TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Bakan Karaismailoğlu ile birlikte sektör meclisleri ortak toplantısına katıldı


06.05.2020 / AnkaraTOBB Ulaştırma ve Lojistik, Sivil Havacılık, Karayolu Yolcu Taşımacılığı, Denizcilik ve Telekomünikasyon sektör meclis üyeleri, video konferans aracılığıyla düzenlenen ortak sektör meclisi toplantısında biraraya geldi.​
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı toplantıda, Kovid-19 salgınının sektörlere yaptığı olumsuz etkiler ele alındı.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ulaştırma ve lojistik, sivil havacılık, karayolu yolcu taşımacılığı, denizcilik ve telekomünikasyon sektörlerinin krizden en çok etkilen sektörler arasında olduğunu vurgulayarak, “Çünkü diğer sektörlerin en önemli partnerleri durumunda. Üretim yavaşladı, iş hacmi düştü. Yurtiçi ve dışı uçuşlar iptal edildi. Ülkeler sınırları kapattı, ihracat yavaşladı, mallarımızı taşıyamaz hale geldik. Turizm durdu, mücbir sebep kapsamına alındı, ancak deniz turizmi ve bağlantılı sektörler buna dahil edilmedi. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı azaldı ve izne bağlandı. Okullarımız kapalı olduğu için servis araçlarımız da çalışmıyor” dedi.

Tedarik zincirlerinin en önemli parçası olan bu sektörleri ayakta tutmak gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, krizin başlangıcında hükümete 70 maddelik bir öneri paketi sunduklarını ve bunların önemli bir kısmının hayata geçirildiğini anımsattı. 

Bakan Karaismailoğlu’nun bu kriz ortamında göreve gelmiş olmasına rağmen, geçmiş birikimleriyle hemen icraata koyulduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı, “Sınır kapılarında tampon bölgeler oluşturuldu, temassız ticaret dönemine geçildi. Muayene süresi gelen tüm araçlar için araç muayene süreleri ve egzoz emisyon ölçümleri 3 ay ötelendi. Muayene süreleri geçen ticari araçların yetki belgelerinden düşüm işlemleri ertelendi. Bizlere tüm bu imkanları sağlayan Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Bekleyen ve henüz sonuçlanmayan talepleri olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, taşımacılık yapan sektörler için vergisiz akaryakıt imkanı sağlanması ve ticari araçlarda MTV ikinci taksitinin alınmaması gibi konularda da Bakan Karaismailoğlu’ndan destek istedi.

-Bakan Karaismailoğlu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da "Ülkemizin normalleşme takvimi açıklandı. Mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayılan kademeli bir süreç var. Ümit ediyorum çok yakında bu sıkıntılı günleri geride bırakacağız." ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, ülke olarak Kovid-19 salgınına karşı çok çetin ve başarılı bir mücadele sürdürüldüğünü ifade ederek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak salgın döneminde, tüm sektörlerin desteklenmesi amacıyla gerekli görülen tüm tedbirleri vakit kaybetmeden uygulamaya geçirdiklerini anlattı.

Kovid-19 salgını nedeniyle azalan taleplerden dolayı özellikle ulaşım ve bilişim sektörlerinin sıkıntılı günler yaşadığına dikkati çeken Karaismailoğlu, "Bu nedenle vakit kaybetmeden bizler de salgın sonrası normalleşme sürecine iyi hazırlanmalıyız. Bu noktada da sektörün ihtiyacı olan ve bugün bu toplantıda belirtilen konuları masaya yatırarak gerekli tedbirleri de alacağız." diye konuştu.

Kovid-19 salgını nedeniyle uluslararası ticaret hacminde küçülme olduğunu dile getiren  Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Ama elbet bu salgın ilelebet sürmeyecek ve bitecek. Sayın Cumhurbaşkanımız müjde niteliğinde açıklamalar yaptı. Türkiye'nin normalleşme takvimini açıkladı. Mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayılan kademeli bir süreç var. Ümit ediyorum çok yakında bu sıkıntılı günleri geride bırakacağız. Bu nedenle hayata geçirdiğimiz tüm yatırımlarda, ülkemiz ve milletimiz adına en yüksek kazanımı sağlama bilinciyle çalışıyoruz." 

Sektör temsilcileriyle birlikte, ortak akılla çalışılması halinde salgın döneminden başarıyla çıkılabileceğini vurgulayan Karaismailoğlu, olumsuzlukların ortadan kaldırılması ve normalleşme sürecine başarıyla geçilmesi için, sektörden gelen talep ve önerilere önem verdiklerinin altını çizdi.Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA