’nın en önemli otomotiv tedarikçisi konumuna yükseldik. Bu durum, sektörümüzün yüksek kalitede üretimini de gösteriyor. Otomotiv sektöründe bir üretim üssü haline gelen Türkiye’nin, teknoloji ve tasarım üssü haline gelmesini de hedefliyoruz. Türkiye’nin Otomobili projesi TOGG’a da bu vizyonla başladık. Otomotiv endüstrisi büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor, oyunun kuralları değişiyor. Geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor, arabalar yeni nesil akıllı cihaza dönüşüyor. Otomotiv sektörü kabuk değiştirirken, bizim için yeni bir fırsat penceresi açıldığını gördük. 1960’larda bu fırsatı kaçırmış, Devrim arabasına sahip çıkamamıştık. Bugüne kadar çok denemiş, çok konuşmuş ama başaramamıştık. Markası bizim olan, lisansı ve patenti bizim olan, tasarımı bizim olan bir otomobil hedefledik. Beyin göçünü tersine çevirmeyi, beşeri sermayemizi artırmayı amaçladık. Allah’a hamdolsun, 5 senelik yoğun çalışmalarımız neticesinde, sonuna geldik. 29 Ekim’de Gemlik’teki üretim üssümüzün resmi açılışını yapacağız ve seri üretime hazır hale geleceğiz. Seneye Mart’tan itibaren de araçlarımız yollara çıkacak. Bundan 1,5 yıl sonra da ihracata başlayacağız. 300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan TOGG SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak. Bataryası hızlı şarjla 25 dakikada dolacak. Şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurduk. Ülke çapında 1.500 adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalara başladık.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA