TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB VE WTCA arasında iş birliği anlaşması imzalandı


21.07.2022 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Dünya Ticaret Merkezleri Birliği (WTCA) arasında işbirliği anlaşması imzalandı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve WTCA İş Geliştirme İcra Direktörü Robin Van Puyenbroeck tarafından imzalanan iş birliği anlaşması ile ticaretin teşvik edilmesi ve kolaylaştırılması amaçlanıyor.​
İmza töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak üyelerinin dışa açılmasına destek verdiklerini vurgulayarak, “Bu çerçevede, mal ve hizmet ihracatı, ülke içinde ve ülke dışında ortak yatırımlar son derece önemlidir. Ülkemize daha fazla doğrudan yatırım gelmesi için çabalıyoruz” dedi.
 
Bu çerçevede, Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliğinin modernizasyonunun önemli öncelikleri olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Gümrük Birliği’nin kapsamına tarım, hizmetler ve kamu alımlarının ilave edilmesi, mevcut yapıda işleyişte karşılaşılan karşılıklı sorunların aşılması Türkiye ve AB iş dünyaları için yeni fırsatlar doğuracaktır. Dün de bu kapsamda Brüksel’deydik. Birleşik Krallığın AB’den ayrılmasından sonra,  Türkiye ile Birleşik Krallık arasında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması da firmalarımıza önemli fırsatlar sunmaktadır” şeklinde konuştu.
 
ABD ile 100 milyar dolarlık dengeli ticaret hedefinin de bir başka öncelikleri olduğunu ifade eden TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Şikago’da faaliyetlerini sürdüren Ticaret Merkezimiz doğrudan bu hedefin gerçekleştirilmesine odaklanmaktadır. Türkiye ile Japonya arasındaki Ekonomik Ortaklık Anlaşması sürecinin tamamlanması da önceliklerimiz arasında yer almaktadır. 

Endonezya, MERCOSUR, Meksika ve benzeri serbest ticaret anlaşmaları müzakerelerini de Türk iş dünyası olarak yakından takip ediyoruz. Güney Kore, Singapur ve Malezya gibi ülkelerle var olan serbest ticaret anlaşmalarının sağladığı fırsatlardan yararlanmak da yine önceliklerimiz arasında yer almaktadır. 

Bu çerçevede, imzaladığımız Mutabakat Zaptıyla, ülke dışına ve ülkemize dönük ticaret heyetleri organizasyonuna karşılıklı olarak destek verilecektir. Aynı zamanda üyelerimiz arasındaki işbirlikleri için gerekli platform sağlanacaktır. Anlaşmanın ülkemiz iş dünyası için hayırlı olmasını diliyorum”. 

-“Yapmaya çalıştığımız şey ticareti ve yatırımları artırabilmek, kolaylaştırabilmek”

Dünya Ticaret Merkezleri Birliği (WTCA) İş Geliştirme İcra Direktörü Robin Van Puyenbroeck de en son 30 yıl Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirdiğini, şu anda Türkiye’nin çok çok gelişmiş durumda olduğunu söyledi. Puyenbroeck, Türkiye’nin hem endüstriyel anlamda hem imalat sanayisi anlamında hem de ticaret anlamında gerçek bir dev olduğunu ifade etti. 

Robin Van Puyenbroeck, Hisarcıklıoğlu’nu bütün gayretleri için tebrik ederek, “Gerçek anlamda hem buraya yatırım çekmek hem yurtdışına yatırım götürmek açısından çok ciddi çabalarınız oldu” dedi.

Dünya Ticaret Merkezleri Birliği’nin bir uluslararası ticaret örgütü olduğunu anlatan Robin Van Puyenbroeck , “Amacı uluslararası ticaretin yaygınlaştırılması, teşvik edilmesi ve kolaylaştırılmasıdır. Aynı zamanda dünya ticaret örgütü markasının da sahipliğini yapıyoruz. Dolayısıyla bu ağa üye olan uluslararası ticaret kuruluşları ile birlikte çalışıyoruz. En son teknoloji en son donanımlarla donatılmış merkezler sayesinde ki Ankara ve İstanbul’da olanlarda bunların bir ürünüdür. Aslında yapmaya çalıştığımız şey ticareti ve yatırımları artırabilmek, kolaylaştırabilmek. Aynı zamanda şunun da altını çizmek isterim. Biz bir uluslararası ticaret örgütüyüz dedim ama tam anlamıyla bunu nasıl yapıyoruz. Hemen anlatayım, 100 ülkede 300 kadar dünya ticaret örgütü var. Çok çeşitli bir gruptan bahsediyoruz. Burada çok çeşitli üyelerin olduğu. Dünya ticaret merkezleri pek bilinmez bu ama aslında dünya ticaret merkezleri havaalanlarıdır, üniversitelerdir, serbest ticaret bölgeleridir, fuar merkezleridir ya da ticari işlevi olan bir takım mülkler olabilir. Sonuç olarak bir ekosistem içerisinde yer alıyoruz. Ve bu ekosistem çok farklı alanlarda hizmet veriyor. Dediğim gibi ticaret olabilir tarım olabilir emlak olabilir. Sonuç olarak birbiri ile çok yakın ilişkisi olan bu ortamda bir güven ilişkisi üzerinden hareket eden bir ekosistemden bahsediyoruz. Bu ekosistemin kovid pandemisi ile birlikte de ne kadar dayanıklı olduğunu gördük. Ve şimdi karşımızda bir takım ekonomik sınamalar var. Bunun karşısında da duracağını düşünüyoruz. Çok fazla ekonomik sınamanın bizi beklediği belki de bir kusursuz fırtına öncesinde birlikteyiz” şeklinde konuştu.
  
WTCA İş Geliştirme İcra Direktörü Puyenbroeck şöyle devam etti: “Bu sınamaların ne olduğunu konuşabiliriz. Ama sonuç olarak bizim misyonumuz ticareti kolaylaştırmak ve teşvik etmek. Belki de hiç olmadığı kadar önemli şu an. O yüzden aslında bugün TOBB’la birlikteyiz burada. Birlikte ticaret edenler çok daha iyi geçinirler. Bunu zaten biliyoruz. Dolayısıyla aslında Ticaret yoluyla bir barış projesi bu. 
   
Mutabakat zaptında benim asıl amacım pratik bir seviyede tutabilmek. Az önce başkanın da söylediği gibi ticaret heyetlerinin karşılıklı olarak gidip gelmesi çok önemli gerçekten. Önümüzdeki sene genel kurulumuzu Afrika’da gerçekleştiriyor olacağız. Bu gerçekten çok önemli bizim için. Aynı zamanda da Ankara ve İstanbul ticaret merkezlerinin yardımıyla buradaki iş camiasını buluşturmaya çalışacağız. Ve dolayısıyla da Türk şirketlerini, ilgilenenlerini Afrika’ya taşımaya çalışacağız. Bu organizasyonumuzu da büyütmek istiyoruz. Bu konsepti büyütmek istiyoruz. Dolayısıyla bu konuları yakından izleme şansımız olacak. Umuyorum uzun soluklu ve kapsamlı bir işbirliği olur”.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA