TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu ve Bakan Dönmez, Enerji, Madencilik, LPG, Doğal Gaz ve Petrol sektör meclisleri ortak toplantısına katıldı


07.05.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji, Madencilik, LPG, Doğal Gaz ve Petrol sektör meclisleri ortak toplantısına katıldı.​
Video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, enerji, madencilik, LPG, Doğal Gaz ve petrol sektörlerinin yüksek katma değer ve istihdam kapasiteleriyle Türkiye’nin lokomotifleri olduğunu belirterek, “Aynı zamanda da üretimden lojistiğe, hizmetten tarıma, hammadde tedarik eden, diğer sektörlerin devamlılığını sağlayan, stratejik sektörler. İşte bu zor süreçte, bunu tekrar gördük. Bu sektörlerimiz hiçbir zaman kapanmadılar. Üretimin ve tedarik zincirinin aksamaması için çalışmaya ara vermediler” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’in sektörü ilgilendiren birçok konuda inisiyatif alarak çalışma başlattığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, " Madencilik sektörümüzde izin ve ruhsat bedelleri ve süreçlerinde bir takım erteleme ve kolaylıklar sağlandı. Petrol arama ve üretim sektörleri için, kamuya ödenmesi gereken devlet hissesi ödemeleri ertelendi. Bizlere tüm bu imkanları sağlayan Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bekleyen ve henüz sonuçlanmayan taleplerimiz de var. Özellikle YEKDEM mekanizmasında bir düzenleme gerekiyor, İmalat yapan üreticilerimiz için maliyetlerin gözden geçirilmesini, Enerji üreten firmalarımız için YEKDEM’den faydalanma süresinin 1 yıl uzatılmasını talep ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

-Bakan Dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de TOBB'un Türkiye'nin yarınına giden yolun en önemli kilometre taşlarından olduğunu ifade ederek, Birliğin güçlenerek yoluna devam etmesindeki başat faktörün istişareye verdiği önemden kaynaklandığını vurguladı.

Dönmez, Türkiye'nin salgın sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olduğunun altını çizerek, "Önce insan diyerek alınan önlemler, tüm dünyadan farklı olarak üretim dişlilerimizi yavaşlatsa da durdurmadı. Türkiye olarak salgın sürecinde dahi ağır ağır da olsa yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. İş dünyamıza bu süreçte göstermiş olduğu metanet için teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Türkiye'de üretim ve tüketim dengesinin değiştiğine dikkati çeken Bakan Dönmez, bu durumun fabrikaların üretimleriyle birlikte elektrik kullanımlarını da düşürdüğünü söyledi.

Dönmez, salgın boyunca çalışma şartlarının zorluğu nedeniyle madenciliğe özel bir ilgi gösterildiğini ve ilk günden itibaren kamu ile özel sektör iş birliğiyle birçok adım atıldığını anımsattı.

Sektör temsilcilerinin süreçten "az hasar çok tecrübe" ile çıkması için bir dizi tedbirin hızla hayata geçirildiğine değinen Dönmez, devlet hakkı ve ruhsat bedeli ödemelerinin 2020 sonuna bırakılarak şirketlerin bütçelerine derin bir nefes aldırdıklarını söyledi.

Dönmez, inceleme raporu, arama projesi, faaliyet raporu ve işletme projesi gibi beyanların da eylül sonuna ertelendiğini hatırlatarak, gelişen şartlar doğrultusunda daha sürdürülebilir madencilik için gerekli adımların atıldığını vurguladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA