TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu ‘Türkçe konuşan girişimciler’ ile buluştu


18.11.2019 / Ankara22. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı katılımcıları ile görüşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘ticareti ve işbirliğini’ artırma tavsiyesinde bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Dünyada tek başına iş yapma dönemi kapandı. Kim daha fazla işbirliği, ortaklık yaparsa o kazanıyor” dedi.​

19 ülkeden 50 girişimci ile biraraya gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2005 yılında başladıkları bu projede bugüne kadar 900’ün üzerinde, Türkçe konuşabilen girişimci ile buluştuklarını ifade etti. Atlantik’ten Pasifik’e kadar Türkçe konuşarak gidilebildiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın her yerinde Türk girişimci bulursunuz. Bu aslında büyük bir sinerji. Bütün mesele network oluşturmak. Bu programın amacı da o. Kültürümüzde güzel bir söz var: Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap var diyor. Biraraya gelebildiyseniz ne mutlu size” diye konuştu.

 

-Zenginliğin yolu ticarette

 

Aynı dili değil, aynı duyguyu paylaşanların anlaştığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, sadece dilin de yeterli olmadığını aynı şeyleri hissedebilmenin önemli olduğunu bildirdi. TOBB’un yapısı ve çalışmaları hakkında da konuklara bilgi veren M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Askeri gücünüz olsa da ekonomik gücünüz yoksa zengin değilsiniz. 40 sene önce toplam ihracatımız 3 milyar dolardı. Bunun büyük bölümü de tarımsal ürünlerdi. Rahmetli Özal bizim ufkumuzu açtı. Bugün Türkiye; Çin ile İtalya arasındaki en büyük sanayi devi. Yılda 170 milyar dolar ihracat yapar hale geldik. Bunun yüzde 92’sini sanayi malı. İhracatımızın yüzde 50’den fazlasını ABD ve Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Avrupa’da satılan her 4 beyaz eşyadan, her 3 televizyondan birisi Türk malı. Avrupa’ya en çok otomobil satan ülke Türkiye.”

 

Zengin olmanın yolunun mal alıp satmaktan geçtiğini hatırlatan TOBB Başkanı, “Türkiye’nin doğalgazı, petrolü yok. Tek servetimiz girişimci ruh” dedi. Cesaret olmadan bu işin olmayacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, risk almadan para kazanılmayacağına değindi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA