TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Züccaciye sektörü, istihdam ve ihracatta büyük pay sahibi oldu"


06.10.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Türkiye Züccaciye Sektör Meclisi toplantısına katıldı.​

Hisarcıklıoğlu, züccaciye sektörünün, sahip olduğu bilgi birikimi ve cesur girişimcileriyle, dünyada önemli bir noktaya geldiğini, üretim, istihdam ve ihracatta büyük pay sahibi olduğunu söyledi.

 

Sektörün cari fazla veren ender sektörlerden olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Ülkemize net döviz kazandırıyor. Sektörün toplam ihracatı geçen sene 4.6 Milyar Dolar. İthalatı ise yaklaşık 880 Milyon Dolar. Yani 3.7 Milyar Dolar dış ticaret fazlası veriyorsunuz” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, sektörün olgunlaşma ve kendini dünyaya kabul ettirme sürecini tamamladığını vurgulayarak, “Önümüzdeki dönem, tasarım odaklı anlayışla, b dünya liderliğine oynayacağımız dönem olmalı. Biz de sektörümüzün, önümüzdeki dönem çalışmalarına ışık tutmak amacıyla, Sektör Meclisimizi kurduk. Sektör Meclisimiz çatısı altında, güçlü bir sesle taleplerimizi ve sorunlarımızı dile getireceğiz, ilgili yerlere ileteceğiz ve bunların takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

 

TOBB olarak bu sıkıntılı dönemde, iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlendiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Sahadaki sıkıntıları hızlı bir şekilde hükümetimize ilettik. Salgının başladığı Mart ayında Sektör Meclislerimiz ve oda/borsalarımızdan gelen talepleri derledik. Oluşturduğumuz 70 maddelik öneri setini Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bunların büyük bir kısmı hayata geçti, geçmeye de devam ediyor. İşte son olarak teşvik sisteminde ilçe bazlı sisteme geçildi ki, yıllardır her platformda dile getirdiğimiz taleplerden bir tanesiydi. Elbette her gün yeni problemler karşımıza çıkıyor. Ben de ilgili Bakanlara tek tek sıkıntıları ve çözüm önerilerimizi anlatıyorum” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Haziran ayında yapılan seçim sonucunda, Meclis Başkanlığı görevine oy birliğiyle seçilen Murat Kolbaşı’na ve Meclis Başkan Yardımcısı Selman Yar’a, hayırlı olsun dileklerini iletti. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA