TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kırgızistan ile ticaret hacmimizi büyüteceğiz


21.11.2019 / İstanbulTürkiye-Kırgızistan İş Forumu’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iki kardeş ülke arasında ticarette engel olmaması gerektiğine işaret ederken, iş dünyası olarak karşılıklı ticaret hacmini büyütmek istediklerini vurguladı.​

Türkiye-Kırgızistan İş Forumu; TOBB ve Türk TSO Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Kubatbek Boronov, Dış Ekonomik İlişikler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin katılımlarıyla, Conrad İstanbul Bosphorus Oteli’nde gerçekleştirildi.

 

Türkiye Kırgız Cumhuriyeti 9. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı vesilesiyle düzenlenen İş Forumu’nda; açılış konuşmalarının ardından, işbirliği fırsatlarına ilişkin sunumlar ile Türk ve Kırgız işadamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

 

Hisarcıklıoğlu, iş forumunun açılışında yaptığı konuşmada, daha güçlü ve rekabetçi bir ekonomi olmak için; girişimciliğin özendirmesi ve desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Ticaret yapmanın kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, 40 yıl önce 3 milyar dolar ihracatı olan Türkiye’nin bugün Çin ile İtalya arasında bir sanayi devi olduğuna işaret etti. Hisarcıklıoğlu, bilgi ve tecrübelerini Kırgızistanlı kardeşleriyle paylaşmaya hazır olduklarının mesajını verdi.

 

-Türk iş dünyalarının güç birliği

 

Toplantıda hem Türkiye iş dünyasının çatı örgütü olan TOBB’un, hem de 1,1 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip Türk dünyasını bir araya getiren Türk TSO’nun Başkanı olarak konuştuğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Kırgızistan’ın da kurucu olarak yer aldığı Türk TSO’nı, 6 devlet, ama tek millet vizyonuyla kurduk. Kırgızistan ve Türkiye ile birlikte, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, ve Türkmenistan, iş dünyaları güç birliği yaptı. Kırgızistan’la ortak kültürümüzün harcıyla ördüğümüz bağlarımız, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de, bizi ayrılmaz dostlar kılmaya devam edecektir” dedi.

  

- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay        

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise konuşmasında, "Kırgızistan ile ticaretimiz 2018 yılında 424 milyon dolar olmuştur. 2019 yılının 9 ayında ise ticaretimiz 326 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir." dedi.

                                                              

Türkiye ve Kırgızistan'ın tarihi, sevinçleri ve hüzünleri iç içe geçmiş iki devlet olduğunu kaydeden Oktay, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un geçen sene nisan ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaretin iki ülke arasında önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

 

Küresel ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelere bakıldığında, dünya ekonomisinin büyüme oranlarının aşağı yönlü revize edilmesine ve korumacı ekonomi politikalarının yaygınlaşmasına neden olduğunu belirten Oktay, "Türkiye ise yatırım fırsatlarıyla yatırımcılar ve iş insanları için bulunduğu coğrafyada güvenli bir liman olma özelliğini koruyor. Büyüme oranları ise tam aksine, yukarı yönlü revize edilmektedir. Kaptanın hüneri dalgalı denizde belli olur. Biz de dünyadaki bu dalgalı dönemde, ekonomimizden ve ortak değerlerimizden aldığımız güçle, ikili ticari ilişkilerimizi daha ileri bir seviyeye taşımak istiyoruz. Bunda da kararlıyız." diye konuştu.


- Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov

 

Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov ise, "Türk iş insanları tarafından bize iletilen teklifler, bizler için de faydalı gözüküyor. İleride yapacağımız işlerde de faydalı olacaktır." dedi.

 

TOBB, TİM ve DEİK iş birliğiyle gerçekleştirilen "Türk-Kırgız İş Forumu" na katılan Boronov, günümüzde Kırgızistan ile Türkiye'nin siyasi iş birliğinin en yüksek seviyede olduğunu belirtti.

 

Boronov, Türkiye'nin, Kırgızistan'ın sadece en önemli ticari ortağı değil, aynı zamanda kardeş bir ülke ve stratejik olarak da ortak olduğunu ifade ederek, "2018 yılının başında Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ziyareti sonrası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'a resmi iş ziyareti gerçekleştirdi. Kırgızistan ile Türkiye arasında birbirine güven temelinde özel ilişki oluşturuldu. Türk-Kırgız ticari, ekonomik ilişkileri hızlı bir şekilde gelişiyor. Türkiye, Kırgızistan için en öncelikli devletlerden biridir." dedi.


-TİM Başkanı Gülle

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise dost ve kardeş ülkelerden olan Kırgızistan ile karşılıklı ticaretin başta ikili ilişkilerin geleceği konusunda bugün oluşturulan ekosistem ile kritik neticeler alınacağına yürekten inandığını söyledi. Gülle, Avrasya Ekonomik Topluluğu üyesi olması dolayısı ile Çin, Rusya ve bölge ülkelerinin Kırgızistan’da ticari yoğunluğu olsa da Türkiye’nin Kırgızistan’ın ithalatında dördüncü sırada olduğuna dikkati çekti.

 

-DEİK Başkanı Olpak

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak da Türkiye’nin 1991 yılında Kırgızistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduğunu anımsatarak, aynı yıl DEİK Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi’nin kurulmasının da ayrıca önemli olduğunu söyledi. İş dünyalarının genel olarak bürokrasiden şikayet ettiğini aktaran Olpak, “Navlun ücretinin yüksek olması firmalarımızın dile getirdiği konulardan birisi. Kırgızistan Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde hayata geçirilecek alt yapı projelerinde, Türk firmalarına pozitif ayrımcılık yapılmasını bekliyoruz.” dedi.


-İşbirliği anlaşmalarına imza atıldı

 

İş Forumu’nun sonunda düzenlenen Özel Sektör Anlaşma İmza Töreni’nde özel sektör firmaları ve kurumları arasında 7 adet Mutabakat Zaptı imzalandı. İmzalanan anlaşmalar şöyle: Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı ile Mir Teknoloji Holding A.Ş. Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı ile Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Küçük Ölçekli Hidroelektrik Santralleri Birliği Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırgız Cumhuriyeti Yatırım Teşvik ve Koruma Ajansı Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, İstanbul Tahkim Merkezi ile Kırgız Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası /Uluslararası Tahkim Mahkemesi ile İstanbul Tahkim Merkezi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, “Kırgız Cumhuriyeti Avrasya İş Kulübü” ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Kamu-Özel Ortaklığı Komitesi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı.

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA