TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, KKTC iş dünyası ile yuvarlak masa toplantısında buluştu


05.03.2021 / Lefkoşa / KKTCTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile KKTC Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın katılımıyla gerçekleştirilen Yuvarlak Masa Toplantısı'na iştirak etti.​
Hisarcıklıoğlu, bu hafta başında imzalanan, “Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında 2021 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması”ndan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TOBB olarak, Kuzey Kıbrıs’ı gözbebekleri olarak gördüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs’taki ortakları ile uzun süredir birlikte çalıştıklarını, çalışmalarını dört ana başlık atında gruplandırabileceklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durabilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bunun için de güçlü bir özel sektöre ihtiyacı vardır. Özel sektörün geliştirilmesi için, Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile uzun süreden beri birlikte çalışıyoruz. Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile kurmuş olduğumuz Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu ikili ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için çalışmaktadır. Pandemi şartlarında bile çalışmalarını başarıyla sürdürmüştür. İkili ticaret ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi üzerine, TEPAV’a ayrıntılı bir rapor hazırlatmıştır” dedi.
 
Kuzey Kıbrıs’ın yatırım ortamı olarak dünyanın en iyisi olmak zorunda olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Halen, eğitim, turizm alanında son derece başarılıdır. Türkiye’den su temin projesi ile, Kuzey Kıbrıs kısa süre içinde tarımda da önemli bir üretim üssü haline gelebilecektir. Biz, 2011 yılında beri yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı ve Hükümetleriyle birlikte çalışıyoruz. Kuzey Kıbrıs’ta kurulan Yatırım Danışma Konseyi, yatırım ortamı için daha cesur kararlar alarak, Kuzey Kıbrıs yatırım ortamını daha da iyileştirebilecektir”.
 
Üçüncü konunun, Türkiye’de ekonomik ve sosyal aktörlerin bir araya geldiği Karma İstişari Komitesi modelinin Kuzey Kıbrıs’ta kurulması için muhataplarıyla görüştüklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu konuda, önemli bir adım atıldı. Kuzey Kıbrıs’ta geçen yıl karma istişari komitesi kuruldu. Bu yapı, iktisadi ve sosyal dönüşüm çabalarına, ekonomik ve sosyal çevrelerin katkısının sağlanmasında çok önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor” dedi.
 
Kuzey Kıbrıs’ın dünya ile bütünleşme çabalarına destek olmak için çalıştıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “TOBB olarak, yer aldığımız her uluslararası ortamda, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan haksız ambargoları gündemimizde tutuyoruz. İslam Odası ve EUROCHAMBRES gibi platformlarda, Kuzey Kıbrıs’ın temsil edilmesi için çalışıyoruz. Geçmişte, Moskova’daki iş heyetinde, İstanbul’da düzenlenen Formula 1 yarışmasında Kuzey Kıbrıs’ı öne çıkaracak çabalarımız oldu. Lefkoşa Ekonomi Forumunu kurarak, Kıbrıs’taki siyasi sürece iş dünyasının desteğini aktardık. Bu foruma, TOBB’a ilaveten, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Güney Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası ile Yunanistan Odalar Birliği katıldı. Somut konular konuştuk. Kısaca, biz Kuzey Kıbrıs’ın iktisadi gelişimi sürecini çok boyutlu olarak ele alıyoruz. Katkı sağlamaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA