TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Kadın Girişimciler Akademisi’ni kuruyoruz”


04.11.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, rol model olan kadın girişimcilerin başarı hikâyelerini anlatacağı Kadın Girişimciler Akademisi’ni kurarak, kadın girişimcilere rehberlik yapacaklarını söyledi.​
Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile birlikte video konferans yöntemiyle yapılan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İstişare Toplantısı’na katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, pandemi döneminin sıkıntıların yanı sıra fırsatları da beraberinde getirdiğini belirterek, “Bu süreçte dijital dönüşümün ne denli önemli olduğunu gördük. Kadın girişimciliğin desteklenmesi ve kadın girişimci sayısının artırılması için Ticaret Bakanlığımızla birçok alanda birlikte çalışıyoruz. Bakanlığımızın yürüttüğü kadın girişimci network buluşmalarına, yerelde Kadın Girişimciler İl Kurullarımız sahip çıkıyor. Toplantılara aktif olarak katılarak hem iş çevrelerini geliştiriyor, hem de kadın girişimciliğe yönelik destek ve teşvikleri öğreniyorlar” dedi.

Ticaret Bakanlığı ile birlikte Facebook işbirliğinde oluşturdukları internet tabanlı platformla, kadın girişimciler başta olmak üzere KOBİ‘lerin pandemi döneminde ihtiyaç duyabileceği teşvik ve destekleri anlattıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Ticaret Bakanlığımızın pandemi döneminde uygulamaya geçirdiği e-ticaret ve ihracat platformlarını aktif bir şekilde kullanıyor ve takip ediyoruz. Kadın Girişimciler Kurullarımızda bundan sonra da, dijitalleşmeye odaklanan, yenilikçi projeleri gündeme almamız lazım” şeklinde konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu, E-Ticaret konusunda Haziran ayında sertifikalı olarak düzenledikleri e-ticaret eğitimlerine 1.500’den fazla kadın ve genç girişimcinin katıldığını, bu eğitimle bağlantılı olarak, pazaryerleri ile görüşerek ilk defa e-ticaret yapacak kadın girişimciler için projeler geliştirdiklerini ve bu projeler vasıtasıyla 1.000’den fazla girişimcinin işini dijital ortama taşıyarak, ilk defa e-ticaret yapmaya başladığını söyledi.

Kendi e-ticaret sitesini kurmak isteyen girişimciler için de projeler geliştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Eylül ayı itibariyle e-ticaret ekosistemini bütün entegrasyonlarıyla sunuyor hale geldik. Tüm eğitimlerimizi dijitale taşıdık. Onbinlerce girişimcimize ihtiyaç duydukları bilgiye erişme imkanı sağladık” dedi.

Yeni bir projeyi daha başlattıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Rol model olan kadın girişimcilerimizin başarı hikâyelerini anlattığı, kadın girişimcilerimize bu yolculukta rehberlik yapmak üzere, Kadın Girişimciler Akademisi’ni kuruyoruz. Bu da esasında sizlerden gelen taleplerden biriydi. Hep birlikte bunu da hayata geçireceğiz. Kadın girişimcilerimizin günlük hayatta ihtiyaç duyulabilecekleri tüm bilgi ve tecrübelere kolaylıkla erişebilmesi adına kuracağımız bu Akademi’ye, tüm kurul üyelerimizin sahip çıkmasını bekliyorum” şeklinde konuştu.

Kadın girişimcilerin kurduğu şirketlerin, kamu ihalelerinden daha fazla faydalanabilmesi adına pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini yıllardır dile getirdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Bu kapsamda diğer ülkelerde de benzeri görülen fiyat avantajı ve kota uygulamaları ile girişimci kadın sayımız arttırılabilir” diyerek, bu konuda Ticaret Bakanı Pekcan’dan destek beklediklerini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kadın girişimciler kurulunun bugünlere gelmesinde çok büyük emek ve gayret sarf ettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Pek çok kadın girişimcimiz sizi örnek aldı ve onlara rol model oldunuz. Bugün 81 ilde örgütlenen 7 bin kurul üyemiz Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı kadın girişimci networku olarak sahada. Kadın girişimciliği konusunda farkındalık oluşturmak için canla başla çalışıyorlar. Kadın girişimci kurullarımızın yürüttüğü çeşitli eğitim, etkinlik ve tanıtım çalışmalarıyla kadın girişimci sayımız 142 bine ulaştı. Oda ve Borsalarımızda kadın meclis üyesi sayımız 235’e, meslek komitesindeki kadın temsilci sayımız da 800’e ulaştı. Kurullarımızdan milletvekillerimiz çıktı. Kurul Başkan Yardımcımız Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanımız oldu. Önceden 2 ayrı bakanlık tarafından yürütülen işleri, şimdi kendisi tek bakanlık çatışı altında üstlendi. Hem yurtiçi ticaret, hem de gümrükler ve dış ticaret gibi pek çok önemli görevi başarıyla yönetiyorsunuz. Sizinle gurur duyuyoruz. Sayın Bakanım, başarılarınızın devamını diliyoruz”.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk’ün Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden, ilk yerli akaryakıt firması Opet’in kurucusu olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Bugün Opet, özellikle hijyen anlamında bir numara olmuşsa, işte bunu başaran, bu kurumsal kültürü kazandıran kişi, Nurten hanımdır. Kendisi aynı zamanda pek çok sosyal sorumluluk projesini de başarıyla hayata geçirmiş, eğitimden kültüre her alanda fikir üreten, aktif ve dinamik bir girişimcidir. İnşallah kendisiyle birlikte, kadın girişimciliğini çok daha ileri seviyelere taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

-Bakan Pekcan

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin başından itibaren ticaretin en az zararla ve kesintiye uğramaksızın devamı için birçok tedbir aldıklarını anlatarak, temassız ticaretten sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara, Eximbank desteklerinin kapasitesinin artırılmasından e-ticarete verilen desteklere kadar önemli birçok çalışma gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İhracat başta olmak üzere son dönemdeki olumlu ekonomik göstergeleri değerlendiren Pekcan, ''Ekim ayında 17,3 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamını açıkladık. İhracatın ithalatı karşılama oranı ekim ayında yüzde 87,9, altın karşılama oranı yüzde 95,3 olarak gerçekleşti. Dış Ticaret Beklenti Anketleri de son çeyrek için çok olumlu mesajlar verdi. Bunlar Türkiye'nin diğer ülkelere nazaran pandemiden nasıl ayrışarak yükseleceğini gösteren olumlu işaretler." şeklinde konuştu.

IMF ve Dünya Ticaret Örgütü verilerinin küresel ekonomi ve ticarete ilişkin küçülme tahminlerine rağmen Türkiye ekonomisinin göstermiş olduğu direncin son derece önemli olduğuna değinen Pekcan, "Umuyoruz ki tüm iş insanlarımızın ve kadın girişimcilerimizin de gayretleriyle beraber devlet-özel sektör iş birliğiyle el ele vererek bu performansı sürdürüp geliştirerek pandemi sürecini en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacağız." dedi.

- "Kadınlarımızın iş gücüne katılım oranını artırmalıyız"

Bakan Pekcan, kadın iş veren sayısına ilişkin bilgiler de paylaşarak, şunları kaydetti: "Resmi verilere göre kadın iş veren sayımız temmuz ayı itibarıyla 155 bine yükselmiş. Pandemi öncesinde bir artış trendinde ancak OECD ortalamalarının çok gerisinde. Türkiye'deki kadınlarımızın iş gücüne katılma oranı temmuz ayı itibarıyla yüzde 34 iken AB ve ABD’de bu yüzde 68’lerde, OECD’de de yüzde 65. El birliğiyle yapacağımız stratejik çalışmalar ve iş birliğiyle bu oranı en kısa zamanda hem toplumsal refahımızın artması hem refah seviyesi yüksek ülkeler arasında yer alabilmek için kadınlarımızın iş gücüne katılımını ve kadın girişimciliğini artırmak ve iş gücüne katılımda OECD ortalamalarını yakalamak durumundayız."

Gerçekleştirilen çalışma ve projelerde kadın girişimcilerin yeni çağa, dijitalleşmeye, küresel ekonomiye ve e-ticarete öncelik verilmesi gerektiğini aktaran Pekcan, bunu da odak noktasına aldıklarını söyledi.

Pekcan, DTÖ ve Dünya Bankası iş birliğinde hazırlanan  "Kadın ve Ticaret Raporu"na göre gelişmekte olan ülkelerde, uluslararası ticareti olan firmalardaki istihdamın yüzde 33'ünü kadınların oluşturduğunu belirterek, uluslararası ticaret yapmayan firmalarda ise bunun yüzde 24 seviyesinde olduğuna dikkati çekti.

Küresel tedarik zincirlerine katılan, ihracat yapan firmalarda kadınların kayıtlı iş gücüne katılım oranının diğer firmalara nazaran yüzde 50 daha yüksek olduğunu belirten Pekcan, "Biz de Bakanlık olarak bu bilinçle daha fazla kadınımızı girişimci, iş insanı ve ihracatçı yapmak hedefiyle hareket ediyoruz." diye konuştu.

Bakan Pekcan, Bakanlığın kadın girişimciliğiyle ilgili son dönem çalışmalarından da bahsederek, bu çalışmaları özel olarak tesis ettikleri "Kadın ve Genç Girişimciliği İhracat Daire Başkanlığı" koordinasyonunda yürüttüklerine işaret etti.

Bu daire koordinasyonunda başlatılan Export Akademi Programı bünyesinde 2020 yılında 10 eğitime 3 binin üzerinde girişimcinin katıldığına değinen Pekcan, TOBB'la beraber Kadın Girişimci Network Projesiyle iller bazında tüm kadın girişimcilere ulaştıklarını, ekim sonu itibariyle 35 ilde yaptıkları kadın girişimci network programınında da 1200 kadın ve genç girişimciyle bir araya geldiklerini söyledi.

Pekcan, Kadın Girişimci Network Projesi'yle Export Akademi Programı'nın Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü tarafından oluşturulan Uluslararası Ticaret Merkezi'nin SheTrades Outlook platformu tarafından iyi uygulama örnekleri arasına alınmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Ulusal Kadın İhracatçı Network Platformu ve Melek Yatırımcı Platformunu girişimcilere sunmak için çalışmalara devam ettiklerini bildiren Pekcan, burada kadın ve genç girişimcileri ihracatçı yapmak ve yönlendirmek üzere çalıştıklarını ifade etti.

Pekcan,  Sanal Ticaret Akademisi, E-Ticaret Akademisi, E-Ticaret Danışmanı, Kolay İhracat Platformunu, Kadın Kooperatiflerine yönelik çalışmalara da değinerek, şunları kaydetti: "Devlet-özel sektör-millet iş birliğiyle bu pandemi sürecinden Türkiye olarak küresel değer zincirlerinde ve küresel tedarik zincirlerinde konumumuzu da güçlendirerek çıkacağımızdan hiçbir kuşkumuz yok. Kendi ulusal hedeflerimiz doğrultusunda ekonomik gelişim ve kalkınma sürecimize devam edeceğimize güvenimiz tam. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'na da kadın girişimcilerimize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum."

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk ise yeni dönemde planladıkları projelerden bahsederek, kadın girişimci sayısını daha da artırmak istediklerini söyledi. Öztürk, kadın erkek eşitsizliğinin hayatın her alanına yansıdığını ifade etti. Öztürk, kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık için Bakan Pekcan'dan destek istedi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA