TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İskenderun Teknik Üniversitesi’nden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na fahri doktora


28.10.2019 / İskenderunİskenderun Teknik Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na fahri doktora verdi. İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Üniversite senatosunun, teknolojinin ekonomi ile buluşmasına öncülük eden TOBB ETÜ’yü kurması ve girişimcilik, inovasyon ve teknoloji yönetimi alanlarındaki çalışmalarından dolayı Hisarcıklıoğlu’nu doktoraya layık gördüklerini söyledi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da törende yaptığı konuşmada üniversite gençliğine girişimci olmaları çağrısında bulundu. Zengin olmanın ve istihdam sorununu çözmenin yolunun girişimcilikten geçtiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “En zengin 20 ülkeye baktığınızda, en girişimci 20 ülke olduğunu görürsünüz. Şimdi ülkeler girişimci ithal ediyor. Benim için girişimci sınırları aşan kişidir” dedi.

 

Gençlere konfor alanlarından çıkmaları çağırısı yapan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Mutlaka dünya vatandaşı olun, bol bol seyahat edin, yeni kültürler öğrenin. Okumaktan, araştırmaktan hiç vazgeçmeyin. Sorgulayın, okuyun, araştırın. Yaptığınız her işte, bulunduğunuz her ortamda vicdanlı ve adaletli olun. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünya için çalışın. Başkasının değil, kendi hikâyenizin kahramanı olun. Ben ülkemin geleceğinden umutluyum. Son 30 senede nereden nereye geldik ama daha gidecek çok yolumuz var. Karamsarlığa yer yok.”

 

Her sene yüzlerce toplantıya katıldığına işaret eden TOBB Başkanı, en mutlu olduğu ortamın, üniversitede gençlerin yanı olduğunu söyledi. İskenderun Teknik Üniversitesi’nin ayrı bir başarı öyküsü yazdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “2015 yılında kurulmuş. Çok genç bir üniversite ama geçtiğimiz yıla göre en hızlı yükselen devlet üniversitesi olmuşsunuz.

19 sıra yükselmişsiniz. 2015’ten sonra kurulanlar arasında ilk sıradasınız. Kat ettiğiniz mesafe çok önemli. Bu başarının mimari olan Rektörümüz Prof. Dr. Türkay Dereli hocamızı ve tüm ekibini yürekten kutluyorum” dedi.

 

Böyle dinamik bir üniversiteden, “inovasyon, girişimcilik ve teknoloji yönetimi” alanında fahri doktora ünvanı almanın büyük bir gurur olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, “İskenderun Teknik Üniversitemizin ilk fahri doktora unvanının bana tevdi edilmesi de benim için ayrı bir şeref” diye konuştu.

 

İşsizliğin çözümünün de girişimcilikte olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu şunları ifade etti: “Şu anda sadece 1 girişimci 10 kişiyi istihdam ediyor. Demek ki daha çok girişimci çıkartmamız lazım. İşte bu vizyonla, ülkemizi karış karış gezdim. Girişimciliği anlattım. Türkiye’nin en büyük kadın, genç girişimci kurullarını hayata geçirdik. TOBB ekonomi ve teknoloji üniversitesini kurduk. Peki başkan girişimciyi tek cümle ile anlat derseniz: benim için girişimci sınırları aşan kişidir. Eskiden uzay kelimesi kiminle anılırdı? Rusya ve ABD. Uzayda iki ülke güç savaşına girerdi. Şimdi ise uzay denince,  akla ülke değil, Elon Musk geliyor. işte uzaya gönderdiği Tesla, güneş etrafındaki ilk turunu tamamladı. Girişimcilik için hayal kurmak çok önemli. Ben 40 yıllık girişimciyim hala her gün hayal kuruyorum."

 

Hisarcıklıoğlu fahri doktora takdim töreninden önce İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin daveti üzerine rektörlük makamında bir araya geldi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA