TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, kadın girişimcilere tavsiyelerde bulundu


03.10.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu toplantısına katılarak, kadın girişimcilere tavsiyelerde bulundu. Toplantıya, TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk ile TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay da katıldı.​
Pandemi döneminin sıkıntıların yanı sıra fırsatları da beraberinde getirdiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Bu süreçte dijital dönüşümün ne denli önemli olduğunu gördük. Kadın Girişimciler Kurullarımızın da odağına dijitalleşmeyi almasında, yenilikçi projeleri gündeme getirmesinde büyük fayda görüyorum. İşinizi muhakkak dijital ortama taşıyın. Sadece e-ticaret olarak değil, müşteri ilişkilerinden, reklam ve pazarlamaya kadar dijital de olun. Zira erkeklerle mesafeyi kapatmanın en hızlı yolu, teknolojiyi kullanmaktan geçiyor” dedi.

Kadın girişimcilerin bugüne kadar bu alanda çok güzel ve örnek projeler hayata geçirdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, yeni dönemde, yeni projelerle, yerelde de kadın girişimcileri ön plana çıkaracak projeler gerçekleştirmelerini istedi.

KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarından daha fazla yararlanmalarını tavsiye eden Hisarcıklıoğlu, “Projelerine başvurun. Buralarda büyük kaynaklar var. Üniversitelerle işbirliğini sıcak tutun. Oda ve borsa başkanlarıyla, belediye başkanları ve valilerle iyi diyalog kurun. Bakın Odalarda ve Borsalarda giderek daha fazla kadın görev alıyor. 10 sene önce 102 kadın meclis ve yönetim kurulu üyesi vardı, şimdi bu sayı 275’e çıktı. 10 sene önce meclis ve yönetim kurulu başkanlarından sadece 1’i kadındı, şimdi 9 oldu. İnşallah sizler birlikte daha çok kadını buralarda göreceğiz” dedi. 
  
Hisarcıklıoğlu TOBB KGK üyelerinin kendi içinde diyaloğu ve istişareyi geliştirmesini, üst kurul, icra komitesi ve il kurullarıyla yakın ilişki kurmasını istedi. 

“Kuş, alayıyla uçar” diyen Hisarcıklıoğlu, “Sosyal medyayı da etkin kullanın ve birbirinize destek olun. Sizlere destek için, ben de sizleri takip ediyor, ortak faaliyetlerinizi paylaşıyorum. Yine bu pandemi döneminde İl Kurularını daha sık düzenleyin. Sahadan talep ve sıkıntıları alarak bu toplantılarda istişare edin ve İl İcra kurullarımıza taşıyın. İl İcra Kurulu toplantılarını her ay aksatmadan yaparak, Üst Kurulumuza ve bizlere iletmeniz gereken talep, sıkıntı, projeleri iletin. Ayrıca ilinizde ve bölgenizde iyi uygulanan projeleri, mutlaka üst kurul üyelerimiz vasıtasıyla bizlere ulaştırın. Kadın girişimciliğini temele alan video konferanslar düzenleyerek, başarılı iş insanlarını, girişimci adaylarımızla bir araya getirin” şeklinde konuştu.

Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında hizmet sektörünün geldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Kadın girişimcilerin en yoğun var olduğu alan bu. TOBB olarak bu sıkıntılı dönemde, iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlendik. Sahadaki sıkıntıları hızlı bir şekilde hükümetimize ilettik. Salgının başladığı Mart ayında Kadın ve Genç Girişimci Kurulları, Sektörler ve oda/borsalardan gelen talepleri derledik. Oluşturduğumuz 70 maddelik öneri setini Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bunların büyük bir kısmı hayata geçti, geçmeye de devam ediyor” dedi.
 
Hisarcıklıoğlu, her gün yeni problemlerle karşılaştıklarını, bu sıkıntıları ve çözüm önerilerini, ilgili Bakanlara tek tek anlattığını aktardı. 

Takip ettikleri konulara ilişkin kısa bilgi veren Hisarcıklıoğlu, “Vergi-SGK ödemeleri için vadelendirme imkânı getirilmeli. Kamuda bekleyen alacaklar ödenmeli. En çok etkilenen eğitim ve turizm gibi sektörlere özel finansman paketleri çıkartılmalı. Kısa çalışma ödeneği uygulaması, en az 2020 sonuna kadar devam etmeli. Sanayiciler üzerindeki YEKDEM maliyetleri azaltılmalı, GEKAP ile ilgili yükler düşürülmeli/uygulama 2021’e ertelenmeli ve Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinde acenteler aleyhine olan maddeler değiştirilmeli” dedi.

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk de yapılan işin büyüğü küçüğü olmadığını, önemli olanın işi yarım bırakmamak olduğunu söyledi.  

Öztürk konuşmasında, şahsi olarak bugüne kadar gerçekleştirdiği sosyal projeler hakkında bilgi verdi. 

Öztürk, “Çok değerli projeleriniz var. Bu projeleri daha da tabana yayarak geliştireceğiz. Bir hijyen seferberliği başlatmalıyız. Hep beraber temiz bir Türkiye için çalışacağız. Heyecanınız heyecanımızdır” dedi. Öztürk, kadın girişimci sayısı artırmak gerektiğini söyledi. 

Daha sonra il KGK başkanları sorunlarını ve çözüm önerilerini aktardı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA