TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye'nin e-ticaret hacmi, yılın ilk 6 ayında yüzde 64 arttı


04.09.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, video konferans aracılığıyla yapılan TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları toplantısına katıldı.​
Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, dijitalleşme ve e-ticaretin tüm dünyada en çok öne çıkan konular olduğunu belirterek, “Pandemiyle birlikte daha da önemli hale geldiler. Türkiye'nin toplam e-ticaret hacmi geçen yıl 136 milyar liraydı. Bu seneyse, e-ticaret hacmi, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttı. 56 milyar liradan 92 milyar liraya ulaştı. Geçen yılın ilk yarısında e-ticaretin genel ticaret içindeki oranı yüzde 8 idi. Şimdilerdeyse bu oran yüzde 14'e ulaştı” dedi.

Küresel trendin de bu yönde olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı, “Dünyaya baktığımızda, hızla büyüyen şirketlerin tamamının, e-ticaret yolunu seçtiğini görüyoruz. Teknolojiyi en iyi şekilde kullanmanın sonucu bu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, internet bağlantısı yaygınlığı, kalitesi ve akıllı telefon kullanım oranlarında batı ülkelerine benzediğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Nüfusun yüzde 90’ı mobil bağlantıya sahip. 50 milyon kişi düzenli olarak her gün internete bağlanıyor. İşte biz TOBB olarak, bu potansiyeli harekete geçirmek istiyoruz. Covid-19 sonrasında da bu alana yönelim, hız kesmeden devam edecek. İnternetten alışveriş yapmaya başlayan tüketici için e-ticaret bir alışkanlık haline gelecek. Bu nedenle işletmelerimiz, ürün ve hizmetlerini dijital ortama taşımak zorunda” şeklinde konuştu.

TOBB olarak, özel sektörün dijitalleşmesini ve yeni nesil girişimciliğin gelişmesini hedeflediklerini ve bunun için çalıştıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, firmaları ve girişimcileri, dijital dünyaya hazırladıklarını, bu konuda dünyanın en büyük küresel teknoloji firmalarından Vodafon ile birlikte iş birlikleri ve projeler hayata geçirdiklerini söyledi. 

Dijital okuryazarlığı ve KOBİ’lerin dijital altyapılarını geliştirmek için projeler ürettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Sadece firmadan tüketiciye değil, firmadan firmaya yapılan e-ticareti de geliştirmek istiyoruz. Ayrıca tüm sektörü temsil eden e-ticaret sektör meclisimizle birlikte, onlara rehberlik ediyoruz. Sektöre yönelik çalışmaların tümünde, sektör meclisimiz aktif olarak yer almaya devam edecek” dedi.

TOBB ve Vodafone olarak, Türkiye Teknoloji Buluşmaları ve Dijital Dönüşüm Hareketi ile KOBİ’leri dijital dünyaya hazırladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Yine bu kapsamda Vodafone yeni bir adım daha atarak, üyelerimize E-Ticaret Hizmet Paketi sunmaya başlıyor. KOBİ’lerin e-ticaret için ihtiyacı olan tüm hizmetleri içeren bu paketin içinde, ücretsiz danışmanlık ve eğitim hizmetleri de yer alıyor. Ayrıca tüm üyelerimiz, bu pakete yüzde 45 indirimle ulaşabiliyor. Vodafone Business ile KOBİ’lerimizin, dijitalleşmeyi daha etkin kullanarak, önümüzdeki yeni dünyanın fırsatlarını yakalayacaklarını ve işlerini büyüteceklerini inanıyorum”.

E-ticaret Merkezi CEO’su Merter Özdemir de 81 ilin tamamında oda/borsaların işbirliğinde e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri düzenlediklerini söyledi.  

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan ise bütün dünyanın zorlu bir dönemden geçtiğini, yaşama ve çalışma biçimlerinin tamamen değiştiğini belirterek, "Deyim yerindeyse, bir 'uyum mücadelesi' veriyoruz. KOBİ’ler de bu mücadelenin içinde." dedi.

Deegan, "Teknoloji iletişimi şirketi" olarak, her zaman olduğu gibi bugün de KOBİ’lerin yanında olduklarını dile getirerek, "Dijital çözümlerimizle KOBİ’leri geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. Bu dönemde, KOBİ’lerimiz için ne yapabiliriz diye düşündük ve TOBB işbirliğiyle güçlü bir e-ticaret paketi geliştirdik." değerlendirmesinde bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA