TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye'de sağlık sektöründe yatırım yapan ABD'li firmalar, Sağlık Bakanı Koca ile görüştü


26.06.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ABD Ticaret Odası işbirliğinde, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile görüntülü yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.​
Toplantının açılışında, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası Türkiye ve Ortadoğu Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy birer konuşma yaptı. 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, TOBB ile ABD Ticaret Odası ile uzun zamandır işbirliği yaptıklarını, çeşitli projeler üzerinde birlikte çalıştıklarını belirterek, sektöre özgü, teknik toplantılar düzenlediklerini, bunlar arasında sağlık sektörünün en önemli yeri aldığını söyledi.
 
Köklü sağlık sistemi ve Bakan Koca’nın etkili yönetimi sayesinde Türkiye’de pandemi sürecinin başarılı bir şekilde yönetildiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Başta Sayın Bakanım olmak üzere, görevlerinin başında bizleri yaşama bağlayan sağlık çalışanlarımıza, bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Biz de, TOBB olarak, ilk günden itibaren, tüm kesimlerle istişare içinde hareket ettik. İş insanlarının sorunlarını, talep ve tavsiyelerini derleyip, Hükümete aktardık. Destek paketlerinin hazırlanma sürecine katkı sağladık. Şimdi, kovid-19 sonrası döneme adapte olmak için çalışıyoruz” dedi.

ABD Ticaret Odası Türkiye ve Ortadoğu Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy de TOBB, ABD Ticaret Odası ve sağlık sektöründe Sağlık Bakanlığı ile beş yıldan fazla süredir sağlam bir işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Koronavirüs ile mücadele çabalarını desteklediklerini ve her iki ülkede devam eden normalleşme sürecini yakından takip ettiklerini belirten Choksy, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu'nu ICH'in en yeni düzenleyici üyesi olduğu için tebrik etti. 

İki ülke arasında üç alanda işbirliği fırsatı gördüklerine değinen Choksy, bu fırsatları şöyle sıraladı, “Kovid19 ve komorbiditeler hastaları için geliştirilecek tedavilere/aşılara hızlı erişim/onay sistemi, ABD araştırma hastaneleri ve Türkiye'nin şehir hastaneleri arasında işbirliği ve Türkiye'de Sayın Bakan'ın liderliğinde pandemiye karşı verilen başarılı mücadeleden yararlanarak sağlık turizmini geliştirmek”. 

Sağlık Bakanı Koca da Türkiye'nin Kovid19 ile Mücadelesi ve Sağlık Alanında Türkiye-ABD İşbirliğinin Geleceği konularına ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Koca, Kovid19 ile mücadele sürecinde yapılan çalışmalardan bahsederek, devletlerin salgınla başa çıkmaktaki başarısının, devlet kapasitesi kavramını öne çıkardığını, sağlık, gıda, tedarik zincirleri ve altyapıya yatırım yapanların daha başarılı bir dönem geçirdiğini söyledi.

Bakan Koca, konuşmasının ardından ABD Ticaret Odası üye şirketleri tarafından yöneltilen soruları cevapladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA