TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Zonguldak iş dünyası ile biraraya geldi


21.12.2019 / ZonguldakTürkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) 100.Yıl Zirvesi etkinliğinde yaptığı konuşmada Zonguldak’ın yeniden bir cazibe merkezi haline gelerek, Batı Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olacağını belirtti ve Oda’nın 100’üncü yaşını kutladı.​

Zonguldak TSO’nun 100. Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen toplantıya TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Zonguldak TSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Zonguldak TSO Meclis Başkanı Zafer Sağlam ile çevre il ve ilçelerden çok sayıda oda borsa başkanı katıldı. Toplantı sonunda ilin başarılı işadamları da ödüllendirildi.

 

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Zonguldak ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “Bizler Zonguldak’ı İstiklal Harbinde Kuvayi Milliye’ye en önde saflarda katılan kahraman bir şehir olarak tanıdık. Ekmeğini taştan çıkartan, helal rızkın şehri olarak bildik. Emeğin şehri, alın terinin ortaya çıkardığı, sanayi kültürünün ilk oluştuğu şehirlerimizden biri olarak gördük. İşte böyle önemli şehir de, ekonomin kanaat önderi görevini üstlenmiş, asırlık bir kurumuz var. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odamız, Zonguldak’ın tarihine ve taşıdığı öneme yakışan şekilde, azimle ve gayretle çalışıyor. Şehre değer katan çalışmalar gerçekleştiriyor. Metin Başkan, genç, heyecanlı ve profesyonel bir başkan. Zonguldak TSO da aynı bir proje Fabrikası gibi çalışıyor. Kendisi ayrıca Ankara’da mesai arkadaşım. TSO Konseyinde de birlikte çalışıyoruz. Tecrübelerinden istifade ediyoruz. Sizleri Ankara’da en iyi şekilde temsil ediyor.”

 

-Zonguldak’ta yapılması gerekenler

 

Gecesini gündüzüne katıp, üreten, ihracat yapan, istihdam sağlayan girişimcilerle böyle güzel törenlerde bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu ödülleri fazlasıyla hak ettiklerini bildirdi. TOBB Başkanı, “Onlar hem Zonguldak ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlıyorlar. Aslında ödül alsın almasın, benim gözümde tüm girişimcilerimiz ayrı birer yıldız. Allah sizlerin de başarılarınızı daim kılsın” diye konuştu.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Zonguldak’ın geçmişte sadece yeraltı kaynakları ile anılan bir şehir olduğunu ama artık tablonun değiştiğini anlattı. “İşte bu girişimci kardeşlerim sayesinde, şimdi ticaret var, turizm var, eğitim var” diyen Hisarcıklıoğlu, kentte yapılması gereken işleri ise şöyle saydı: “Filyos Vadisi Projesi (Liman, Endüstri Bölgesi, Serbest Bölge) var. Yine Filyos ile denizyolu daha aktif hale gelecek. Havayolu-karayolu-denizyolu-demiryolu var. Ancak bunların daha etkin kullanılması lazım. Havaalanı yurt içi uçuşlara açılmalı. Ekonomiyi çeşitlendirmek adına doğru bir iş yapıyor ve Seracılık İhtisas OSB kuruyorsunuz. Metin Başkan bu konuda büyük gayret gösteriyor. İnşallah kısa zamanda bunu Zonguldak’a kazandıracaksınız. Doğa turizminde önemli bir potansiyel var. Bunu da kullanmalıyız. Zonguldak’a değer katacak bir önemli konu da Fuar. Özellikle vitrifiye’de ciddi bir gelişme var. Bunu tanıtmak lazım. İnegöl’ün mobilya da yaptığını siz de yapabilirsiniz.”

 

-Son birkaç ayda yapılanlar

 

Zor bir dönemden geçildiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, bunu da en çok iş camiasının hissettiğini ifade etti. Bu süreçte asli görevlerinin; camianın, üyelerin bu sıkıntılarını, önerilerini toplayıp, bunları icra makamında olan hükümete iletmek olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Son dönemde sizlerin bize ilettiği taleplerle pek çok düzenleme hayata geçti” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu son birkaç ayda, talepler üzerine çalıştıkları ve hayata geçen konuları şöyle anlattı:

 

“En büyük şikayetimiz bankalardandı. Hükümetimizin aldığı inisiyatifle kamu bankaları burada devreye girdi. Hem faizleri bir miktar düşürdüler, hem de yeni kredi vermeye başladılar. Konutta ve otomotivde başlatılan kampanyalar üyelerimiz nezdinde bir moral sağladı.

 

Son açıklanan kararla kamu bankalarında ticari kredi faizleri tek haneli rakamlara inecek inşallah. Biz de KGF ile siz kefil olmaya da devam ediyoruz. Son 3 senede, yaklaşık 800 bin üyemizin 400 milyarlık kredisine kefil olduk.

 

Nefes Kredileriyle 100 bin üyemize 12 milyarlık ucuz kredi imkânı sağladık. Bankalarda ikinci şikâyetimiz yüksek POS komisyonlarıydı. Eskiden hiçbir limit yoktu. Şimdi  %1,60 üst sınır getirildi.

 

Ayrıca yine sizlerin talepleri, Odalarımızın ve bizlerin de takibi sonucu, çeşitli sektörlerdeki kredi kartlı alışverişte taksit sayısı artırıldı.  Yine bizim, TOBB’un uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konu vardı: Ticari alacak sigortası. Halk Sigorta bu işin başını çekti. Şuan 16 sigorta şirketi ticari alacak sigortası hizmet veriyor.

 

Mesleki Eğitim konusu camiamız için çok önemliydi. Burada da Bakanlığımızla çok önemli bir adım attık. Önceki rektörümüz Mahmut Özer Hocamızla birlikte çalıştık. İlk etapta her ilde 1 meslek lisesine, Oda-Borsamız sahip çıkacak, burada söz sahibi olacak. Böylece buralardan, sizlerin ihtiyacı olan nitelikli çalışanlar çıkacak.

 

Bir diğer önemli konu, Mesleki Yeterlilik Belgesi. TOBB bünyesinde, MEYBEM - Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi’ni kurduk. Tehlikeli ve çok tehlikeli gruplardaki 143 meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunlu. Bunun yanında galericilik, emlakçılık, servis şoförlüğünde de zorunlu.

 

Sıkıntı yaşadığımız bir diğer konu da yargı sistemiydi. Ticaret Mahkemeleri de 3-4 yıl sürüyordu. Arabuluculuk sisteminin gelmesini sağladık. Önce işçi-işveren uyuşmazlıklarında, sonra da tüm ticari ihtilaflarda, arabuluculuk zorunlu oldu. Artık uyuşmazlıkların %70’i mahkemeye gitmeden çözülüyor. Eğer arabulucuda anlaşamazsanız mahkemeye gitmeyin, TOBB Tahkime gelin. Hem daha hızlı, hem de daha ucuz. Burada en geç 5 ayda, ticari uyuşmazlıklar sonuçlanıyor. Yapmanız gereken tek şey sözleşmenize, anlaşmazlık durumunda ‘TOBB Tahkim yetkilidir’ yazmak.

 

Son olarak yine camiamız tarihi bir işe daha imza atıyor. Türkiye’nin otomobili projesi. Sayın Cumhurbaşkanımız bizden talep etmişti. 5 babayiğit bulduk ve işe koyulduk. İnşallah Cumhurbaşkanımız protipleri kamuoyuna gösterecek. Bundan da hepimiz ayrı bir gurur ve mutluluk duymalıyız.”

 

-‘Gelecekten umutluyuz’

 

Bu güzel şeylerin yanında elbette sıkıntılar da bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ancak elbirliği ile bunların aşılmasının mümkün olduğunu söyledi. Son 30 yılda pek çok sıkıntılı süreç geçirdiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Ama yola devam ettik. Yani arabayı tümsekte bırakmadık, yine bırakmayız.

Ben ülkemin geleceğine inanıyorum. Çünkü potansiyelimizi, yaptıklarımızı, yapabileceklerimizi biliyorum. Türkiye’nin girişimci gücüne güveniyorum. Bir hususu da özellikle hep akılda tutun. Kavga ile sıkıntı çözülmez. Ortak akılla ve diyalogla çözülür. Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. O zaman göreceksiniz, ülkemizi hep birlikte daha ileriye taşıyacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA