TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sakarya Tarım Ürünleri Lisanslı Deposu hizmete açıldı


08.08.2022 / SakaryaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya Ticaret Borsası tarafından kente kazandırılan Lisanslı Depo’nun açılış törenine katıldı.​

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı’nın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ve çok sayıda iş insanı katıldı.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, lisanslı depoların, kamu ve özel sektörün ortak bir amaçla bir araya geldiği, aynı vizyonu paylaştığı projeler olduğuna işaret ederek, “Yaklaşık 17 sene önce, 2005 yılında, bugünkü lisanslı depoculuk sisteminin temelini oluşturan, Lisanslı Depoculuk Kanunu TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır. Özel sektörün lisans depoculuk yatırımını teşvik etmek için, 2010 yılında TMO ile birlikte TMO-TOBB Lidaş’ı kurduk. Lisanslı depoları geliştiren bu adımlarımız sayesinde, özel sektörümüz de bu alana yönelmiştir. Böylece bugün ülkemizde faaliyette olan lisanslı depo kapasitesi 8,5 milyon tonu geçmiştir. Öte yanda ticaret borsalarımızda bu alanda ellerini taşın altına koymuştur. Elektronik satış salonları, akredite laboratuvarları, canlı hayvan borsaları ve lisanslı depolarıyla, ticaret borsalarımız, tarım ve hayvancılık sektörünün sağlıklı işlemesine yardımcı olmaktadır. Lisanslı depoculuk sisteminde ürün kalitesinin analizinde belirleyici olan 27 yetkili sınıflandırıcı laboratuvarın 20’si de, yine ticaret borsalarımıza aittir” dedi.

 

Bu alanda öncü kurumlardan birisinin de Sakarya Ticaret Borsası olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Borsa’nın hem LİDAŞ ve hem de TÜRİB’in kurucu ortağı olduğunu ve bu önemli lisansı depo yatırımını da gerçekleştirerek, vizyonunu ortaya koyduğunu bildirdi.

 

-Sakarya Ticaret Borsası’na teşekkür

 

Sakarya Ticaret Borsası’nın aynı zamanda akredite borsa olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisırcıklıoğlu şöyle konuştu: “Yani üyesine, uluslararası standartlarda, 5 yıldızlı hizmet sunduğu belgelemiştir. Adem Sarı Başkanımız aynı zamanda, Ankara’da TOBB’da da birlikte çalışmaktayız. Kendisi, Ticaret Borsaları Konseyi Başkan Yardımcısıdır. Tarımsal politikaları birlikte belirlemekteyiz. Hem Sakarya’ya hizmet veren, hem de Ankara’da ülkemiz için çalışan Adem kardeşimden Allah razı olsun diyorum. Böyle çalışkan bir ismi Sakarya’ya ve camiamıza kazandıran Sakarya iş dünyamızı da yürekten kutluyorum. Lisansı Depoculukta bir sonraki adım, Ürün İhtisas Borsası, TÜRİB olmuştur. Tarım ve Ticaret Bakanlarımızın gayret ve destekleriyle birlikte bu Borsa da 2019’da açılmıştır. TÜRİB’de de yine TMO ile birlikte çalışıyoruz. Böylece fiziki yer değiştirme gerekmeksizin, elektronik ortamda ve tek bir platformda ürün ticaretinin yapılması mümkün kılınmıştır. Üreticilerimiz de, buradan temin ettikleri Elektronik Ürün Senetlerini teminat vererek, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden, finansman temin edebilmektedir. TÜRİB’in 3 yıllık faaliyet döneminde işlem hacmi 55 milyar lirayı, işlem miktarı 20 milyon tonu aşarken, yatırımcı sayısı 135 bine ulaşmıştır. Lisanslı depoculuk ve TÜRİB sayesinde, tarımsal ürünlerin fiyatları 3-5 kişi tarafından speküle edilemeyecek.”

 

-Hedef gelişmiş bir tarım politikası

  

Tarımsal ürünlerin fiyatlarının daha şeffaf bir şekilde belirleneceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “TOBB camiası ve ticaret borsaları, Türkiye'de lisanslı depoculuğun ve ürün senedine bağlı tarımsal ürün ticaretinin gelişmesi için önemli misyon üstlenmiştir. Hedefimiz, tarım piyasalarının etkinliğini artırarak, gelişmiş bir tarım piyasasına sahip olur hale gelmektir. Tarım ve gıdanın öneminin arttığı bu zamanda, gelişmiş bir tarım piyasasıyla Türkiye, coğrafi konum avantajını kullanarak, tarımda merkez üssü haline gelebilir”

 

 Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA