TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu. EBSO Meclis Üyeleri ile buluştu


27.06.2022 / İzmirTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Haziran ayı Meclis Toplantısı’na katıldı.​
Meclis üyeleri ile istişarelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, “Sizlerin ileteceğiniz her konuyu ilgili bakanlara aktarıyor ve çözüm sağlamak üzere takip ediyorum. İşte özellikle, pandemiyle geçen son 2 yılda, sizlerle birlikte bunu, en iyi şekilde başardığımıza inanıyorum” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ile Ankara’da birlikte çalıştıklarını ve istişarelerde bulunduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Allah kendisinden razı olsun, sizlerin tüm taleplerini iletti. Onunla birlikte üyelerimizin yanında durduk. Onlara tercüman olduk. Dertlerini, sıkıntılarını ve taleplerini, ilgili makamlara ilettik. Çözüm sağlamak ve sonuçlandırmak için de büyük gayret gösterdik ve çalıştık” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, hükümete ilettikleri 200’ün üzerinde öneri ve talebin büyük kısmının gerçekleştiğini söyledi. 

Hisarcıklıoğlu, İzmir üretiminin ülke ekonomisine önemli katkı sunduğuna dikkati çekerek, kentin sanayicilerini kutladı.

Dünya genelinde etkili olan krizin, Türkiye'deki üreticiyi etkilediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Yüksek enflasyon, döviz kuru, girdi maliyetlerindeki artış, krediye erişimdeki sıkıntılar, yüksek enerji fiyatları, bunların hepsini biliyoruz. Zaten ilgili yerlere de iletiyoruz. Bu kapsamda Kredi Garanti Fonu destekli bir kredi paketini inşallah yakında hükümet bizlere duyuracak. Yaklaşık 150 milyar liralık bir kredi paketi inşallah bekliyoruz." diye konuştu.

Rifat Hisarcıklıoğlu, olumsuzluklara rağmen umutsuz olunmamasını isteyerek, şöyle devam etti: "Birbirinizi etnik kökeninden, mezhebinden, farklı fikrinden, farklı siyasi görüşünden dolayı ötekileştirmeyin. Allah bize beyin vermiş diğer yaratıklardan farklı olarak. Birbirinizi sevin kardeşim. Seversen mutlu olursun, başarılı olursun. Ülkenin zorlukları olacak, zor bir coğrafyadayız. Bu coğrafyada hayatta kalabilmek için bir kere ekonomik ve siyasi olarak güçlü olmak zorundasın. Önce ekonomik, ekonomi olmadan hiçbir şeye başlayamıyorsunuz çünkü. İstişare edeceğiz, ortak akılda da birleşeceğiz. Bunu yapanlar kazanıyor, yapamayanlar kaybediyor."

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da sorunların ancak üreterek aşılabileceğini belirtti. Asgari ücretin güncellenmesi gerektiğini kaydeden Yorgancılar, "Gelir adaletsizliği bizleri daha başka sosyal sorunlarla karşı karşıya bırakmamalıdır." dedi.

Yorgancılar, ülkenin büyümesinin sanayi üretimiyle doğru orantılı olarak gerçekleştiğini dile getirerek, bu anlamda istikrarlı büyümenin önemini vurguladı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA