TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu ‘Türkçe konuşan girişimciler’ ile buluştu


18.11.2019 / Ankara22. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı katılımcıları ile görüşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘ticareti ve işbirliğini’ artırma tavsiyesinde bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Dünyada tek başına iş yapma dönemi kapandı. Kim daha fazla işbirliği, ortaklık yaparsa o kazanıyor” dedi.​

19 ülkeden 50 girişimci ile biraraya gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2005 yılında başladıkları bu projede bugüne kadar 900’ün üzerinde, Türkçe konuşabilen girişimci ile buluştuklarını ifade etti. Atlantik’ten Pasifik’e kadar Türkçe konuşarak gidilebildiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın her yerinde Türk girişimci bulursunuz. Bu aslında büyük bir sinerji. Bütün mesele network oluşturmak. Bu programın amacı da o. Kültürümüzde güzel bir söz var: Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap var diyor. Biraraya gelebildiyseniz ne mutlu size” diye konuştu.

 

-Zenginliğin yolu ticarette

 

Aynı dili değil, aynı duyguyu paylaşanların anlaştığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, sadece dilin de yeterli olmadığını aynı şeyleri hissedebilmenin önemli olduğunu bildirdi. TOBB’un yapısı ve çalışmaları hakkında da konuklara bilgi veren M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Askeri gücünüz olsa da ekonomik gücünüz yoksa zengin değilsiniz. 40 sene önce toplam ihracatımız 3 milyar dolardı. Bunun büyük bölümü de tarımsal ürünlerdi. Rahmetli Özal bizim ufkumuzu açtı. Bugün Türkiye; Çin ile İtalya arasındaki en büyük sanayi devi. Yılda 170 milyar dolar ihracat yapar hale geldik. Bunun yüzde 92’sini sanayi malı. İhracatımızın yüzde 50’den fazlasını ABD ve Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Avrupa’da satılan her 4 beyaz eşyadan, her 3 televizyondan birisi Türk malı. Avrupa’ya en çok otomobil satan ülke Türkiye.”

 

Zengin olmanın yolunun mal alıp satmaktan geçtiğini hatırlatan TOBB Başkanı, “Türkiye’nin doğalgazı, petrolü yok. Tek servetimiz girişimci ruh” dedi. Cesaret olmadan bu işin olmayacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, risk almadan para kazanılmayacağına değindi.


Programa katılan girişimcilerden görüşler:

 

Abdulmüslim Gasandusenov           (Rusya – Dağıstan)

Rusya Bölgesi Dağıstan’dan geldim. Tarım sektöründeyim, seralarım var. Dağıştan ile Türkiye arasında tanışıklığı artırmak yeni insanlar ve ticaret imkanları görmek istiyorum. Ticareti artırmak için çok potansiyel var. Onun için geldim bu organizasyona.  Seracılık sektöründe faaliyet gösteren şirketler, inşaat malzemesi üreticileri ve metal sanayii alanında faaliyet gösteren şirket temsilcileri ile görüşmek istemekteyim.

 

Sayed Mahbob Hashimi     (Afganistan)

Afganistan’dan katılıyorum. 2007’de Türkiye’den ticarete başladım. Mustafa Nasoom Sadaat ltd. firmasının sahibi ve üst düzey yöneticisiyim. Torku markasının Afganistan bayisiyim. Çikolata ve bisküvi çeşitlerinin ithalatını yapıyorum. Başta gıda üreticileri olmak üzere, tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalarla iş birliği görüşmeleri yapmak istemekteyim. Buradaki katılımcı arkadaşlarla da görüşüp işbirliğini geliştirmek istiyorum.

 

Rasul Nasibovi (Gürcistan)

Gürcistan’ın Tiflis bölgesinden katıldım. Orient Plus adli aile şirketinin ortağı ve üst düzey yöneticisiyim. Şirket gıda ve temizlik ürünlerinin toptan satışı ve dağıtımı yapmaktayım. Başta gıda ve temizlik ürünleri üreticileri ve toptancıları olmak üzere, Gürcistan pazarına ilgi duyan tüm sektör temsilcileri ile görüşmek istiyorum. Bu organizasyon ile ticareti artıracağımıza inanıyorum.

 

Krist Petraj Ziçishati (Arnavutluk)                                                                                

Arnavutluk’ta bir restoran yönetiyorum. 23 kişi çalışıyoruz. In Puglia Albania restoranının sahibi ve Leadersip Albania Derneğinin yöneticisiyim. Gıda ürünleri ve restoran malzemeleri temininde yoğunlukla İtalyan firmaları ile çalışmaktayız. Gıda mallarının ve restoran malzemelerini Türkiye’den satın almak istiyoruz. Bu konularda faaliyet gösteren sektör temsilcileri ile görüşmek yapmak istiyorum. Ayrıca, restoran, otel işletmecileri ve turizm sektörünün diğer alanlarında faaliyet gösteren şirket temsilcileri ile işbirliği imkânlarına bakıyoruz.

 

İsmail Kutup (KKTC)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden geliyorum. Aile şirketimizin ortaklarındanım. Ev tekstil ürünlerinin imalatı ile ilgileniyorum. Her türlü kumaşın perakende ve toptan satışı ile avcılık malzemeleri var ürün gamımızda. Yeni yatırımcılarla, iş arkadaşlarımızla tanışmak için geldim. Çok başarılı buldum. Proje için teşekkür ederim.

 

Gyursel Remziev Ingilizov (Bulgaristan)

Ingiliz Group LLC. Firmasının sahibi ve üst düzey yöneticisiyim. Şirketimiz ayakkabı sektöründe faaliyet göstermekte, ayakkabı, kalıp, taban astarı ve jurdan taban üretmekte. Bulgaristan’da deri fabrikası kurmak isteyen sektör temsilcileri ile iş birliği görüşmesi yapmak istiyorum. Ayrıca başta ayakkabı toptan satışı yapan firmalar olmak üzere Avrupa pazarına açılmak isteyen tüm sektör temsilcileri ile görüşmek istiyorum.

 

Liliia Falkovska (Ukrayna)  

Ukrayna’dan geliyorum. Dominor Ltd. adlı şirketinin ortağı ve üst düzey yöneticisiyim. Şirket, uluslararası taşımacılık alanında, önde gelen konteyner hatlarıyla ve Odessa, Chernomorsk ve , Yuzhy limanları ile sözleşmeli olarak, navlun hizmetleri, liman yönlendirme, gümrük işlemleri, çeşitli aracılık hizmetleri sağlamaktayız. Şirket olarak Odessa Ticaret ve Sanayi Odası ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Üyesiyiz. Profesyonel Gümrük Komisyoncuları Birliği Üyesiyiz. İkili ilişkileri geliştirmek için bu fırsatı kullanmak istedik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

 

Elçin Babayev (Azerbaycan)

Azerbaycan’dan katılıyorum. Tekstil sektöründe hem Türkiye hem Azerbaycan’da fabrikalarımız var. Şirket olarak, çorap, çamaşır ve iş giysileri imalatı yapılmaktayız. MUSİAD, ASK, MORSAL derneklerine üyeyiz. Başta tekstil üreticileri olmak üzere Azerbaycan pazarına ilgi duyan sektör temsilcileri ile görüşmek istemekteyiz. Lojistik sektöründe faaliyet gösteren nakliye şirketleri, denizyolu şirketleri ile ithalat ve ihracat şirketlerinin temsilcileri ile görüşmek isteriz. Bu organizasyon yeni kazanımlar ve tanışıklıklar için çok çok önemli. Hepimiz için çok faydalı olduğuna inanıyorum. 

 

Elmira Erzhanova (Rusya – Tataristan)

Rusya Tataristan’ın kazan şehrinden geliyorum. Emlakçılık, vergi danışmanlığı ve sigortacılık konularında faaliyet gösteren Triumf şirketinin sahibi ve üst düzey yöneticisiyim. Turizm ve emlak sektöründe faaliyette bulunan şirket temsilcileri ile işbirliği görüşmesi yapmak istemekteyim. Burada olmaktan çok memnunum. TOBB’a çok teşekkür ederim. Yeni açılımlar için faydalı görüyorum.

 

Aivaz Shavkatov (Rusya)

Rusya’dan katılıyorum. Ahıska Türküyüm. Tavuk eti, kümes hayvanları ekipmanları üreten İp Sevketov Sevket aile şirketinin ortağı ve yöneticisiyim. Başta tavuk eti ve kümes hayvanları ekipmanları üreticileri olmak üzere, Rusya pazarına ilgi, duyan tarımsal üretim şirketleri ile görüşmek istemekteyim. İlk kez katıldım ve çok memnun oldum. Kendi alanımda yeni açılımlarım olsun istiyorum. Organizasyon için tebrik ediyorum.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA